Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

Podróże z Koziołkiem Matołkiem

Autor

Najbardziej znaną i popularną książką Kornela Makuszyńskiego zostały wydane w 1933 roku "Przygody Koziołka Matołka", do których ilustracje wykonywał Marian Walentynowicz. Kolorowe książeczki były rozchwytywane. Zrobiły autentyczną furorę, jak nieco później filmy Disneya. Autorzy książeczki byli zasypywani listami od rodziców, którzy w imieniu małoletnich pociech domagali się kontynuacji przygód sympatycznego, acz niekoniecznie bystrego bohatera. Po wydaniu czterech ksiąg z przygodami Koziołka, Makuszyński z Walentynowiczem dołączyli jeszcze zeszyty z parą nowych bohaterów. W 1936 roku ukazały się podobnie zilustrowane "Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki". Małpka, wraz ze swoim przyjacielem, Murzynkiem Goga Goga, przeżywała o wiele barwniejsze przygody, choćby z tej racji, że w scenerii zagadkowo egzotycznej, kuszącej niedostępnymi na co dzień tajemnicami. Rysunki o mocno nasyconych kolorach, komentowane prostymi rymowankami, znowu przyczyniły się do sarkań krytyków, zachwycały za to dzieci.

Książki dla dzieci

ECB

Przysłowia

Jak to się zaczęło?

Wszystkie mądre polskie kozy- by je zliczyć nie mam siły! Na naradę się zebrały i rzecz taką ustaliły: "W sławnym mieście Pacanowie, tacy sprytni są kowale, że umieją podkuć kozy, by chodziły w pełnej chwale! Przeto koza albo kozioł, jakaś bardzo mądra głowa, aby podkuć się na próbę, musi pójść do Pacanowa. A gdy wróci ten wędrowiec, już podkuty, ale zdrowy, wszystkie kozy się dowiedzą, czy to dobrze mieć podkowy."

Zawody

Bohater

Jaki był koziołek? Połącz odpowiednie wyrazy z Koziołkiem Matołkiem:

05

01

07

03

06

02

Komiks

Narysuj kolejne przygody koziołka. Jakie miejsca tym razem odwiedzi?

04

08

Kornel Makuszyński urodził się 8 stycznia 1884 roku w Stryju, zmarł 31 lipca 1953 roku w Zakopanem. Był siódmym z kolei dzieckiem i jedynym synem Julii z Ogonowskich i Edwarda Makuszyńskiego, emerytowanego pułkownika wojsk austriackich, urzędnika galicyjskiego, pisarza gminnego kancelarii urzędu w Brzozowej koło Krosna. Ojciec zmarł, gdy Kornel miał dziesięć lat. Po dwóch latach szkolnych spędzonych w Stryju, relegowano go z gimnazjum za satyrę na duchownego: "Na próżno jędza w ubraniu księdza z lodu nas spędza! W pierwszej b klasie, w zimowym czasie, nikt mu nie da się!". Przeniósł się do krewnych w Przemyślu, gdzie utrzymywał się dzięki korepetycjom. Tu po raz drugi wyleciał z gimnazjum z powodu córki radcy sądowego, złotowłosej Kazi, o którą toczył pojedynek z przyjacielem. W latach 1898–1903 Makuszyński uczęszczał do IV Gimnazjum im. Jana Długosza we Lwowie, wynajmując skromną kwaterę na Kleparowie. W wieku czternastu lat zaczął pisać wiersze, które w cukierni na Skarbkowskiej pokazywał Leopoldowi Staffowi. Dwa lata później lwowskie "Słowo Polskie" opublikowało mu pierwsze utwory. Stał się recenzentem tego dziennika. Studiował polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, a później na paryskiej Sorbonie. w 1013 r .ożenił się z Emilią Bażeńską. Zamieszkali w Burbiszkach na Litwie. W czasie wojny został aresztowany z żona i wywieziony do Kostromy. w 1915 r. zwolniono ich z internowania. Zamieszkali w Kijowie, a po wojnie przenieśli się do Warszawy. W 1926 roku Emilia zmarła na gruźlicę. W 1027 r. ożenił się ponownie i zamieszkał w Zakopanem. W 1929 roku pisarz otrzymał tytuł honorowego obywatela Zakopanego. Czasy II wojny światowej pisarz spędził w Warszawie.

Co spotkało Koziołka Matołka?

Wybierz słowa związane z Koziołkiem Matołkiem:

  • Szewc przyszył koziołkowi głowę do tułowia, gdy ten stracił ją w pewnym mieście.
  • Polski lotnik zabrał koziołka do Warszawy.
  • Pan Twardowski uratował go ze szponów drapieżnego ptaka.