Want to make creations as awesome as this one?

Małgorzata Ochlust PBW Katowice

Transcript

Wolfgang AmadeuszMozart

Portret Mozartaw wieku dziecięcym, autorstwa Pietro Antonio Lorenzoni, z 1763r.

Życie mozarta trwał0 35 lat. W wieku 6 lat występował publicznie jako pianista.Majac 8 lat skomponował symfonię. Mając 12 lat skomponował operę. jego kompozycje liczą W sumie około 700 tytułów.obliczono, że samo przepisanie Utworów mozarta, Zajęłoby tyle czasu, ile lat żył kompozytor.

Fortepian na którym grał Mozart

Według anegdoty pewnego razu Mozart został poproszony o ocenę gry młodego pianisty. Wypowiedział takie słowa:"...talentu ci nie brak. Gdy będziesz dużo ćwiczyć możesz daleko zajść..."Młody człowiek mówi, że już teraz chce komponować i pyta: "...Mistrzu, jak to się robi? Ty już komponowałeś będąc dzieckiem..."Mozart odpowiedział: "...Tak, ale ja Nigdy i nikogo nie pytałem, jak to się robi..."

Starsza Siostra Amadeusza -Maria Anna Walburga Ignatia Mozart, pieszczotliwie nazywana Nannerl

Ojciec Amadeusza - Johann Georg Leopold Mozart Matka Amadeusza-Anna Maria Walburga Mozart, z domu Pertl

Wolfgang Amadeusz Mozart był synem kompozytora i skrzypka orkiestry w Salzburgu, Leopolda mozarta. Ojciec, od najmłodszych lat, dbał o wykształcenie muzyczne syna. W całej europie amadeusz zyskał sławę cudownego dziecka - Ponieważ już Jako pięciolatek Dawał koncerty muzyczne. Występował w duecie ze swoją niewiele starszą siostrą, Nannerl.

Order Złotej Ostrogi - order papieski

Po wielu latach koncertowania Rodzina mozartów zamieszkała w wiedniu. następnym miejscem pobytu była bruksela, potem włochy... we włoszech mozart w kaplicy sykstyńskiej, wysłuchał utworu: Miserere Gregorio Allegriego. Utwór ten można było wykonywać tylko w kaplicy. Mozart po jednokrotnym wysłuchaniu Miserere, potrafił go w całości ODTWORZYĆ Z PAMIĘCI. Papież w uznaniu geniuszu młodego mozarta nadał mu wówczas tytuł: Kawalera Orderu Złotej Ostrogi.

Portret Konstancji Weber (1782) - malował Joseph Lange

żoną Wolfganga Amadeusza Mozarta - w 1782 r. - Została austriacka śpiewaczka - Constanze Weber.W 1809 r. - po śmierci mozarta - Constanze poślubiła duńskiego dyplomatę, Georga Nicolausa von Nissena. JEJ DRUGI MĄŻ był miłośnikiem dzieł wolganga amadeusza Mozarta.Nissen jest ZNANY JAKO biograf W.A. MOZARTA.

Portret Mozarta (1782), (obraz nieukończony)Joseph Lange

aron Copland tak opisał osobę mozarta: "...Mozart dotknął źródła, z którego początek bierze Każdy rodzaj muzyki (...) wyrażał siebie z niemożliwą DO PODROBIENIA SPONTANICZNOŚCIĄ, Smakiem i wyczuciem..."

MOZART NIE ODCZUWAŁ BRAKU ZABEZPIECZENIA FINANSOWEGO W SWOIM ŻYCIU. JEDNAK, WEDŁUG NIEKTÓRYCH INFORMACJ ZE ŹRÓDEŁ HISTORYCZNYCH, SWOJE ŻYCIE KOMPOZYTOR ZAKOŃCZYŁ RACZEJ W NIEDOSTATKU. BARDZO BOLESNE BYŁO DLA NIEGO ODCZUCIE: NIEDOCENIENIA I SAMOTNOŚCI. JAKO TWÓRCA I JAKO CZŁOWIEK. MOZART MIAŁ NATURĘ TROCHĘ NIEJEDNOZNACZNĄ. Z JEDNEJ STRONY BYŁ BARDZO EMOCJONALNY I LIRYCZNY... Z DRUGIEJ STRONY - JEGO POCZUCIE HUMORU MOGŁO SIĘ WYDAWAĆ CZASAMI ... NIECO DOTKLIWE.

