Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Zarasų profesinė mokykla

Vyšnaičių komanda

Liepos mėn.

Kai nesveikas maistas - reikalingas ir vaistas

Mes "Vyšnaičių" komandos narės mokomės Zasarų profesinėje mokykloje 11 klasėje. Be bendrojo ugdymo programos dar mokomės ir virėjo specialybės. Mes labai apsidžiaugėme liepos mėnesio iššūkiu, nes apie sveiką maistą ir jo paruošimą tikrai daug žinome :)

Apie mus

Kas yra sveika mityba?

"Sveika mityba nėra dieta, taigi nėra visiškai draudžiamų produktų, yra tik vengtini." - Akvilė.

"Tai maistas, kuriame nėra druskos ir pridėtinių cukrų" - Vytautė

"Tai tokia mityba, kurioje dominuoja natūralus, šviežias, kuo mažiau termiškai apdorotas maistas" - Laura

"Manau, kad sveika mityba paremta įvairiu subalansuotu maistu" - Aleksandra

Maisto pasirinkimo piramidė

Sveikos mitybos piramidė pateikta remiantis principu:– kuo piramidės blokas žemiau – tuo daugiau šios grupės produktų turi būti racione. Tačiau ne taip viskas paprasta. Valgant daržoves ir vaisius reikėtų vengti vaisių sulčių, pervirtų daržovių ar virtų senų bulvių. Vaisių reikėtų rinktis nedidelį kiekį, o daržoves valgyti šviežias.Valgant grūdus pirmenybę teikti natūraliems ryžiams, pilno grūdo miltų gaminiams, ankštinėms ir grūdų košėms, vengti rafinuotų miltų, dribsnių, pervirtų kruopų.Vietoj riebios mėsos, rūkytų gaminių, dešros ar dešrelių rinktis jūros gėrybes, liesą mėsą, kiaušinius, grybus, tofu, riešutus.Margariną ir rafinuotus aliejus pakeisti šalto spaudimo aliejais, ghi sviestu.Pasilepinti galima 70% šokoladu, džiovintais vaisiais, granola, chalva.

Visos darže ir šiltnamyje užaugintos daržovės ir sode užaugę vaisiai ir uogos keliauja į mokyklos valgyklą, kur iš jų gaminami sveiki ir skanūs patiekalai.

Kokybė svarbausia!

Mūsų mokykla turi nedidelį daržą ir soda, kur ekologiškai auginame daržoves ir vaisius. Daržu, šiltadaržiu ir gėlynais rūpinasi visi mokyklos bendruomenės nariai.

Svarbu ne tik valgyti daug daržovių, bet, kad jos būtų ir geros kokybės, sukaupusios savyje daug vitaminų ir mineralų. Todėl rekomenduojama vartoti sezonines, vietinių augintojų išaugintas daržoves ir vaisius.

Kaip valgyti?

Valgymui skirkite laiko: jo metu – jokios kitos veiklos. Padėkite į šalį telefoną, laikraštį ar knygą, išjunkite televizorių, net jei jo tik klausotės, nes jis nukreipia jūsų mintis nuo valgymo.

Maistas pradedamas virškinti burnoje, todėl turėtume valgyti lėtai, mažais kąsneliais, ypač gerai jį sukramtyti. Blogai sukramtytas, dideliais kąsniais prarytas maistas sukelia diskomforto jausmą.

Maistas turi būti skanus ir teikti malonumą. Valgyti reikėtų mažiausiai tris kartus per dieną. Toliau pateikiame patarimus kada valgyti ir keletą sviekų, mūsų išbandytų ir lengvai paruošiamų patiekalų receptų.

Pusryčiai

Papusryčiauti reikėtų per valandą nuo atsibudimo. Rytais - grūdų košė su skaniais priedais, vengiame saldžių. Didelė grūdų porcija per dieną būtina dėl energijos. Renkamės tik grūdus ir stambias kruopas. Vengiame net tik sausų pusryčių, bet ir greito paruošimo kruopų bei dribsnių, net jei jie yra ir viso grūdo.Vakare nuplauname ir užmerkiame grūdus. Ryte juos perplauname, taip pašalindami dalį ištirpusių cheminių medžiagų. Tuomet užpilame šviežiu vandeniu ir užverdame. Vos užvirus viryklę išjungiame.

Pusryčių receptai

Pietūs

Papietauti rekomenduojama iki 15 valandos.

Pietų receptai

Vakarienė

Vakarieniaujame likus mažiausiai trims ar daugiau valandų iki miego.

Vakarienės receptai

Recipe 1

Skanaus!