Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

4 grudnia

Wspomnienie świętej Barbary

cechowni

Nasza dzisiejsza katecheza dotyczypatronki górników.Jej obraz lub figura znajduje się w każdej kopalnianej i w wielu górniczych domach.

Turcja

Nikomedia (Izmit)

Według podania św. Barbara urodziła się pod koniec III wieku w Nikomedii (dzisiejsza Turcja)jako córka bogatego i wpływowego Dioskura.

Write a subtitle here

Była córką poganina, bogatego i wpływowego człowieka; jedynaczką, długo oczekiwaną przez rodziców. Ładna, wykształcona i inteligentna miała wielu adoratorów, lecz wszystkich odprawiała.

Ojciec Barbary Dioskur, chcąc uchronić córkę przed niechcianymi konkurentami i ustrzec przed chrześcijaństwem, zamknął ją w specjalnie wybudowanej wieży. Kiedy budowla była gotowa, spostrzegł, że zamiast zaplanowanych dwóch okien ma trzy. Barbara w tajemnicy przed ojcem nakazała murarzom zrobić trzecie okno. Były one dla niej symbolem Trójcy Świętej.

Write a title here

 • Lorem ipsum dolor sit
 • Adipiscing elit neque ante
 • Ante varius praesent at
 • Nunc sed natoque cursus tellus
 • Platea convallis interdum
 • Taciti massa lacus

Ojciec zezwolił jej na wizyty nauczycieli. Jak podaje legenda, wśród nich był chrześcijański lekarz, który zapoznał dziewczynę ze swoją religią. Efektem było nawrócenie Barbary. W tajemnicy przed rodzicami przyjęła chrzest i postanowiła poświęcić się Chrystusowi, żyjąc w dozgonnej czystości.

 • Lorem ipsum dolor sit
 • Adipiscing elit neque ante
 • Ante varius praesent at
 • Nunc sed natoque cursus tellus
 • Platea convallis interdum
 • Taciti massa lacus

Write a title here

 • Lorem ipsum dolor sit
 • Adipiscing elit neque ante
 • Ante varius praesent at
 • Nunc sed natoque cursus tellus
 • Platea convallis interdum
 • Taciti massa lacus

Zagniewany ojciec zakazał córce praktykowania nowej religii, znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie. Barbara jednak nieugięcie trwała w wierze. Dręczona przez ojca, uciekła do lasu i ukryła się w grocie. Wydana przez pasterza, została ujęta przez służbę ojca i przekazana władzom rzymskim. Z legend dowiadujemy się, że w drodze do więzienia w jej suknię zaplątała się gałązka wiśni.Już na miejscu Barbara wstawiła ją do naczynia z wodą.W dniu jej męczeńskiej śmierci gałązka zakwitła, jakby chcąc ją pocieszyć.

Reakcja ojca.

Według legendy, oczekującej na śmierć Barbarze anioł przyniósł Komunię Świętą. Dlatego uważana jest za patronkę dobrej śmierci i przedstawiana często na wizerunkach z Hostią w dłoni. Barbara zginęła z ręki ojca, który ściął ją mieczem. Podobno zaraz potem zginął rażony piorunem. Miało się to wydarzyć około 305 roku.Kolejna legenda dotyczy pasterza, który ją zdradził- jego owce zamieniły się w szarańczę.

Write atitle here

Jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy: górników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, więźniów, kamieniarzy.

świętej Barbary

Atrybuty

miecz

wieża

Data 2

kielich z hostią

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh.

4 grudnia w niektórych regionach Polski chrześcijanie tego dnia przynoszą do domu gałęzie jabłoni, wiśni, śliwy, czarnego bzu lub forsycji.Następnie wstawiają je do wazonu z letnią wodą.Do Bożego Narodzenia gałązki powinny zakwitnąć!

Author's name

W naszych rozważaniach wróćmy do gałązek, które zakwitły w dniu jej śmierci.

Nadziei

Mimo wszelkich życiowych przeciwności zawsze warto zachować nadzieję!

4 grudnia w niektórych regionach Polski chrześcijanie tego dnia przynoszą do domu gałęzie jabłoni, wiśni, śliwy, czarnego bzu lub forsycji.Następnie wstawiają ją do wazonu zletnia wodą.Do Bożego Narodzenia gałązki powinny zakwitnąć!

Jak myślisz co zakwitnięte gałązki mogą symbolizować, czego mogą być znakiem?

Author's name

W naszych rozważaniach wróćmy do gałązek, które zakwitły w dniu jej śmierci.

Zastanów się nad swoimi nadziejami.Co wydaje się Tobie beznadziejne, chociaż powinno zakwitnąć?Co wymaga pozytywnej zmiany?

Samodzielna praca uczniów

Proszę Was o wycięcie kwiatka.W środku napiszcie wszystkie "beznadziejne"sytuacje, które chcielibyście żeby "zakwitły".Pamiętajcie, że kwiaty są także symbolem wiosny i nowego życia, które przynosi Pan Jezus.Oddajcie Mu wszystko, a zobaczycie, że nie pożałujecie!

Przypomnę Wam słowa, które Jezus skierował do siostry Faustyny:

Św. Faustyna zapisała pewnego dnia w swoim Dzienniczku słowa: „Przez śluby oddałam Ci się cała, już nic nie mam, co bym Ci ofiarować mogła. – Jezus mi powiedział: Nie ofiarowałaś mi tego, co jest istotnie twoim. Zagłębiłam się w sobie i poznałam, że kocham Boga wszystkimi władzami swej duszy; a nie mogąc poznać, co jest, co nie oddałam Panu, zapytałam: Jezu, powiedz mi o tym, a od­dam Ci natychmiast z hojnością serca. – Jezus rzekł mi z łaskawością: Córko, oddaj mi nędzę twoją, bo ona jest wyłączną twoją własnością”.

Zadanie domowe dla chętnych.

Grudzień

Write atitle here

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh.

Święta Barbara jest patronką górników.

MODLITWA

Z Panem Bogiem

Boże nadziei, przyjdź do mnie. Pomóż mi uwierzyć, że Twoja nadzieja ożywa we mnie, gdy okazuję dobroć, przebaczenie i współczucie moim braciom. Pragnę wewnętrznego pokoju, który płynie z ufności do Ciebie. Daj mi odwagę szukania Twojej uzdrawiającej obecności. Obym zaufał w moc wstawiennictwa świętej Barbary, która wspiera mnie w czasach prób i oręduje za mną u Ciebie. Święta Barbaro, napełnij moje serce nadzieją. Amen.