Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Patron Liceum Ogólnokształcącego w Radzyminie

Cyprian Kamil Norwid

Na slajdach klikaj na "łapkę" znajdującą się w prawym górnym rogu, aby nie przegapić żadnego odnośnika i linku.

Motto szkoły:

Cyprian Kamil Norwid, Promethidion

„Piękno na to jest, by zachwycało do pracy​ - praca, by się zmartwychwstało.” ​

+info

ROK NORWIDOWSKI

W 2021 roku obchodzimy 200-lecie urodzin Cypriana Kamila Norwida, poety urodzonego 24 września 1821 w Laskowie-Głuchach, zmarłego 23 maja 1883 w Paryżu). Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił ten rok - Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

Norwid

„Urodziłem się na prostej, bezpoetycznej, obwodu stanisławowskiego w Mazowszu, równej jak piaski ziemi. A tam była jedna lipa gdzie rodziłem się (lip parę-set było w Dembinkach).”​

Rok wybuchu powstania listopadowego to również rok przeprowadzki Norwida i jego rodziny do Warszawy. Po tym, jak w 1835 r. umarł Jan Norwid, nad Cyprianem i jego rodzeństwem opiękę przejął Ksawery Dybowski (ojczym matki Norwida). Dzieci nie odziedziczyły po rodzicach żadnego majątku. Odtąd Norwid już przez całe życie będzie się borykał z kłopotami finansowymi.

Wyjazd do Warszawy

W roku 1837 rozpoczął się nowy etap w życiu poety - studia malarskie, które w późniejszych latach będzie kontynuował poza granicami kraju.

Podróże Norwida

Mimo głuchoty oraz gruźlicy Norwid nie przestał pisać, ani angażować się w sprawy polityczne. Dramatyczna sytuacja finansowa sptrawiła, że udał się do Ivry-sur-Seine, gdzie mieszkał aż do śmierci w Domu św. Kazimierza.

Ostatnie lata

+info

Zmarł 23 maja 1883

+info

Ziemia z jego grobu została w 2001 r. przewieziona do Polski i umieszczona w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze na Wawelu.

Symboliczny pochówek w Polsce.

+info

O grób Norwida na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency pod Paryżem dba Instutyt Polonica.

Konserwacja grobu.

Uznanie po śmierci

Cyprian Kamil Norwid to poeta niezrozumiany przez współczesnych. Za życia opublikował jedynie ułamek swoich licznych dzieł.

Uznania doczekał się dopiero na początku XX wieku, kiedy tomik jego poezji trafił do rąk Zenona Przesmyckiego o pseudonimie Miriam. To on zaczął publikować utwory tego romantyka.

Pełna edycja dzieł Norwida, składająca się z jedenastu tomów, ukazała się jednak za sprawą Juliusza Witolda Gomulickiego dopiero w latach 1971-1976 (Pisma wszystkie).

+info

+info

+info

Proza

Poematy

Liryka

Dzieła Norwida

+info

+info

+info

Rysunki

Obrazy

Dramaty

Tradycje Norwidowskie

Szkoła kultywuje tradycje Norwidowskie poprzez: · coroczne obchody „Dnia Norwidowca” z udziałem wykładowców Wydziału Polonistyki UW; · spotkania autorskie w Pałacu w Chrzęsnem; · udział w konkursach: Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Bliżej Norwida” w Warszawie, Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Norwid – Poeta Naszej Ziemi” w Dąbrówce; · przygotowujemy spektakle słowno-muzyczne inspirowane poezją Norwida oraz sesje popularnonaukowe i konkursy.

Finał I szkolnego konkursu "Czas na Norwida"

Pamietamy o Norwidzie!

FINAŁ XXIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NORWIDOWSKIEGO „BLIŻEJ NORWIDA”

Galeria

Finał w kategoriach recytacja i poezja śpiewana należał do nas - w kategorii recytacja poezji Norwida - II miejsce zajął Cezary Polak, III - Jacek Borkowski, a wyróżnienia przypadły w udziale: Paulinie Borowiec i Maciejowi Pałdynie, w kategorii - poezja śpiewana II miejsce wywalczyła Aleksandra Bąk.

Pamiętamy o Norwidzie!

29 listopada 2019 roku w XXIV Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Warszawie odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Norwidowskiego „Bliżej Norwida”.

W ramach obchodów 200-lecia urodzin Norwida Liceum popularyzuje twórczość Patrona, zachęca do wspólnego czytania jego poezji.

Norwid - światło i mrok

C. K. Norwid, Do Bronisława Z.

„Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,​ Dwie tylko: poezja i dobroć... i więcej nic...”

Sprawdź, co zapamiętałeś!

Dziękujemy!