Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

Szachy s. 25-29

Komiksy s. 20-22

Pomysły na wakacje s. 10-13

Nasze baśnie s. 6-8

Nasi przodkowie - Bolesław Prus s. 2-5

Nr 22(39) czerwiec 2021

w rodzinie Antoniego Głowackiego, dworskiego ekonoma o szlacheckich korzeniach oraz Apolonii z Trembińskich. Swój późniejszy pseudonim literacki Aleksander Głowacki zaczerpnął z nazwy rodowego herbu Prus I. W tym czasie rodzina Głowackich mieszkała w majątku Żabcze. Ojciec na czas porodu umieścił matkę u kuzyna, ówczesnego proboszcza Hrubieszowa, księdza kanonika Feliksa Troszczyńskiego. Osierocony w wieku 3 lat przez matkę, a w wieku lat 9 przez ojca, przeszedł pod opiekę babki Marcjanny Trembińskiej mieszkającej w Puławach. Po jej śmierci zamieszkał u ciotki Domiceli z Trembińskich Olszewskiej w Lublinie, gdzie uczęszczał do Powiatowej Szkoły Realnej (przez 4 lata od roku 1857). Następnie znalazł się w Siedlcach (1861) pod opieką starszego o 13 lat brata Leona Głowackiego, pracującego jako nauczyciel historii. Wraz z bratem przeprowadził się w 1862 roku do Kielc, gdzie rozpoczął naukę w gimnazjum.

Znajomość własnych korzeni jest bardzo ważna. Mój prapradziadek urodził się 20 sierpnia 1847 roku w Hrubieszowie na Lubelszczyźnie,

Mój przodek - Aleksander Głowacki (pseudonim Bolesław Prus)

Pod wpływem swego brata Leona, działacza frakcji „Czerwonych”, Aleksander Głowacki w roku 1863, mając 16 lat, przerwał naukę w gimnazjum i wziął udział w powstaniu styczniowym. 1 września został ranny podczas potyczki we wsi Białka (powiat parczewski). Dostał się do rosyjskiej niewoli, jednak ze względu na młody wiek oraz dzięki wstawiennictwu ciotki, po wyjściu ze szpitala pozwolono mu wrócić do Lublina i zamieszkać z rodziną. 10 stycznia 1864 roku opublikowano w „Kurierze Niedzielnym” jego wiersz Do Pegaza, podpisany pseudonimem Jan w Oleju. 20 stycznia 1864 roku Głowacki został aresztowany za udział w powstaniu. Od stycznia do kwietnia tego roku przebywał w więzieniu na Zamku Lubelskim oraz w budynku koszar (dzisiaj gmach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego). Sąd wojskowy pozbawił go szlachectwa, a następnie oddał pod opiekę wuja Klemensa Olszewskiego, gdyż opiekujący się dotychczas młodszym bratem Leon Głowacki cierpiał na nieuleczalną chorobę psychiczną. Po zwolnieniu z więzienia Aleksander kontynuował naukę w lubelskim gimnazjum, które ukończył ostatecznie 30 czerwca 1866 roku z wynikiem celującym. Interesowały go studia w Petersburgu, na które nie mógł sobie jednak pozwolić z powodów finansowych. W październiku wstąpił więc do Szkoły Głównej w Warszawie na Wydział Matematyczno-Fizyczny. W Warszawie, zdany na własne siły, zarabiał na studia jako guwerner i korepetytor, co nie przynosiło jednak znacznych zysków.

Najważniejsze dzieła:,,Lalka" (wyd. książkowe 1890) ,,Emancypantki" (wyd. 1894) ,,Faraon" (wyd. książkowe 1897),,Antek" (1880) ,,Katarynka" (1880) ,,Nawrócony" (1881) ,,Kamizelka" (1882) ,,Z legend dawnego Egiptu" (1888)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_Prushttps://legimifiles.blob.core.windows.net/images/604f982de86ec5c06ee69107b0550e1a/w240_u90.jpghttps://www.nieprzeczytane.pl/images/photos/okladki/997/996702/__b_9788377916049.jpghttps://staticl.poczytaj.pl/397000/katarynka-boleslaw-prus,397731-s.jpg

