Want to make creations as awesome as this one?

Prezentacja Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chorzowie

Transcript

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chorzowie

ŚWIĘTOCHŁOWICE

BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKOŁY-

Szczepienia dzieci przeciw covid-19

Ogólne zasady bezpieczeństwa

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie p/COVID-19

mgr Aneta Szczęśniak

Unijny certyfikat

Jak działają szczepionki

poziom zaszczepienia

APEL państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w chorzowie

Informacje

Szanowni Rodzice!Za sprawą pojawienia się wirusa SARS-CoV-2, który wywołał ogólnoświatową pandemię, ostatni rok był dla nas wszystkich szczególnie trudny. Aby zahamować rozwój epidemii w naszym kraju, musieliśmy zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i nauczyć się żyć w całkiem nowej rzeczywistości.Pod koniec 2020 roku wreszcie pojawił się jeden z najważniejszych elementów walki z pandemią – szczepionka. Szczepionka jako narzędzie którym dysponuje zdrowie publiczne swoją skuteczność udowodniła ludzkości już wielokrotnie eliminując choroby zakaźne takie jak np. ospa prawdziwa czy zmniejszając ryzyko powrotu groźnych chorób zakaźnych takich jak błonica czy odra.

Szczepionka przeciwko COVID-19 daje nam nadzieję na tak wyczekiwany powrót do normalności, jest ogromną szansą na uodpornienie społeczeństwa na zakażenie, daje możliwość przejęcia kontroli nad transmisją wirusa SARS-CoV-2. Ale to kiedy ta normalność nastąpi, zależy od nas wszystkich. Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka, a taką możliwość daje nam właśnie szczepionka. W interesie całego społeczeństwa leży zatem to, aby cały proces szczepień przebiegał w Polsce jak najsprawniej.Zwracam się więc do Państwa z ogromną prośbą o zaangażowanie się w walkę z koronawirusem poprzez zaszczepienie się. Im więcej zaszczepionych osób, tym ochrona przed wirusem SARS-CoV-2 będzie skuteczniejsza. Pamiętajmy, że przyjęcie szczepionki to nie tylko ochrona dla nas, ale także dla naszych bliskich, a pokonanie koronawirusa umożliwi nam wszystkim powrót do normalności. Z wyrazami szacunku Aneta Szczęśniak Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie

Liczba ludności ogółem w mieście49 108

Poziom zaszczepienia mieszkańców w Świętochłowicach-46,8% Pacjenci w pełni zaszczepieni22 980Pacjenci zaszczepieni przynajmniej jedną dawką23 823

Gminy z największą liczbą zaszczepionych w województwie śląskim (dane na dzień 10.09.2021r.)

Szczepionka Comirnaty zawiera informację genetyczną w postacie mRNA.

NASTOLATKI OTRZYMUJĄ SZCZEPIONKĘ Comirnaty firmy Pfizer, KTÓRA JAKO JEDYNA ZOSTAŁA DOPUSZCZONA DLA OSÓB W TYM WIEKU.

Od CZERWCA 2021 r. szczepienia wykonywane są również u DZIECI W WIEKU 12-15 LAT.

Od MAJA 2021 r. rodzice mogą zapisać na szczepienia przeciw COVID-19 DZIECI W WIEKU 16-17 LAT.

02

01

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19

Technologia mRNA w skrócie

JAK SZCZEPIONKA mRNA CHRONI PRZED COVID-19

Technologia mRNA w skrócie

JAK SZCZEPIONKA mRNA CHRONI PRZED COVID-19

Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak w przypadku innych produktów leczniczych.

Badania przedkliniczne i kliniczne

Procedury rejestracyjne zostały skrócone do minimum, ale badania wykonywano według najwyższych standardów bezpieczeństwa, podobnie jak w przypadku innych szczepionek.

Badania przedkliniczne i kliniczne

Badania przedkliniczne i kliniczne

Fakt zaszczepienia zostanie potwierdzony poprzez Unijny Certyfikat COVID, który znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta. Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator:

  • zaloguj się na Twoje Internetowe Konto Pacjenta
  • wybierz kafelek "Certyfikaty" na dole strony
  • wybierz rodzaj certyfikatu i kliknij na "Pobierz kod QR"
  • zapisz pdf na swoim urządzeniu lub wydrukuj , możesz też zeskanować kod.

Unijny Certyfikat

Możesz też otrzymać Unijny Certyfikat COVID w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu.W Polsce UCC będzie ważny po 14 dniach od podania drugiej dawki dwudawkowej szczepionki lub po podaniu jednodawkowej szczepionki.

Unijny Certyfikat

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie przeciwko COVID-19

  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień
  • przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
  • Wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie
  • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl
  • Wybierz szybką scieżkę e-rejestracji, wpisz numer PESEL Twojego dziecka i jego nazwisko, podaj numer telefonu, na który odbierać będziesz potwierdzenia i wybierz termin szczepienia.

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie przeciwko COVID-19

Kliknij aby pobrać formularz

Przed szczepieniem trzeba wypełnić za dziecko kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Kwestionariusz będzie dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy nastolatek może być zaszczepiony tego dnia. Kwestionariusz musi podpisać rodzic lub opiekun. Jeśli nastolatek nie przyniesie na zabieg podpisanego kwestionariusza, to jego opiekun prawny musi z nim przyjść.

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie przeciwko COVID-19

Aby dostęp do szczepień był jeszcze prostszy, wraz z nowym rokiem szkolnym do akcji szczepień dołączą szkoły w całym kraju. Dyrektorzy szkół będą organizować szczepienia w swoich placówkach.Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało pakiet informacji dotyczący organizacji procesu szczepień. Określa on obowiązki i zadania dyrektora szkoły. To m.in.: zorganizowanie zajęć z wychowawcą dla uczniów, spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym, zebranie od rodziców deklaracji dotyczących udziału dziecka w szczepieniu, współpraca z punktem szczepień, zorganizowanie miejsca na przeprowadzenie szczepień.Drogi Rodzicu współpracuj z Dyrektorem placówki i śledź informacje na bieżąco.

Zaszczep się ze swoim dzieckiem w szkole!

Nie zapominaj o zasadach bezpieczeństwa

Co zrobić gdy podejrzewasz, że możesz mieć koronawirusa?

ŹRÓDŁO: pacjent.gov.pl, Narodowy Program Szczepień, szczepienia.pzh.gov.pl

Śledź nas w mediach społecznościowych

Dziękujemy za poświęcony czas i uwagę