Want to make creations as awesome as this one?

Małgorzata Ochlust PBW Katowice

Transcript

Żona Einsteina, Elsa, zapytana, czy rozumie teorię względności,odpowiedziała:„Nie. Ale znam mojego męża i wiem, że można mu ufać”.

Albert Einstein

„Nie mam żadnych szczególnych uzdolnień. Cechuje mnie tylko niepohamowana ciekawość” - w ten sposób o sobie wypowiedział się Albert Einstein. Bedąc dzieckim, Albert Einstein uczył się chętnie. Trudno jednak powiedzieć, by był uczniem zdyscyplinowanym, lub by miał bardzo dobre oceny. Zadawał mnóstwo pytań na lekcjach; raczej doprowadzał nauczycieli do lekkiego zniecierpliwienia. W szkole naukowiec bardzo lubił filozofię, fizykę i matematykę - szczególnie geometrię.Kiedy Einstein miał 4 lub 5 lat, ojciec pokazał mu kompas. Instrument zafascynował małe dziecko. Samoistne obracanie się igły, wzbudziło pytania, jak to jest możliwe? Był to w życiu Alberta Einsteina, pierwszy moment naukowej ciekawości, jak rozwikłać problem.

Albert Einstein urodził się w żydowskiej rodzinie. Miał jedną młodszą siostrę, Marię. Skrzypce pozostały na całe życie ulubionym instrumentem naukowca.

Albert Einstein w wieku trzech lat - 1882r.

Hermann Einstein, ojciec Alberta Einsteina.

Pauline Koch.Matka Alberta była muzykiem.Albert wieku sześciu lat zaczął się uczyć gry na skrzypcach pod okiem matki.

Albert Einstein (1879-1955). Urodziny przypadłu mu na święto Liczby Pi. W dniu 14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi oraz Międzynarodowy Dzień Matematyki. Albert Einstein – fizyk teoretyczny i filozof. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. W 1921 r. otrzymał Nagrodę Nobla z fizyki - w uznaniu za „wkład do fizyki teoretycznej - opis prawa efektu fotoelektrycznego". Albert Einstein - jeden z najwybitniejszych uczonych XX w.

Einstein w roku 1904 lub 1905

Cudownym rokiem dla Einsteina był rok 1905. Naukowiec pracował wówczas w szwajcarskim Urzędzie Patentowym w Bernie. Wraz z przyjaciółmi założył "Akademię olimpijską", gdzie odbywały się filozoficzne dyskusje naukowe. Albert Einstein prowadził badania naukowe. W tym okresie opracował i opublikował 5 prac naukowych. Powstała słynna teoria względności. Cały świat zna słynny wzór E=mc2. Einstein pracował nad emisyjną teorią światła. Prowadził badania nad termodynamiką i fizyką statystyczną promieniowania. Teorie Einsteina znalazły odzwierciedlenie w geometrii różniczkowej.... Nazwisko Einsteina wymienia się obok Galileusza, Newtona...

Jedna z prac, która powstała w Szwajcarii dotyczyła szczególnej teorii względności. Istnieją hipotezy, że w tworzeniu tej pracy naukowej, miała udział również żona Einsteina - Mileva.Para poznała się na prestiżowej politechnice, znanej dziś jako Szwajcarski Instytut Technologiczny (ETH).Od wiosny 1899 roku byli nierozłączni. Albert ożenił się z Milevą Marić. Wzięli cywilny ślub w Bernie w 1903r.

Dla Einsteina nauka była bardzo ważna - była całym życiem. Jako mężczyzna, Einstein, posiadał opinię nieodpowiedzialnego lekkoducha. Z małżeństwa z Mileną urodzili się dwaj synowie. Jeden z nich, Hans Albert, zdobył światową sławę w dziedzinie inżynierii hydraulicznej. Małżeństwo ze zdolną matematyczką nie przetrwało.Albert Einstein w roku 1912 nawiązał bliską znajomość z Elsą Löwenthal. Cztery lata później poprosił Milevę o rozwód.To druga żona Einsteina, Elsa, pozostała w pamięci wszystkich jako żona naukowca. Związek trwał do śmierci Elsy w 1936r.