Antonina Kubiak 4a

W wolnych chwilach pisywał do „Kuriera Świątecznego” listy, które wciąż podpisywał pseudonimem Jan w Oleju. Trudności materialne sprawiły, że będąc na trzecim roku zmuszony był przerwać studia (1869). Następnie przeniósł się do Puław, gdzie podjął naukę na Wydziale Leśnym Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa, jednak już we wrześniu 1870 roku wrócił do Warszawy, gdyż popadł w konflikt z jednym z rosyjskich profesorów. Próbował różnych zawodów, dzięki którym mógłby zarobić na życie; był m.in. fotografem, ulicznym mówcą, ślusarzem w fabryce Lilpopa i Raua. W roku 1871 przetłumaczył i napisał streszczenie dzieła angielskiego filozofa Johna Stuarta Milla Logika. Po raz pierwszy spróbował też sił jako dziennikarz. Pod koniec życia, dzięki ożywionej działalności publicystycznej stał się wielkim autorytetem w oczach opinii publicznej. Zmarł na atak serca w wieku 64 lat. Jego pogrzeb, który odbył się 22 maja 1912, zgromadził tłumy wielbicieli talentu pisarza i przerodził się w wielką manifestację mieszkańców Warszawy. Prus został pochowany na cmentarzu Powązkowskim.

Title 1

Mietek, Halinka, Jaś Grażynka oraz gęś Edzio

Razem zadecydowali, żeby nazwać gąskę, a że Halinka ją znalazła, to ona mogła zdecydować i wybrała imię Edzio. Następnego dnia obudzili się wszyscy i strasznie byli zdziwieni – Edek był złoty i potrafił mówić. Okazało się, że był zaczarowany. Powiedział, że za okazaną mu pomoc spełni trzy wybrane życzenia. Rodzina strasznie się ucieszyła. Pierwsze z nich było takie: - Gąsko nasza kochana, spraw, by nasza mizerna chatka stała się domkiem bez zapadającego się dachu – powiedział Miecio. - Dobrze – rzekł Edzio. Skupiła się mocno gęś i już po chwili nie było śladu po starej chatce, a przed nimi stał piękny domek. Przytulili wszyscy Edka i podziękowali za śliczny dom. Jednak czegoś im jeszcze brakowało. Nie mieli przecież jedzenia. Więc jeszcze raz poprosili. Drugie życzenie było takie: - Edziu nasz kochany, spraw żebyśmy nie musieli już głodować – prosiła Halinka. - Dobrze – odpowiedział Edek.

Dawno, dawno temu za górami, za lasami, za siedmioma rzekami, gdzieś w odległej krainie żyli sobie Mietek i Halinka. Posiadali dzieci Jasia i Grażynkę. Byli ubogimi ludźmi. Nie mieli pieniędzy, ledwo starczało im na wodę i chleb. Mieszkali w małej drewnianej chatce, która nie była w dobrym stanie. Pewnego dnia, gdy Halinka była na spacerze, zauważyła jak gęsi odlatują do ciepłych krajów. Zaniepokoiło ją jednak to, że jedna z nich siedziała pod drzewkiem i nie mogła odlecieć. Okazało się, że miała złamane skrzydełko. Kobieta wzięła gąskę, owinęła ją swoim szalem, żeby nie było jej zimno i wróciła z nią do domu. W chatce Halinka dała gąsce ostatnie kawałki chleba i nalała trochę wody. Później położyła gęś na stercie siana, przykryła ją kocem, by sobie odpoczęła. Po południu wrócił Mietek z Jasiem i Grażynką. Zdziwił ich widok śpiącej gąski. Kobieta opowiedziała im całą historię.

1. Nie mają obojczyka.2. Kot przeżyje upadek z trzeciego piętra.3. Kocica ma najczęściej trzy kolory.4. 10 % kocich kości znajduje się w ogonie.5. Koty zazwyczaj nie lubią wody, natomiast turecki van (rasa kota) uwielbia pływać.

