Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
LemOn - projekt Biblioteki Pedagogicznej WOM w Gorzowie Wielkopolskim
eliza.paternowska
Created on June 16, 2021
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Zgłoś szkołę
Projekt edukacyjny Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wielkopolskim
Opracowały: Eliza Paternowska, Magdalena Płatonow, Monika Żołędziejewska
wskazówki
JAK ASTRONAUCI
ZADANIE
książkowy debiut S. Lema, który jak twierdzi jego sekretarz Wojciech Zemek, przesądził o tym, iż pisarz uprawiał głównie fantastykę naukową, choć sam nie lubił kiedy przypisywano go do jakiegoś gatunku.
JAK BARBARA
ZADANIE
żona Lema. Całe życie w rodzinie Lemów cieszyła się niepodważalnym autorytetem. Była swoistą "łączniczką" Stanisława ze światem zewnętrznym, to na nią spadały kontakty z otoczeniem. Barbara była sekretarką, asystentką, przewodnikiem, lekarzem i doradcą męża.
JAK CYNOFOLIA
ZADANIE
Lem przepadał za słodyczami i lubił też "chomikować" różne rzeczy. Kiedy podjadał po cichu cukierki, opakowania po nich – zrobione właśnie z cynofolii - wrzucał za szafę tak, żeby nikt nie zauważył.. Kiedy nowi lokatorzy domu Lemów porządkowali pomieszczenie, zza szafy wysypały się stosy kawałeczków cynofolii.
JAK DOMATOR
ZADANIE
pisarz głęboko wierzył w ideę "nieruszania się z domu" i bardzo się do niej stosował.
JAK EKRANIZACJA
ZADANIE
Wiele utworów Lema było przenoszonych na ekran. Sam autor miał do nich stosunek krytyczny. Często nie był zadowolony z wersji swojej twórczości w reżyserskiej odsłonie. Najbardziej cenił "Przekładaniec" z 1968 roku, w reżyserii Andrzeja Wajdy.
JAK FILMY
ZADANIE
Pisarz lubił filmy o King-Kongu, Jamesie Bondzie. Interesowały go też "Gwiezdne wojny", w których co prawda tak samo jak w "Star Treku" raziło go łamanie elementarnych praw fizyki. Cenił sobie również filmy Luisa Bunuela, a szczególnie "Widmo wolności".
Zadanie do F
Zadanie do F
Zadanie do F
zmienna
zmienna
zmienna
zmienna
zmienna
JAK GODZINA
ZADANIE
Lem był rannym ptaszkiem. Najlepiej pisało mu się od 4 rano, kiedy dom pogrążony był we śnie.
JAK HOMO ANTROPOS
ZADANIE
czyli Bladawiec - bohater "Bajek robotów". W swojej twórczości Lem wymyślał różne określenia dla człowieka. Bywał on także nazywany -Ohydkiem Szalejem.
JAK IJON TICHY
ZADANIE
bohater "Dzienników gwiazdowych", "Pokoju na Ziemi", Wizji lokalnej" - towarzyszy S. Lemowi przez ponad 30 lat jego twórczości. Kosmiczny obieżyświat, postać wielowymiarowa, agent do zadań specjalnych.
JAK języki obce
ZADANIE
pisarz znał ich kilka – j. łaciński, j. niemiecki, j. francuski, j. ukraiński, j. rosyjski i j. angielski. Tego ostatniego nauczył się sam, korzystając ze słowników.
miasto, w którym mieszkał Stanisław Lem wraz z rodziną.
JAK KRAKÓW
ZADANIE
JAK LEMOLOG
ZADANIE
badacz i znawca twórczości Lema. Najsłynniejszym polskim lemologiem jest profesor Jerzy Jarzębski, którego sam twórca traktował z dystansem ponieważ zakładał, że planuje on przyjąć posadę wykładowcy na Harvardzie, wyjechać z Polski, a tym samym zaprzestać lemologicznych dociekań.
JAK ŁAKOCIE
ZADANIE
Uwielbiał!!! Żona nazywała go ich "cichym opiekunem". Ulubione to: chałwa i marcepan w czekoladzie.
JAK MYŚLICIEL
ZADANIE
Rozważania filozoficzne były ważnym aspektem twórczości Stanisława Lema. Kolebką europejskiej myśli filozoficznej była Starożytna Grecja.
JAK neologizmY
ZADANIE
czyli nowo utworzone wyrazy, wyrażenia, twory językowe, które wcześniej nie istniały, nie były używane i wykorzystywane. S. Lem z umiłowaniem tworzył nowe określenia nazywając przeróżne elementy otaczającej go rzeczywistości. (np. arktan, sepulki).
