Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Budzisz się. Nie chce Ci się jeszcze otwierać oczu. Wczoraj, a właściwie dziś w nocy, pochłonąłeś kolejny serial na Netflixie, więc jesteś nieprzytomny. Wiesz, że dziś jest wolne – Święto Niepodległości, więc zamierzasz poleżeć przynajmniej do 11. Niestety w pokoju jest przeraźliwie zimno. Pewnie zostawiłeś otwarte okno. No cóż, trzeba wstać i je zamknąć…

Otwierasz oczy i... „Co jest grane?!?!” To nie twój pokój. Nie znasz tego miejsca... Ale spokojnie na pewno da się to jakoś wyjaśnić... Postanawiasz przeszukać pomieszczenie. Może uda się znaleźć jakieś wskazówki.

Misja zjednoczenie

11 listopada 2021

START

Przygotuj kartkę i coś do pisania. Przydadzą się na pewno :)

Kod do sejfu to bieżący rok.

Spróbuj znaleźć przedmioty, które pomogą ustali Ci, gdzie się znajdujesz.

Nagle uświadamiasz sobie, że właściwe pytanie brzmi nie „gdzie?”, ale „kiedy?”. Wszystkie znalezione przedmioty, sugerują, że mamy dziś 11 listopada, ale 1918 roku! Jak to możliwe? „Może ktoś robi mi kawał? Albo jestem w jakiejś grze. Przecież nie mogłem cofnąć się w czasie o 103 lata!”.

Ktoś wchodzi do pokoju. Jest to młoda dziewczyna, pewnie w twoim wieku. Patrzy na ciebie taksującym wzrokiem i mówi: „Chyba się nadasz”. Kim ona jest i jak śmie mnie oceniać? Widząc moje oburzenie, znów się odzywa „Ach przepraszam, nie przedstawiłam się. Jestem Klara – LicencjonowanaStrażniczka Czasu. ”

Po dwugodzinnej rozmowie z Klarą próbujesz poukładać sobie to wszystko w głowie. Okazuje się, że zostałeś wybrany do misji specjalnej w czasie. Faktycznie cofnąłeś się o 103 lata, by pomóc rodakom odbudować zniszczony po zaborach i wojnie kraj. Przed tobą mnóstwo roboty. Nie ma czasu do stracenia!Do roboty!

Twoje pierwsze zadanie to znalezienie książek, które pomogą Polakom odbudować własną tożsamość narodową.W odpowiednich tomach znajdziesz wskazówki potrzebne do otwarcia kolejnego pomieszczenia.

3.

4.

2.

1.

Wykorzystaj latarkę do poszukiwań odpowiednich tomów. Zwróć uwagę na zapisane przed okładkami cyfry oznaczające kolejność.

Kolejna misja polega na korekcie i utrwaleniu informacji związanych z hymnem Polski.Gdzieniegdzie wkradły się błędy. Jak najszybciej musisz to naprawić.

Zsumuj cyfry roku powstania hymnu Polski. (dodawaj, aż wyjdzie 1 cyfra)

Ile zwrotek ma oryginalna wersja "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech"?

Kto jest autorem słów "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech": (1) Adam Mickiewicz (2) Józef Wybicki (3) Ignacy Krasicki (4) Juliusz Słowacki

Do którego wersu pierwszej zwrotki wkradł się błąd? "Jeszcze Polska nie zginęła,Kiedy my żyjemy.Co nam obca przemoc wzięła,Mieczem odbierzemy. "

Znajdź przedmioty z ukrytymi zagadkami. Możesz użyć do tego latarki. Zwróć uwagę na cyfry kolejności, które wyświetlają się po najechaniu na daną rzecz myszką.

Nic tak nie jednoczy jak wspólna historia! Wiele ważnych dat z dziejów Polski udokumentował Jan Matejko na swoich obrazach. Pomóż znaleźć odpowiednią kolejność przestawianych zdarzeń.

"Bitwa pod Grunwaldem", Jan Matejko, 1872–1878. 7

"Konstytucja 3 Maja 1791 roku", Jan Matejko, 1891. 5

"Hołd Pruski", Jan Matejko, 1879–1882. 2

"Unia Lubelska", Jan Matejko, 1869. 3

Pamiętaj, że wydarzenia historyczne mają swoją niezmienną kolejność

"Bitwa pod Grunwaldem", Jan Matejko, 1872–1878. 7

"Konstytucja 3 Maja 1791 roku", Jan Matejko, 1891. 5

"Hołd Pruski", Jan Matejko, 1879–1882. 2

"Unia Lubelska", Jan Matejko, 1869. 3

"To już koniec Twojej podróży. Spisałeś się świetnie! Jednak zanim wrócisz do domu, chcę sprawdzić, czy Ty także wyciągnąłeś coś z tej przygody. Zadam Ci kilka pytań - jeśli odpowiesz prawidłowo - dostaniesz ode mnie klucz do wehikułu czasu."

Kiedy uchwalono pierwszą polską Konstytucję?

1 maja 1791 roku3 maja 1791 roku2 maja 1791 roku5 maja 1791 roku

Jakie są polskie symbole narodowe?

flaga państwowa, godło, hymnflaga państwowa, godło, konstytucjaflaga państwowa, konstytucja, herbflaga państwowa, hymn, konstytucja

Które państwa dokonały rozbiorów Polski?

Rosja, Prusy i SzwecjaPrusy, Rosja i AustriaDania, Prusy i Austria Prusy, Rosja i Anglia

Po ilu latach niewoli Polska odzyskała niepodległość?

321132213123

ŹLE!

Próbuj ponownie.

ŹLE!

Próbuj ponownie.

ŹLE!

Próbuj ponownie.

ŹLE!

Próbuj ponownie.

Podaj rok, do którego chcesz się udać

0

2

1

3

5

4

6

8

7

9

0

2

1

3

5

4

6

8

7

9

0

2

1

3

5

4

6

8

7

9

0

2

1

3

5

4

6

8

7

9

Musisz powrócić do swoich czasów !

Przyczyniłeś się do tego, że od ponad 100 lat żyjemy w kraju, w którym patriotyzm, współpraca i wzajemne zrozumienie to jedne z najważniejszych wartości.Misja jednak nie dobiegła końca. Pamiętaj, że dbać o polskość należy każdego dnia. Szanuj dziedzictwo narodowe oraz bądź dumny z tego, że jesteś Polakiem!

Gratulacje! Udało się!

Kliknij i Wpisz SwojE ImiĘ i NazwiSKO oraz KLASĘ

Jeśli udało Ci się dotrzeć do tego miejsca, zostaw po sobie ślad. Ładuję…