wybrałaMaria Pakos kl. 4a

Ciekawostki o kotach

Julia Orzana kl. 4b

Skupiła się mocno gąska i już po chwili stał przed nimi wielki kosz z chlebem, owocami i warzywami, a obok stała studnia z czystą wodą. Ucałowali wszyscy Edzia i podziękowali. Jaś i Grażynka nie mieli przecież tornistrów do szkoły, więc jeszcze raz poprosili. Trzecie życzenie było takie: - Gąsko nasza kochana, spraw żebyśmy nie musieli już nosić książek w workach po ziemniakach – powiedziały dzieci. - Oczywiście – odparł Edek. Skupił się mocno Edzio i już po chwili przed Jasiem i Grażynką stały piękne plecaki. Ucałowały dzieci gąskę i podziękowały. Weszli wszyscy do domku i oglądali śliczne pomieszczenia. Czas tak szybko minął, że zanim się obejrzeli, skrzydełko zagoiło się. Oznaczało to, że Edzio musi już polecieć do swojej rodzinki. Przykro było wszystkim, że już odlatuje, ale obiecał, że będzie ich odwiedzał. Od tamtej pory Edzio odwiedzał ich podczas wakacji i wszyscy żyli długo i szczęśliwie.

https://kurortix.ru/uploads/picture/pic/35959/big_image.jpg

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Jljk9kpTURBXy9jNDAzMWY5YTlhMjZkOTc3MTcxZGQxMWZhYjY4ODUzMi5qcGeTlQMAIs0D6M0CMpMFzQMUzQG8kwmmODQ5YjFiBoGhMAE/morze-baltyckie.jpg

Świetnym rozwiązaniem są również jeziora. Można łowić samodzielnie ryby, kąpać się, pływać w kajakach i oglądać żaglówki, samodzielnie pływać na łódce, obserwować przyrodę i ptaki.

Jak nie możecie wylecieć samolotem, to dobrym rozwiązaniem jest Morze Bałtyckie. Tam jest wiele atrakcji. Plusem takiego wyjazdu jest czyste powietrze i jod. Nawet jak już ktoś tam był, warto pojechać ponownie.

http://www.tapeciarnia.pl/tapety/normalne/206478_polana_drzewa_sarny.jpg

Dobrym pomysłem jest też wyjazd do dziadków na wieś. Dziadkowie raczej zaplanują wasz pobyt i nie będziecie się nudzić. Poza tym zawsze przyda im się pomoc. W mieście dziadkowie również zaplanują ciekawy pobyt.

https://www.tanie-loty.com.pl/images/easyblog_images/13765/aircraft-537963_1280.jpg

Co można robić w wakacje?

Pierwszym pomysłem jest wylot samolotem do ciepłych krajów. Oczywiście trzeba go wcześniej zaplanować. Lato w Polsce często jest ,,kapryśne” i deszczowe, dlatego ludzie wybierają wycieczki za granicę, gdzie pogoda jest gwarantowana.

Wakacje to jest czas odpoczynku, więc nawet jak ktoś nigdzie nie wyjedzie, to nie musi się nudzić. Nawet w domu można się wspaniale bawić, np.: grać w planszówki, czytać, ćwiczyć itp. Przedstawię moje propozycje spędzania wolnego czasu- może kogoś zainspirują.

Title 1

Lista rzeczy, które możesz wykonać w czasie wakacji:

Joanna Mieszkowska kl. 4a

-impreza pod namiotem, biwak w lesie, -wspólne obejrzenie zachodu słońca z kolegami, -zwiedzaj swoje miasta na nowo, -zrób sobie piknik, -zrób grilla/ognisko, -zanurz się w wodzie po szyję, np. w pobliskim jeziorze, gdzie jest bezpiecznie lub w miejskim basenie,- oglądaj spadające gwiazdy w sierpniu, -ugotuj danie, o którym wcześniej nie słyszałeś, -zamień słodycze na owoce, -wyśpij się, -znajdź czas na ćwiczenia, rower, rolki, hulajnogę, -zrób sobie weekend z serialem/książką, -zrób zdjęcie wschodu słońca, -zaplanuj wycieczkę rowerową, -zrób playlistę wakacyjnych przebojów i podziel się ją ze znajomymi. Wakacje to czas na spełnianie wszystkich naszych pomysłów, marzeń i planów. Wykorzystaj ten okres najlepiej jak umiesz i wróć w przyszłym roku szkolnym z nową energią i siłą do nauki !!! 😀

http://4.bp.blogspot.com/-cApZeYN3za0/UOQuQ7Ux0JI/AAAAAAAAEFQ/taOQRaxdUfg/s1600/dzia%C5%82+048.jpg

Joanna Mieszkowska kl. 4a

https://www.tapeciarnia.pl/tapety/normalne/269171_gory_skaly_jezioro.jpg

W wakacje można też pojechać na działkę. Tam też nie ma nudy, zwłaszcza jeśli ktoś ma w okolicy przyjaciół.

