Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Polska droga do niepodległości

Autor: Anna Krygier

START

START

Czy znasz dobrze historię?Czy wiesz, jak Polska straciła niepodległość oraz jak ją odzyskała?Czy wiesz, kim był Józef Piłsudski?Dziś tę wiedzę poznasz. Przed Tobą zadania. Czytaj uważnie polecenia i rozwiąż zadania, aby dostać tytuł MŁODEGO HISTORYKA.

Polska zaczęła znikać z map Europy i świata w 1772 r. Wówczas trzy kraje: Prusy, Rosja i Austria, zabrały po kawałku ziem polskich.Sytuacja powtórzyła się jeszcze dwa razy i ostatecznie w 1795 r. Polska zniknęła z map Europy i świata.Obejrzyj film o tym, jak zmieniała się Polska. Zwróć uwagę na rok 1795.

FILM

Przed Tobą pierwsze zadanie. Zaznacz czy podane zdania są prawdziwe czy fałszywe.

PRAWDACZY FAŁSZ

SPRAWDŹ

Prusy, Rosja i Austria dokonały rozbioru Polski.

Pierwszy rozbiór był w 1672 r.

Ostatecznie w 1795 r. Polska zniknęłaz map Europy i świata

PRAWDA

PRAWDA

PRAWDA

FAŁSZ

FAŁSZ

FAŁSZ

  • 4
  • 4
  • oui

Nazywam się Stanisław August Poniatowski. To za moich rządów doszło do rozbiorów Polski.

Gdy Polska zniknęła z map, to Polacy nie poddali się i walczyli. Kliknij na portrety i poznaj kilku bohaterów walczących o niepodległość Polski.

BOHATEROWIE

ZADANIE

ROMAN DMOWSKI W czasach gdy Polski nie było na mapach Europy i świata, prowadził działania polityczne w celu tego, aby Polska odzyskała niepodległość.

GEN. JÓZEF HALLER W czasie I wojny światowej najpierw działał w Legionach Polskich, potem dowodził II Korpusem Polski, by ostatecznie wyjechać do Francji i stanąć na czele Błękitnej Armii. Stał na czele oddziałów, które wkroczyły do Torunia 18 stycznia 1920 r. - ta data stanowi powrót Torunia do Polski.

ROMUALD TRAUGUTT Był jednym z przywódców podczas powstania styczniowego, które było w latach 1863-1865. Został uwięziony przez Rosjan i rozstrzelany.

EMILIA PLATER Dowodziła oddziałami, które walczyły podczas powstania listopadowego, które miało miejsce w latach 1830-1831.

MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI W czasie I wojny światowej stanął na czele I Brygady Legionów Polskich. Walczył do 1916 r., a później został uwięziony w Magdeburgu.

IGNACY JAN PADEREWSKI Był wybitnym pianistą. Podczas I wojny światowej informował o tym, że Polska powinna odzyskać niepodległość prezydenta Stanów Zjednoczonych.

SPRAWDŹ

ZACZNIJ OD NOWA

RomanDmowski

EmiliaPlater

JózefHaller

RomualdTraugutt

Józef Piłsudski

Kliknij w kropkę przy zdjęciu, a potem w kropkę przy nazwisku. Na koniec kliknij SPRAWDŹ.

A teraz uzupełnij słowa Hymnu Polski. W ten sposób poznasz kod do drzwi.

Marsz, marsz z ziemi do Polski,za twoim przewodemzłączym się z Przejdziem przejdziem będziem Polakamidał nam przykład jak zwyciężać mamy.

1918

sprawdź

POWRÓT

1

2

3

4

5

6

7

8

9

BRAWO

0

12345

1918

BŁĄD

powrót

CERTYFIKATMŁODEGOHISTORYKA

Światło zgasło. Pomóż mi znaleźć przedmioty pasujące do 11 wielkich Polek. W bibliotece zgubiłam trzy z nich, ale czwarty przedmiot nie pasuje. Znajdź go i wyrzuć do kosza.

SOLUTION łączymy z liczbą, czyli z czymś, w co uczniowie będą klikać na kłódce. Gotowe liczby połączone z solution przesuwamy na kłódkę, zaznaczamy i kopiujemy, by wkleić tam gdzie chcemy. Zamknięcia kłódek - nakładamy na siebie. U góry, na wierzchu ma być "ON". Może również "ON" połączyć z czymś innym, czyli np. z otwartą skrzynią. Cały zestaw po lewej stronie - numerów z tęczowym napisem - kopiujemy i przenosimy na stronę.

ZADANIE

  • 4
  • 4
  • oui