Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

віртуальна виставканаукова бібліотека НУ "Чернігівська політехніка"

Томас Манн

майстер епічного роману

Томас Манн (нім. Thomas Mann; 6 червня 1875, Любек, Німецька імперія — 12 серпня 1955 поблизу Цюриха, Швейцарія) — німецький письменник, філантроп, есеїст, брат Генріха Манна. Народився в німецькому місті Любек. Томас був другою дитиною в сім'ї з п'яти. Його батько Томас Йоганн Генріх Манн був купцем. Як сенатор, котрий належав до кола любецьких «патриціїв», він наглядав за податковими справами міста. Мати була дочкою німецького плантатора і бразилійки португальсько-креольського походження Джулія да Сільва Брунс. Хоча матір і була католичкою, Томас Манн за переконаннями свого батька був лютеранином. У Любеку Томас Манн навчався в гімназії Катарінеум. 1891 року помер батько Томаса Манна і його фірму було ліквідовано. Невдовзі сім'я Манн була вимушена переїхати до Мюнхена, де Томас закінчив Вищу технічну школу.Манн жив у Мюнхені від 1891 до 1933, за винятком року в Палестині та Італії, проведених із старшим братом — Генріхом. Томас влаштувався на роботу у страховій компанії, де він і почав займатися літературною діяльністю. Служба в компанії тривала впродовж 1894-95 років. Тут він написав першу новелу під назвою «Падіння»(Gefallen), що одразу ж була надрукована у лейпцизькому журналі «Ді Ґезельшафт». Через успіх, що виник одразу ж після виходу цієї книги, Манн покидає роботу у конторі і цілком зосереджується на літературній праці.

У 1905 році Т. Манн одружився з Катею Прінсгейм. Дочка мюнхенського професора стала вірною супутницею письменника до кінця його днів. Від їхнього союзу народилося шість дітей, з них троє пішли по стопах батька, ставши письменниками, літераторами. Популярність приніс Майнові вже перший роман "Будденброки" - велика оповідь про долю чотирьох поколінь любекського патриціанського роду. У своїх творах Манн показував кризовий стан світу і людей 20 століття, що втратили стійкість традиційних орієнтирів, долю культури і європейської цивілізації, їх несумісність з усіма формами диктату. Головний сюжет романів Манна — моральні, духовні і інтелектуальні пошуки європейського інтелігента, природа сучасної ідивідуалістичної свідомості (з комплексом ніцшеанських проблем), що загрожує небезпекою трагічної замкнутості.

Вибрані твори

  • Будденброки (Buddenbrooks) (1901, укр. пер. Є.Поповича 1973) роман
  • Трістан (Tristan) (1902, укр. пер. Є.Поповича 1975) новела
  • Тоніо Креґер (Tonió Kröger) (1903, укр. пер. Є.Поповича 2002) новела
  • Королівська Високість (Königliche Hoheit) (1909) роман
  • Смерть у Венеції (Der Tod in Venedig) (1911, укр. пер. Є.Поповича 2002) новела
  • Хазяїн і собака (Herr und Hund) (1918) новела
  • Зачарована гора (Zauberberg) (1924, укр. пер. Р. Осадчука 2009)
  • Маріо і чарівник (Mario und der Zauberer) (1930, укр. пер. Є.Поповича 2003) новела
  • Йосип і його брати. (Joseph und seine Brüder) (1933 — 1943) тетралогія
  • Лотта у Веймарі (Lotta in Weimar) (1939) роман
  • Доктор Фаустус (Doktor Faustus) (1947, укр. пер. Є.Поповича 1990) філософський роман
  • Сповідь авантюриста Фелікса Круля (Bekenntisse des Hochstaplers Felix Krull) (1954, укр. пер. Р. Осадчука 2011) роман

Література з фонду НБ

Манн, Т. Будденброки / Томас Манн ; пер с нем. Н. Ман; послесл. Н. Вильмонта; прим. Р. Миллер-Будницкой; ил. А. Антонова. – М.: Правда, 1985. – 704 с.; ил. У романі описується життя і занепад чотирьох поколінь відомої та заможної родини торговців з Любека. Основою швидше за все послужила історія власної сім'ї Манна. За цей роман Манн був удостоєний Нобелівської премії з літератури в 1929 році.

Томас Манн набуває популярність з виходом його першої книги, роману «Будденброки», який отримав численні відгуки від читачів і критики.

За однойменною книгою Томаса Манна "Лотта у Веймарі" знято художній фільм Еґона Ґюнтера. Кінокартина має складну багатомірну структуру. Вона вміщує в себе декілька історичних планів. Так, на екрані з'являється Веймар XX ст. з машинами на старих вулицях, він же, але 1816-го року з тогочасним антуражем: солдатські біваки, військовий лазарет, вступ у місто козаків (тривають наполеонівські війни),— нарешті, молодість головних героїв, що виринає у спогадах Лотти. Картина вміщує також і декілька ментальних планів: спогади межують з фантазіями, реальні події переплетені з уявленнями міщан про Вертера та його кохану Лотту, суперечлива фігура Ґете висвітлена, окрім як грою акторів, поглядами багатьох персонажів. Відповідно надзвичайно багатою є емоційна палітра картини.1975 року фільм був обраний для показу в програмі Каннського фестивалю. Попри певні спрощення та пропуски, екранізація Ґюнтером твору Томаса Манна визнана вдалою. За два роки відбулася світова прем'єра «Страждань молодого Вертера» у викладі цього ж німецького режисера.

Манн, Т. Лотта в Веймаре : роман / Т. Манн. - М. : Книга, 1983. - 288 С. Роман німецького письменника «Лотта у Веймарі» (1939 г.) присвячений зустрічі Гете з Шарлоттою Кестнер, що стала прообразом Лотти в «Стражданні молодого Вертера». У романі чудово виписаний образ поета, показана вся складність його характеру і творчості.

Манн, Т. Новеллы / Т. Манн. - Л. : Худож. лит-ра, 1984. - 256 С.До збірки увійшли вісім найбільш значних новел, що відображають різні етапи творчості письменника.

Помер Томас Манн 12 серпня 1955 р. залишивши після себе багатотомну літературну спадщину - невичерпне джерело думки XX століття.Твори, що належать перу письменника, стали екранізувати ще за його життя. Кількість екранізацій з 1923 по 2008 рік перевищує 30. І це з урахуванням того факту, що біографія Томаса Манна за датами та творчою спадщиною містить всього один-єдиний твір, адаптований для постановки на сцені або створення фільму, - п'єсу «Флоренція».

Смерть у Венеції

Тоніо Креґер

Сповідь афериста Фелікса Круля

Трістан (збірка)

Маріо і чарівник

Зачарована гора Т. 2

Зачарована гора Т. 1

Доктор Фаустус

Електронна бібліотека

Info

Будденброки

Т. Манн. Будденброки. Частина 2 (1972)

Трейлер до художнього фильму "Lotte in Weimar"

Т. Манн. Будденброки. Частина 1 (1972) Телеспектакль