Góry są równie dobrym rozwiązaniem. Tam też nie będzie nudy. Można wspinać się na szczyty lub podziwiać widoki w dolinach. W Polsce mamy wybór między wysokimi górami, a tymi niższymi równie pięknymi.

Zacznijmy od początku... Pod koniec XIX wieku Thomas Peebles na Uniwersytecie Princeton w Stanach Zjednoczonych wraz z innymi studentami wspierał okrzykami miejscowy zespół futbolu amerykańskiego. W 1884 roku przeniósł się na Uniwersytet w Minnesocie i tam rozpowszechnił kibicowanie futbolistom. Inny student, Johny Campbell w 1898 roku pod wpływem emocji na meczu zaczął dyrygować dopingiem kibiców. Jego występ był tak wypełniony pozytywną energią, że jego drużyna wygrała, a on został uznany pierwszym cheerleaderem, czyli osobą przewodniczącą dopingowaniu. Tak narodził się cheerleading, który rozpowszechnił się na wszystkich amerykańskich uniwersytetach i w szkołach średnich. Drużyny cheerleaderskie wykorzystywały flagi, bębny, megafony i inne rekwizyty, aby zbudzić ducha walki w swoich sportowcach. Początkowo cheerleaderami mogli być tylko mężczyźni. Dopiero w 1923 roku pozwolono kobietom dołączyć do zespołów, a od czasu II wojny światowej, gdy panowie brali udział w walkach, większość zawodniczek stanowiły dziewczęta. Po wojnie wzrosła popularność tego sportu na całym świecie, rozwinęły się techniki tańca i umiejętności zawodników. W 1965 roku Fred Gasoff wymyślił nowoczesne pompony, które do dziś są atrybutem cheerleaderek. Drużyny cheer zaczęły zagrzewać do walki sportowców z innych dyscyplin: koszykarzy, pływaków i lekkoatletów. Cheerleaderami było wiele znanych postaci: George Bush, Ronald Reagan, Franklin D. Roosevelt - prezydenci USA, a także artystki takie jak: Jennifer Lawrence, Madonna, Cameron Diaz i Eva Longoria.

Większość ludzi kojarzy cheerleaderki jako ładne, zgrabne dziewczyny machające pomponami na meczach sportowych. Większość tych złośliwych uważa, że mają pusto w głowiei interesuje je tylko modny wygląd. Nic z tych rzeczy!

Zespół Cheer Angels Warszawa na podium Mistrzostw Polski Cheerleaders Kielce 2021.

Cheerleaderka to nie tylko słodka buzia tańcząca z pomponami!

Title 1

Fotografia przedstawiająca zespół Cheer Angels Warszawa podczas występu na Mistrzostwach Polski Cheerleaders w Kielcach 2021.

Cheerleading akrobatyczny to występy dziewcząt oraz chłopców, wykorzystujące figury akrobatyczne. Chłopcy stanowią siłę i moc zespołu, dziewczęta lekkość i wdzięk. Razem wykonują przerzuty, szpagaty (splity), salta, podrzuty z obrotami (twisty) oraz wielopiętrowe piramidy, co budzi zachwyt i spontaniczne reakcje publiczności.

Apolonia Borys (6e) i Alicja Osendowska (4a) z medalami Mistrzostw Polski Cheerleaders Kielce 2021.

Cheerleading w Polsce narodził się w 1988 roku, jest więc młodą dyscypliną sportową w naszym kraju, ale rozwija się dynamicznie od 2005 roku. Sport ten niedawno został uznany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za dyscyplinę sportową, która zadebiutuje na olimpiadzie w 2024 roku. Cheerleading to sport zespołowy, który zawiera w sobie elementy gimnastyki, akrobatyki i tańca. Wymaga od zawodników dużej sprawności, gibkości, precyzji ruchów, synchronizacji między zawodnikami i poczucia rytmu. Często zdarzają się kontuzje i urazy. Mimo to zawodnicy są twardzi i zawsze uśmiechnięci. Występy cheer dzielą się na dwie kategorie: taniec z pomponami (pom dance) oraz widowiska akrobatyczne. Pom dance to synchroniczny taniec formacji kilkunastu zawodniczek lub duetów, które wykonują elementy różnych stylów tanecznych (klasyczny, jazz, hip-hop, krump, nowoczesny, ...). Tańczą z kolorowymi pomponami wykonując charakterystyczne, energiczne ruchy rąk, tzw. arm motions. Ruch pomponów musi być bardzo dokładny, synchroniczny w całym zespole i zgodny z rytmem muzyki.