JAK OCZYTANY
ZADANIE
Lem był wielkim erudytą. Czytał dużo i wnikliwie. Miał swoich ulubionych twórców, ale także dzieła, których nie znosił. Zamiast Arystotelesa wolał czytać Platona, nie cierpiał Becketta, uwielbiał Dostojewskiego. Wg jego własnych słów: "Literatura ma nam dawaćprzyjemność, a nie męczyć".
JAK PRZYJACIELE
ZADANIE
Sylwester 1958/59 roku to przyjęcie wypełnione osobowościami ważnymi dla literatury polskiej: organizował je Jan Józef Szczepański, a zaproszeni byli: Lemowie, Sławomir Mrożek i Jerzy Turowicz.
JAK ROZMOWY
ZADANIE
w których S. Lem bywał "trudny" - ze względu na swoje zamyślenie, niecierpliwość. Pisarz starał się jednak kamuflować i wyrażać zainteresowanie. Powtarzał fragmenty zdań, zadawał zdawkowe pytania lub używał sformułowań "dobze" i "bę", które oznaczały, że usłyszał co mówiono, ale i tak zrobi/myśli po swojemu.
Wojciech Zemek.
JAK SEKRETARZ
ZADANIE
wieloletnim sekretarzem Stanisława Lema był
JAK TŁUMACZ
ZADANIE
został nim ku (początkowemu) niezadowoleniu ojca, jedyny syn, Tomasz. Dopiero gdy przetłumaczył kilkanaście książek Lem senior wydawał się pogodzićz wyborem drogi zawodowej syna. Jednak mimo to pozwalał sobie czasem na jakieś złośliwe uwagi.
JAK URODZINY
ZADANIE
Stanisław Lem przyszedł na świat we Lwowie we wrześniu 1921 roku. Dokładnie było to 13 września. Jednak rodzice pisarza jako datę dzienną jego narodzin wskazali 12 dzień miesiąca. Stało się tak ponieważ obawiali się, że "urodzinowa 13" będzie przynosiła synowi pecha.
JAK WYGLĄD
ZADANIE
Stanisław Lem nie przywiązywał do niego wielkiej wagi. Przeciwny był strojeniu się dla kogokolwiek. Gdyby to było możliwe to zawsze ubierałby sweter, luźne spodnie podtrzymywane przez staromodne szelki. Z kolei gdy robiło się chłodnej garderobę pisarza uzupełniał trencz i beret.
Zadanie do w
Zadanie do w
zmienna
zmienna
zmienna
zmienna
zmienna
JAK X-RAY
ZADANIE
(promieniowanie rentgenowskie). Żona literata Barbara była lekarzem radiologiem.
Stanisław Lem pisząc często stosował zasadę modyfikowania, a następnie łączenia dwóch istniejących już wyrazów. Do tego celu z upodobaniem używał łącznika w postaci litery "Y". Stąd np. słynni "elektrYcerze" i "elektrYbałt". Prawda, że brzmią niby znajomo, ale jednak nowocześnie i tajemniczo?
CZYLI ŁĄCZNIK
ZADANIE
JAK ZAWÓD
ZADANIE
Lem z wykształcenia był lekarzem. Studia rozpoczął w 1939 roku we Lwowie. Nauka miała uchronić Go przed poborem do wojska (Armia Czerwona). Gdy Niemcy zajęli Lwów i zamknęli uczelnię, młody Lem podjął pracę spawacza. Rozcinał kadłuby zniszczonych maszyn wojskowych, a "zaoszczędzone" materiały wybuchowe czy amunicję potajemnie przekazywał polskiemu ruchowi oporu.
powyższego zwrotu nie można już użyć jako rozwiązania zadania.
Przykład*: chmura (wyraz z koła fortuny) + y + klasa (wyraz ucznia) = chmyrkla – klasa do odpoczynku
- narzędzie do nauki,
- osoba w szkole,
- pomieszczenie w szkole,
- przedmiot szkolny.
Twoim zadaniem będzie stworzenie dwóch (lub więcej) nowych słów związanych ze szkołą jako budynkiem lub miejscem zdobywania wiedzy. Zakręć kołem fortuny, które wskaże Ci konkretne słowo - dodaj swoje dowolne słowo - połącz je "Y" i wyjaśnij znaczenie nowego tworu. Wyrazy można dowolnie przestawiać, skracać lub ucinać. Wymyślone słowa muszą należeć do któreś z kategorii:
ALFABET WEDŁUG LEMA
ALFABET WEDŁUG LEMA