W 1933r. Einstein wygłosił publicznie krytykę nazistów. W Niemczech skonfiskowano jego cały majątek. Spalono jego prace. Einstein zrezygnował z obywatelstwa niemieckiego. Zrobił to już po raz drugi w swoim życiu. Po raz pierwszy uczynił to nie będąc jeszcze pełnoletnim i musiał poczekać na dopełnienie formalności. Wówczas pragnął otrzymać obywatelstwo szwajcarskie.

Kariera akademicka Einsteina trwała ponad 50 lat. Opublikował około 300 prac naukowych. W sumie źródła podają wydanych 450 tytułów prac, rozpraw, publikacji...Einstein pracował jako profesor na Uniwersytecie w Zurychu, Uniwersytecie Karola w Pradze, Politechnice Federalnej w Zurychu (ETHZ), Uniwersytecire Berlińskim, Instytucie Badań Zaawansowanych w Princeton (IAS)...Otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Princeton.Podróżował bardzo dużo. Odwiedził m.in. Amerykę Południową, Japonię, Anglię, Hiszpanię.Zwiedził Singapur, Hongkong, Szanghaj...Kilkakrotnie wypływał do USA z zamiarem osiedlenia się właśnie w tym kraju.Cztery lata po śmierci żony Elsy - 1 października 1940 r. - Einstein został zaprzysiężony jako obywatel Stanów Zjednoczonych.

Można usłyszeć określenie, że Einstein stał się "ojcem" bomby atomowej. W rzeczywistości naukowiec, w ciągu całego życia, był przeciwnikiem wszelkiej przemocy, stosowania wszelkich militariów i autorytarnego typu państwa.

W 1948r. wykryto u niego tętniaka aorty. Pomimo operacji, która nie przyniosła pozytywnych rezultatów, w 1949r. został zorganizowany kongres poświęcony odkryciom naukowym Einsteina. Wydarzenie połączone zostało z uroczystym świętowaniem jego 70. rocznicy urodzin.

Pomnik Alberta Einsteina w Izraelskiej Akademii Nauk

18 marca Einstein spisał testament, w którym wszystkie swoje listy, rękopisy i prawa autorskie przekazał Uniwersytetowi Hebrajskiemu w Jerozolimie. W poniedziałek 18 kwietnia 1955 roku, o godzinie 01:15 Einstein umarł. Zgodnie z wolą Alberta Einsteina jego zwłoki poddano kremacji a popioły rozsypano w nieznanym miejscu.

Albert Einstein nie chciał, aby jego grób stał się atrakcją turystyczną czy celem pielgrzymek. Tajemnicą poliszynela jest natomiast informacja, że przed kremacją jego ciała - mózg i oczy naukowca zostały usunięte przez lekarza-patologa i zabezpieczone do badań, szczególnie pod kątem neurobiologicznym. Próbowano odkryć - "na czym polegał fenomen inteligencji" - Alberta Einsteinsa.

Tak wygląda najsłynniejszy fotos świata

Jakie były okoliczności powstania fotosu?14 marca 1951 roku, w Institute for Advanced Study w Princeton w stanie New Jersey, na cześć Einsteina zorganizowano uroczystośćw centrum badawczym. Einstein kończył 72 lata. Naukowiec nigdy nie lubił medialnego szumu wokół swojej osoby, a natarczywi paparazzi rozzłościli jubilata.Na okrzyki reporterów, aby się uśmiechnął do zdjęcia, naukowiec - wystawił w ich kierunku język.Autorem słynnego zdjęcia jest fotograf Arthur Sasse.Równie ciekawy jest fakt, że popularyzacji fotosu dokonał sam Einstein. Tak bardzo mu się spodobało takie ujęcie jego osoby, że zamówił mnóstwo odbitek i rozsyłał je wszystkim znajomym na całym świecie.

Wszyscy znają wiele "złotych myśli", które Albert Einstein pozostawił po sobie. Ale są takie, które zna chyba cały świat: "...Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu,oznaką czego jest puste biurko? ..." "...Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko..." "...Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie..."