Title 1

Alicja Osendowska kl. 4a

Źródła: • www.pzsc.pl • www.wikipedia.pl • fotografie własne

Fotografia archiwalna przedstawiająca cheerleaderki i cheerleadera w efektownym wyskoku.

Wraz z koleżankami z naszej szkoły - Apolonią i Heleną Borys (6e i 2d) uczęszczam na zajęcia cheerleadingu pom dance do Cheer Angels Cheerleading Academy. W zespole wspieramy się, motywujemy i zawsze możemy na sobie polegać. W maju 2021 roku w Kielcach zdobyłyśmy Wicemistrzostwo Polski w Cheerleadingu Sportowym w kategorii juniorskiej (Pom Dance Elite Junior Młodszy). Helenka z koleżanką z naszej drużyny zdobyły Mistrzostwo Polski w kategorii duetów. Jest to nasz ogromny sukces, ponieważ w profesjonalnej formacji trenujemy zaledwie od roku. Przed nami jeszcze wiele zawodów, więc trzymajcie za nas kciuki!

To moja pasjaOd dziecka interesował mnie taniec. W przedszkolu chodziłam na zajęcia baletowe. W szkole zaczęłam uprawiać lekkoatletykę na AWF-ie. Jednak to w cheerleadingu łączę taniec i sport, które mnie fascynują. Zainteresowałam się szczególnie tą dyscypliną po obejrzeniu serialu dokumentalnego pt. "Cheer", który opowiada o losach drużyny Navarro z Teksasu i ich drodze do zwycięstwa w zawodach. Przedstawiono w tym filmie ducha zespołu, momenty słabości zawodników, fatalne upadki, ale także wytrwałość i cierpliwość zawodników w dążeniu do celu. Cheerleaderka powinna być przykładem nie tylko na parkiecie, ale także w życiu. Powinna dobrze się uczyć, być uprzejma i uczynna oraz pogodą ducha zarażać innych.

Title 1

Nasze komiksy,,Kajko i Kokosz"

Joanna Mieszkowska kl. 4a

Title 1

Hubert Kaliszewski kl. 4b

https://sp352waw-my.sharepoint.com/personal/hubert_kaliszewski_sp352_edu_pl/Documents/Pliki%20z%20czat%C3%B3w%20w%20aplikacji%20Microsoft%20Teams/KAJKO%20i%20KOKOSZ%20i%20k%C5%82opoty%20Mirmi%C5%82a%20-%20Komiks.pdf

Leonard Łochina kl. 4b

Title 1

Kotki są bardzo towarzyskie i uwielbiają się ze mną bawić, zwłaszcza myszką na sznurku. Wszystko obserwują. Lubią być głaskane i przytulane, ale czasami potrafią zadrapać (na przykład gdy nie spodoba im się głaskanie lub przeszkadzanie podczas snu). Czasami chodzą własnymi ścieżkami i chowają się pod łóżko lub wspinają na półki i regały- czasami pod sam sufit. Bardzo ważne jest, żeby pamiętać o dbaniu o ich zdrowie. W razie wątpliwości należy udać się do weterynarza. Gdy Maniuś był chory, odwiedziliśmy lekarza, żeby mu pomóc. Regularnie należy również je szczepić. Potrzebują miłości i ją im dajemy. Zwierzęta towarzyszą mi codziennie w lekcjach zdalnych. Dają mi poczucie, ze nie jestem sama, gdy rodzice są w pracy, a brat w szkole. W obecnym czasie są moimi najlepszymi przyjaciółmi.

Joanna Mieszkowska kl. 4a

Moje kotki potrzebują do szczęścia kilku rzeczy: - pełnej miseczki jedzenia i picia, - kuwety ze żwirkiem, - specjalnego drapaka, żeby nie ostrzyły pazurków na meblach i dywanie.