Klasycy Wiedeńscy

Wolfgang Amadeus Mozart

Joseph Haydn Ludwig van Beethoven

MOzart wraz z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”Muzyka mozarta jest szczera, autentyczna... MELODYJNA i POGODNA.życie ZAWODOWE przynosiło mu i radość i satysfakcję . bardzo dużO trudności I smutku ODCZUŁ w życiu osobistym. PRZEDE WSZYSTKIM BOLEŚNIE PRZEŻYŁ ŚMIERĆ MATKI I NIEODZAJEMNIONĄ PIERWSZĄ MIŁOŚĆ.

MOZART, WYPOWIEDZIAŁ TAKIE SŁOWA: "...NIE ZWRACAM UWAGI NA ŻADNĄ POCHWAŁĘ ANI WINĘ. PO PROSU JESTEM WŁASNYMI UCZUCIAMI..."

mozart zmarł 5 grudnia 1791 roku w Wiedniu, mając zaledwie 35 lat. Został pochowany w grobie, którym była niewielka mogiła Z drewnianym krzyżem.= kilkanaście lat póŹniej, PRZY TRWAJĄCYCH POSZUKIWANIACH MOGIŁY kompozytora, okazało się, że miejsce pochówku zostało już ZNISZCZONE.

Mozart nigdy nie posiadał silnego i odpornego na choroby organizmu.okoliczności śmierci nie ZOSTAŁY określone w momencie jego zgonu.nie zostały wyjaśnione także do dnia dzisiejszego.

REŻYSER MILOS FORMAN - W ROKU 1948 - NAKRĘCIŁ FILM BIOGRAFICZNY O AMADEUSZU MOZARCIE. FILM NOSI TYTUŁ: AMADEUS. REŻYSER UWIDOCZNIŁ TUTAJ WĄTEK RYWALIZACJI MIĘDZY DWOMA ARTYSTAMI - ANTONIM SALIERIM A MOZARTEM. FAKT JEST TAKI, ŻE OBAJ - MOZART I SALIERINI - BYLI KOMPOZYTORAMI. OBAJ ARTYŚCI ŻYLI I TWORZYLI W TYM SAMYM CZASIE I W TYM SAMYM MIEŚCIE. TRUDNO OKREŚLIĆ, ILE JEST PRAWDY O ZAZDROŚCI I RYWALIZACJI MIĘDZY ARTYSTAMI. HISTORIE TAKIE SĄ OPOWIEŚCIAMI FABULARYZOWANYMI.

Teatr w Pradze - Stavovské divadlo.W tym teatrze swoje światowe prapremiery miały opery Don Giovanni i Łaskawość Tytusa

MOZART TWORZYŁ OPERY - W STYLU WŁOSKIM, NP.:CZARODZIEJSKI FLET, WESELE FIGARA, DON GIOVANNI, UPROWADZENIE Z SERAJU...PONADTO MOZART JEST AUTOREM M.IN.

  • PONAD 50 SYMFONII
  • OKOŁO 20 MSZY
  • UTWORÓW KAMERALNYCH
  • UTWORÓW SOLOWYCH
  • KONCERTÓW FORTEPIANOWYCH
  • KONCERTÓW FLETOWYCH
  • KONCERTÓW SKRZYPCOWYCH
  • UTWORÓW KLARNETOWYCH
  • SERENAD...
NIE ZDĄŻYŁ UKOŃCZYĆ, BYĆ MOŻE, NAJWIĘKSZEGO SWOJEGO DZIEŁA - REQUIEM D-MOLL. PO ŚMIERCI MOZARTA UKOŃCZYŁ UTWÓR JEGO UCZEŃ - FRANZ XAVER SUSSMAYER.ISTNIEJE WIELE HIPOTEZ, ŻE MOZART TWORZĄC REQUIEM MYŚLAŁ O WŁASNEJ ŚMIERCI.

Pełne brzmienie imion KOmpozytora:Joannes Chrysostomus - nadane na cześć świętego katolickiego patrona dnia urodzenia Jana Chryzostoma Wolfgangus - Nadane na pamiątkę dziadka ze strony matki Theophilus - Nadane na pamiątkę ojca chrzestnego Przez większość swojego życia posługiwał się mionami:Wolfgang Amadé.