Ludwik Jerzy Kern
Małgorzata Ochlust
Created on December 12, 2021
Małgorzata Ochlust, PBW Katowice
More creations to inspire you
WWII TIMELINE WITH REVIEW
Presentation
SPANISH: PARTES DE LA CASA WITH REVIEW
Presentation
QUOTE OF THE WEEK ACTIVITY - 10 WEEKS
Presentation
HISTORY OF THE EARTH
Presentation
THE EUKARYOTIC CELL WITH REVIEW
Presentation
WWII JUNE NEWSPAPER
Presentation
PRIVATE TOUR IN SÃO PAULO
Presentation
Transcript
Ludwik Jerzy Kern
Pisarz. Poeta. Tłumacz. Publicysta. Redaktor. Satyryk. Autor tekstów dla dorosłych, wierszy, bajek dla dzieci. Twórca tekstów polskich przebojów.
Ludwik Jerzy Kern był Kawalerem Orderu Uśmiechu.Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Został wyróżniony m.in.: Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury.
Autor tekstów publicystycznych drukowanych w wielu czasopismach. Do dzisiaj jego nazwisko najbardziej kojarzone jest z literackim "Przekrojem" oraz czasopismami dla młodzieży - "Płomyk" i "Płomyczek". Autor wielu tekstów satyrycznych ówczesnych "Szpilek".
Ludwik Jerzy Kern. Urodzony - 29 grudnia 1920 r. w Łodzi. Zmarł - 29 października 2010 r. w Krakowie. W grudniu 2010 roku skończyłby 90 lat.
Dzieci bardzo często nazywały Kerna "Panem od wierszyków". Najbardziej zachwycały ich przygody psa w bajce pt.: "Ferdynand Wspaniały". "Ferdynand Wspaniały" jest opowieścią o psie, który marzył, aby stać się człowiekiem. Był to serial animowany dla dzieci, emitowany wieczorem, w porze Wieczorynki. Ukazywał się w latach 1975 -1977. Ludwik Jerzy Kern prywatnie sam był ogromnym miłośnikiem psów. Pewnego dnia obserwował swojego psa, który przez sen zaczął piszczeć i szczekać, przebierać łapami. Autor wpadł wtedy na pomysł napisania bajki o psach. I tak powstała opowieść o "Ferdynandzie Wspaniałym" - psie po prostu doskonałym. Narratorem opowieści o przygodach psa "Ferdynanda Wspaniałego" był aktor Teatru Narodowego - Edward Dziewoński, ps. Dudek.
Wiersz "Psia niedziela", fragment:Któregoś dnia, A była akurat niedziela, Psy ogłosiły konkurs na Najładniejszego właściciela. (...)Każdy na smyczy ciągnąc pana, Psy. Najbardziej znany jest zbiór wierszy Kerna pod tytułem: "Cztery łapy".
Ludwik Jerzy Kern był właścicielem i opiekunem kilku psów. Wszyskim swoim czworonogom nadawał imiona, które zaczynały się na literę "F". O psach, jako o wiernych przyjacielach, ich psotach, ich towarzystwie, poeta pisał lirycznie i ciepło. Jest autorem niezliczonej ilości "psiej poezji". Wiersz "Cztery łapy", fragment: Już od dawna, od zarania, Poprzez wszystkie wieki, Ciągną się popiskiwania Skomlenia.
Ważnym ulubieńcem dziecięcych bajeczek był słoń o imieniu Dominik. Film animowany dla dzieci nosił tytuł: "Proszę słonia". Chłopiec, Pinio, znajduje na strychu zabawkę. Jest to mały, porcelanowy słonik. Pinio zaczyna karmić słonika witaminami, jakie sam dostaje od rodziców, aby szybciej rósł, lepiej się uczył w szkole i był zdrowszy. I w ten sposób rośnie porcelanowy słonik - Dominik. Chłopczyk, Pinio się cieszy, bo dobrze jest mieć tak duuuużego przyjaciela. Jednak pojawiają się trudności. Obsada aktorska bajki była znakomita! Irena Kwiatkowska użyczyła swojego głosu jako mama chłopca, Pinia. Wiesław Michnikowski mówił głosem taty Pinia.
I przykład "kociej poezji".
Ludwik Jerzy Kern bardzo lubił pisać i opowiadać o zwierzętach. Wszystkich zwierzętach.
Wiersz: "Żyrafa u fotografa", fragment:Przyszła pewna żyrafa do fotografa. – Czy to pan robi zdjęcia? – Ja. – A ładne są te zdjęcia?
Wiersz: "Dwa jeże", fragment: Przyszły do fryzjera dwa jeże (...) Jakie się teraz nosi fryzury? - Hm... jedni się czeszą po prostu do góry.
W swojej poezji autor podejmuje niemal każdą tematykę - przyrodniczą, wakacyjną, społeczną i obyczajową. Ludwik Jerzy Kern jest autorem reportaży z różnych zakątków świata. Tłumaczył na język polski literaturę piękną światową m. in.: utwory pisarzy Roalda Dahla i Uri Orleva.
"W kalendarzu jest taki dzień" Mieczysław Fogg.
"Szatan z 7 klasy" i piosenka "Lato, lato" czeka.
Katarzyna Sobczyk i "Nie bądź taki szybki Bill".
" Cicha woda" w niezapomianym wykonaniu Zbigniewa Kurtycza.
Ludwik Jerzy Kern był autorem tekstów wielu znanych do dzisiaj piosenek, m. in.: „Lato, Lato”, „Cicha woda", „Nie bądź taki szybki Bill”, „W kalendarzu jest taki dzień”.
"Przekrój" Czasopismo "Przekrój" zaczęło się ukazywać od 1945 r. W okresie PRL-u było czasopismem niezwykle nowoczesnym. Prezentowało nowoczesne, światowe wzorce z zakresu kultury, obyczajów i bon tonu oraz przykłady literatury na bardzo wysokim artystycznie poziomie. Ludwik Jerzy Kern rozpoczął pracę w "Przekroju" w 1948 r. W redakcji czasopisma przepracował pół wieku. Bardzo duża liczba miłośników pisma rozpoczynała czytanie "Przekroju" od ostatniej strony. Właśnie tam zamieszczana była rubryka o nazwie: "rozmaitości", autorstwa Kerna.
"O Wacusiu, czyli Saga rodu Falczaków". Powieść autorstwa Ludwika Jerzego Kerna. Na ówczesne lata to był bestseller polskiej literatury. Książkę utworzyły wybrane artykuły zamieszczane wcześniej przez Kerna w "Przekroju". Cytowany Falczak - w formie anegdot i żartów komentował sprawy życia codziennego. O swojej redakcyjnej pracy Ludwik Jerzy Kern napisał także wiersz: "Łzy", fragment: Łzy mając w oczach i w tytule, po czterech latach (nie bez znoju), które spędziłem w wehikule z napisem: BAJKI DLA "PRZEKROJU".
Ludwik Jerzy Kern zmarł 29 października 2010 roku. Na Internetowym Portalu Historycznym, poświęconym wydarzeniom kulturalnym i sztuce polskiej, zostało zamieszczone wspomnienie o artyście.