W naszym domu są również dwa śliczne kotki: Maniuś i Lusia. Są one dachowcami i mają swój urok. Maniuś- czarno-biały kotek z łatką na nosku ma dwa lata i jest spokojnym zwierzakiem. Lusia natomiast jest małym szarym kotkiem z rudymi wstawkami. Lusia ma rok i lubi rozrabiać. Kiedy Maniuś śpi, Lusia biega po mieszkaniu i przyprawia rodziców o ból głowy. Zrzuca tacie kwiaty z parapetów i mamie książki z półek.Często chce się bawić ze starszym kotkiem i zaczepia go, skacząc na grzbiet. Zwracając jej uwagę, miauczy i patrzy swoimi pięknymi oczami. Często również kładzie się na podłodze i „prosi” o głaskanie.

Chyba każdy z nas kocha zwierzęta. Posiadanie pupila niesie za sobą przyjemności, ale i obowiązki. Mówi się, że pies jest przyjacielem człowieka. Mam w domu pieska rasy shih tzu o imieniu Dixi. Jest kochanym i bardzo towarzyski. Nie szczeka i lubi być blisko mnie lub rodziców. Moim obowiązkiem jest pilnowanie, żeby Dixi miała zawsze świeżą wodę do picia i codzienne spacery.

Moje kochane zwierzątka domowe

Title 1

Jeśli interesują Cię szachy, poniższe ciekawostki będą dla Ciebie prawdziwą zachętą!

Szachy dostarczają niesamowitej rozrywki od ponad tysiąca lat. Grywano w nie już w VI-wiecznej Persji, a na przestrzeni wieków przechodziły wiele przemian. Najstarsze dzieje gry to nie wszystko.

„Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza." Albert Einstein

„Szachy są miarą intelektu." Johann Wolfgang Goethe

Jakież potem było jego przerażenie, gdy stanął przed nim zmartwiony skarbnik i doniósł, że prośby bramina nie sposób wypełnić, gdyż kładąc na pierwsze pole 1 ziarno, na drugie 2, na trzecie 4, na czwarte 8 itd., na ostatnie 64 pole należałoby położyć 9 223 372 036 854 775 808 ziaren. Łączna liczba ziaren będąca sumą szeregu geometrycznego wynosi 18 446 744 073 709 551 615, czyli ponad 18 kwintylionów. Z obrazowych wyliczeń wynika, że odpowiada to ilości zboża zebranego ośmiokrotnie z powierzchni całej kuli ziemskiej albo też mieszczącej się w spichlerzu o wysokości 4 m, szerokości 10 m i długości aż 300 mln km. Zasoby monarchy w żaden sposób nie były w stanie tego spełnić. Legenda ta, nie mająca bezpośredniego związku z grą w szachy, ukazuje w sposób symboliczny tkwiące w nich ogromne możliwości matematyczne.

Na początek legenda … Mędrcowi Ben Daher, który żył około 1000 roku p.n.e. i podobno był wynalazcą szachów, król Balhibnw nagrodę za wymyślenie tak interesującej gry pozwolił na wybór wynagrodzenia. Daher, odpowiadając na żądanie króla, powiedział: ,,Królu! Nakaż zawiadowcy Twych spichlerzy, aby mi wydał tyle ziarenek zboża, ile się nagromadzi, gdy na pierwsze pole szachownicy położymy jedno, na drugie dwa, na trzecie cztery, na czwarte osiem i na każde następne z 64 pól szachownicy podwójną liczbę ziarenek, na poprzednim polu położonych!".Król zdumiał się błahością prośby i nakazał, by ją spełniono.

Królewska Gra - Szachy

Title 1

1. Między 1562 a 1566 rokiem Jan Kochanowski opublikował poemat pod tytułem „Szachy”. Opisał w nim polskie nazwy figur szachowych, elementy strategii i kulturalne znaczenie szachów. Była to przede wszystkim gra królów, szlachty i mieszczan, dlatego też zwana jest „królewską grą”.

6. Od 1966 roku 20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów. Tego dnia utworzono Międzynarodową Federacją Szachową, która powstała w Paryżu, w 1924 roku. 7. Obecnie jest wiele odmian gry w szachy. Stworzono plansze dla trzech, a nawet czterech graczy. Na rynku dostępne są również szachy atomowe, czyli takie z inną ilością figur. W Polsce popularnością cieszą się szachy stworzone przez Władysława Glińskiego, tzw. „polskie”. W tym przypadku gra odbywa się na polu o kształcie sześcianu.

