Want to make creations as awesome as this one?

Prezentacja z wybranymi głosami ptaków.

Transcript

Do identyfikacji głosów ptaków polecamy aplikację BirdNET

Prezentacja: Witold Ciechanowicz, część tekstów: wikipedia.

Głosy zwierząt

Rysunki: Tomasz Cofta Nagrania: Tomasz Ogrodowczyk

Więcej

Uwaga: proporcje wielkości pomiędzy sylwetkami zwierząt nie są zachowane. Co masz zrobić - przycisk w prawym górnym rogu!

Ssaki

Ptaki

Potężne głosy samców jeleni wydawane podczas rykowiska niosą się bardzo daleko. Samce w okresie rykowiska (3-4 tygodnie) w ogóle nie żerują, pijąc jedynie wodę. W tym czasie tracą nawet 20% masy swojego ciała.

Jeleń szlachetny

Jedną ze strategii obronnych saren jest brak zapachu młodych oraz pozostawianie ich tuż po porodzie w odosobnionych miejscach. Znalezionych przypadkowo w lesie koźląt nie należy dotykać, ponieważ w ten sposób człowiek przekazuje swój zapach, co pozbawia młode naturalnej ochrony przed drapieżnikiem. Nie należy również koźląt zabierać pod pretekstem porzucenia przez matkę. Głos sarny do złudzenia przypomina szczekanie!

Sarna

Dzik jest typowym wszystkożercą. Żywi się m.in. żołędziami, orzeszkami buczynowymi. Jest utrapieniem rolników – ryjąc, potrafi poczynić wielkie szkody, zwłaszcza w uprawach roślin bulwiastych. W runie znajduje dżdżownice, owady, gryzonie, których nory odnajduje węchem, kłącza roślin, grzyby. Zjada nawet padlinę. Zdobywa pokarm głównie przekopując ziemię swym wrażliwym, wydłużonym ryjem.

Dzik

Jeden z najmniejszych europejskich ptaków, o charakterystycznie zadartym ogonie. W Polsce łatwy do spotkania.Ostrzega krótkim „czek” lub suchym, twardym szorstkim terkotem „tek”, przy zaniepokojeniu wydaje też ostre „drrr”. Śpiew bardzo głośny jak na tak małego ptaka, dynamiczny, złożony z długich melodyjnych zwrotek zakończonych charakterystycznym trelem. Szybki świergot ze specyficznym niskim trelem słyszany jest kilkaset metrów dalej, rozchodząc się z wysokich koron drzew w lasach i parkach.

Strzyżyk

Nie spotkasz go raczej w mieście jak gawrona czy wrony. Charakterystyczne dźwięczne, głębokie, gardłowe i daleko słyszalne krakanie – krótkie „krr” lub „kruk kruk karrk” ułatwia rozpoznania kruka w środowisku naturalnym. W locie wydaje głębokie „grog”. Stwierdzono, że kruki nadają sobie nawzajem imiona i mogą się wołać za ich pomocą.

Kruk

Myszołów to najpospolitszy i najbardziej rozprzestrzeniony średniej wielkości ptak szponiasty Europy. Jego przeciągły głos, podobny do „hije-hije-hije” niesie się daleko. Jego głos potrafi naśladować sójka!

Myszołów

Dający się często słyszeć wiosną śpiew godowy samców kosa jest znany wielu ludziom. Kosy są szczególnie kreatywne w wynajdywaniu, kombinowaniu i zmienianiu motywów. Melodyjne strofy są chwytliwe i miłe dla ludzkiego ucha, całkiem przeciwnie niż dźwięki wydawane przez wzburzone ptaki obu płci, jak jazgot („dakderrigigigi duk duk”) i wysokie, powtarzane dźwięki „diks diks"

Kos

Głos lecącego ptaka przypomina nieco chichot, Śpiew zastąpiło bębnienie o korę drzewa, które służy oznajmianiu o zajętym terytorium i gotowości do jego obrony oraz ma przywabiać partnera. Bębnią obie płcie. Jest to krótka seria szybko powtarzanych mocnych uderzeń dziobem. Aby wzmocnić efekt, dzięcioł duży bębni w wypróchniałą korę, pod którą znajduje się pusta przestrzeń. Gdy takiej brakuje, może uderzać nawet w blaszane dachy, blaszane pokrywy latarń ulicznych lub anteny satelitarne.

Dzięcioł duży

Jest mniejszy od wróbla i ma delikatniejszą sylwetkę niż sikora.Wydaje nietypowy śpiew rozchodzący się w lasach i parkach. Jest nim dwusylabowe monotonne wykrzykiwanie „cilp calp” trwające do pół minuty, zaczynające się ostrym „tret tret”, nie do pomylenia z żadnym innym ptakiem. Od tego śpiewu pochodzą zwyczajowe nazwy pierwiosnka w niektórych językach, np. angielskim (chiffchaff), niemieckim (Zilpzalp) czy holenderskim (Tjiftjaf). Polska nazwa rodzajowa bierze się natomiast od wczesnego pojawiania się i śpiewu tego ptaka po zimie.

Pierwosnek

Największa z europejskich sikor i w wielu miejscach najliczniejsza. Śpiew samca zwraca na siebie uwagę prostotą, dużym repertuarem głosów i donośnym brzmieniem – to „cicibej cicibej” lub „si si trn”, powtarzane wielokrotnie dwu- i trzysylabowe motywy. Melodie wykonywane przez samce rozlegają się już w czasie przedwiośnia. Śpiew tego ptaka słyszy się najczęściej wiosną, ale także w czasie słonecznych jesiennych i zimowych dni. Bogatka potrafi naśladować głosy kontaktowe innych gatunków np. dzwońca, sikory ubogiej czy pierwiosnka.

Bogatka (sikora bogatka)

W wyniku osuszania podmokłych lasów zniszczono jego lęgowiska i obecnie na południe od Bałtyku i na południu Europy występuje tylko wyspowo. Podczas przelotów stada lecą w kluczach lub skośnych szeregach i wydają donośny głos zwany klangorem, przypominający głos trąbki. Jest on słyszalny w promieniu kilku kilometrów. Powstaje dzięki pętlowatej budowie tchawicy, działającej jak pudło rezonansowe. Żuraw odzywa się często, a w samym gnieździe inaczej – „grry grry”.

żuraw

Pierwiosnek

Kos

Strzyżyk

Żuraw

Bogatka

Dzięcioł

Kruk

Myszołów

Ptaki krukowate

Musisz odpowiedzieć na wszystkie pytania by dotrzeć do końca quizu.

Quiz - 5 pytań.

Jaki to ptak?

Pytanie 1/5

Wrona

Kawka

Gawron

Jakiego ptaka to sylwetka?

Pytanie 2/5

Bielik

Myszołów

Kruk

Jaki to ptak?

Pytanie 3/5

Strzyżyk

Czyżyk

Pierwiosnek

Czyj to głos?

Pytanie 4/5

Kosa

Pierwiosnka

Bogatki

Czyj to głos

Pytanie 5/5

Sikorki

Wilczura

Sarny

Nagranie: Rafał Śniegocki

Gratulacje!

Quiz ukończony

Spróbuj jeszcze raz

Zła odpowiedź