Rozgrywka i warianty: 1. Najdłuższa partia szachowa może teoretycznie składać się z 5949 ruchów. W praktyce najdłuższą rozgrywkę stoczyli Ivan Nikolic i Goran Arsovic w 1989 roku – wykonali 269 posunięć.2. Szachy można wygrać, wykonując zaledwie 2 ruchy. Wystarczy, że przeciwnik popełni ogromne błędy na samym początku partii i odsłoni króla przed hetmanem przeciwnika. Jest to tzw. mat szkolny. 3. Zugzwang oznacza sytuację, w której gracz wykonujący ruch nie ma szans na poprawę swojej pozycji, lecz każdy ruch drastycznie ją pogorszy. Zdarza się, że w takim położeniu znajdą się obydwaj gracze – jest to obopólny zugzwang.

Szachy – ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia! Historyczne: 2. Wyrażenie „Szach mat” wywodzi się z języka perskiego i oznacza „Król jest bezradny”. 3. Pierwszy znaczący, międzynarodowy turniej szachowy odbył się w Londynie w 1851 roku, a pierwszą olimpiadę szachową rozegrano w 1924 roku. 4. W 1769 roku Wolfgang von Kempelen zaprezentował genialną maszynę – Mechanicznego Turka, który zagrał w szachy m.in. z Napoleonem Bonaparte. W rzeczywistości maszyna skrywała utalentowanego szachistę, który sterował nią od wewnątrz. 5. Współautorem pierwszego szachowego programu komputerowego (powstałego w 1956 roku) był Polak, Stanisław Ulam.

Title 1

Ksawery Tartakower

„Zawsze istnieje właściwe posunięcie. Trzeba je tylko znaleźć."

Nina Papis kl. 4b

źródła:https://paczka-wiedzy.pl/szachy-ciekawostki/ https://superpolonia.info/szachy-ciekawostki-historia/ https://poradnik-szachowy.pl.tl/%3Cblink%3ECiekawostki%3C-s-blink%3E.htm https://szachyplock.pl/szachy-ciekawostki/ https://superpolonia.info/szachy-ciekawostki-historia/

4. W 1970 roku odbył się pierwszy szachowy pojedynek pomiędzy kosmonautami przebywającymi na statku Sojuz 9, a szefem szkolenia kosmonautów oraz innym kosmonautom przebywającymi na Ziemi. Gra trwała aż 6 godzin, głównie ze względu na to, że łączność ze statkiem była możliwa tylko wtedy, gdy znajdował się nad terenem Związku Radzieckiego. Spotkanie zakończyło się remisem. 5. Równo 50 lat po tych wydarzeniach w 2008 roku, aby uczcić pierwszy kosmiczny mecz szachowy, rosyjski arcymistrz Siergiej Karjakin rozegrał pojedynek z kosmonautami znajdującymi się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To spotkanie szachowe również zakończyło się remisem. Teraz wiesz, jak zaskakująca bywa gra w szachy – ciekawostki możesz wykorzystywać w rozgrywkach z koleżanką lub kolegą np. podczas wakacji.

Title 1

youtuberem Mateusz Minkiewicz 3c

operatorem koparkiFilip Furmanik 3c

sędziąBartosz Połaski 3c

piosenkarką albo milionerkąMaja Mizera 3c

weterynarzemMichalina Popiołek 3c

nauczycielką Liwia Szostak 3C

KIEDY DOROSNĘ, ZOSTANĘ:

,,Oto jest Kasia" autorstwa Miry Jaworczakowej Liwia Szostak 3c

,,Dziennik Cwaniaczka" autorstwa Jeffa KinneyaMilena Lewandowska 3c

,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyna BednarekWiktoria Paśniewska 3c

„O psie, który jeździł koleją” autorstwa Romana PisarskiegoBartosz Połaski 3c

,,Doktor Dolittle i jego zwierzęta" autorstwa Hugh LoftingKrystian Urbanik 3c

Moja ulubiona lektura:

Stopka redakcyjna: Hubert Kaliszewski, Antonina Kubiak, Leonard Łochina, JoannaMieszkowska, Julia Orzana, Alicja Osendowska, Maria Pakos, Nina Papis, projekt okładki: Agata Januszewskaopiekun: Małgorzata Zając

Title 1