Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

BIBLIOTEKA Miejsce na czasie

Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2024

Moja, Twoja, Nasza BIBLIOTEKA !

Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2023

Najpiękniejsze Biblioteki Świata

Na świecie są takie miejsca,o których marzy każdy bibliotekarz,każda bibliotekarka i wszyscy książkoholicy.

Uniwersytecka biblioteka Al-Karawijjin w Fezie w Maroku, której budowę rozpoczęto w 859 roku. Powstała ona z inicjatywy wykształconej Arabki Fatimy al-Fihri, której bogaty ojciecsfinansował budowę. W bibliotece połączonej z uczelnią oraz meczetem znajduje się 4 tysiące zabytkowych ksiągi arabskich rękopisów. Wśród nich jest Koran z IX wieku. Placówka wpisana jest na listę UNESCO. W 2012 roku biblioteka przeszła gruntowny remonti od 2017 roku udostępnia swe zbiory wszystkim zainteresowanym.

Najstarsza biblioteka świata to:

Wielka Brytania. Biblioteka w Birmingham

Biblioteka Birmingham została otwarta dla czytelników 3 września 2013 roku. W środku znajduje się szereg połączonych ze sobą okrągłych sal. Z myślą o czytelnikach powstał również taras, na którym można oddawać się lekturze w otoczeniu natury. W punkcie widokowym biblioteki, znajduje się kopia pośmiertnej maski Williama Szekspira.

IrlandiaBiblioteka Trinity College

Największa biblioteka w Irlandii jest biblioteką akademicką.To właśnie tu znajduje się najważniejszy zabytek irlandzkiego chrześcijaństwa: Księga z Kells z 800 roku, a takżenajstarszy znany ewangeliarz zawierającyłaciński przekład czterech Ewangelii. Historia biblioteki Trinity College związana jest z utworzeniem Uniwersytetu Dublińskiego, który powstał z inicjatywy Elżbiety I. Zbiory biblioteczne to ponad sześć milionów druków.

Czechy Klementinum w Pradze

Jest to jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, a liczba zbiorów wynosi ponad 6,5 miliona woluminów. Biblioteka powstała w XVII wieku, po likwidacji zakonu.Do dziś można podziwiać jej barokowe wnętrze. Uważana jest za najpiękniejszą bibliotekę na świecie. Oprócz imponującej liczby książek, Klementinum w Pradze, ma także pokaźną kolekcję ziemskich globusów i zegarów astronomicznych. Budynek znajduje się na Starym Mieście w Pradze, w okolicy Mostu Karola.

Dania

Od 1989 pełni funkcję biblioteki uniwersyteckiej Uniwersytetu w Kopenhadze. Biblioteka została założona w 1648 przez władcę Fryderyka III, który słynął z zamiłowania do ksiąg. Zebrał on okazałą kolekcję, składającą się w znacznej części z literatury obcej, zwłaszcza romańskiej. Pod koniec życia króla, biblioteka liczyła 20 000 pozycji, w tym 3677 rękopisów. Dzisiaj biblioteka dąży do zgromadzenia wszystkich publikacji, które zostały wydane lub wydrukowane na terenie Danii. Znajdują się tam również bezcenne rękopisy najpopularniejszych twórców skandynawskich : Karen Blixen, Hansa Christiana Andersena, czy też Sørena Kierkegaarda.

Biblioteka Królewska w Kopenhadze

Holandia

Biblioteka Handelingenkamer w Hadze

To jedna z ciekawszych bibliotek pod względem wystroju, który nawiązuje do estetyki chińskiej. To zapewne wpływ zamiłowania holenderskiego architekta C.H. Petersa do kultury azjatyckiej. Widnieją tu kolory czerwony, zielony i złoty, a także głowy smoków, które są porozsiewane po całym pomieszczeniu. Aby dostać się do książek, które są ułożone na wyższych półkach, należy wspiąć się po schodach w kształcie spirali. Ciekawa jest również sama budowla, która dzięki ołowiano-szklanemu dachowi zapewnia bibliotece stały dostęp do naturalnego światła.

BrazyliaBiblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa w Brazylii została otworzona 29 października 1810 roku, jej historia sięga jednak roku 1755.Pierwotnie zbiory znajdowały się w Lizbonie. Wszystko zmieniło trzęsienie ziemi, które wymusiło przewiezienie zbiorów bibliotecznychw bezpieczne miejsce do Brazylii. W bibliotece znajduje się aż dziewięć milionów pozycji książkowych – to siódma co do wielkości biblioteka na świecie. Wśród jej zbiorów możemy znaleźć między innymi kolekcję fotografii Teresy Cristiny Marii, obejmująca 21 742 zdjęć z XIX wieku. Budynek biblioteki znajduje się w centrum Rio de Janeiro, przy placu Cinelândia.

Biblioteka została otworzona przez córkę cesarza Brazylii Piotra II- Izabelę, oraz jej mężaGastona Orleańskiego. Biblioteka ma jedną z największych kolekcji dzieł portugalskich. Zabytkowe, bogato zdobione półkiz ciemnego drewna wypełniają kilkusetletnie woluminy a jej zbiory z roku na rok powiększają się o ponad sześć tysięcy egzemplarzy. W jej wnętrzu znajdziemy również pokaźną kolekcję obrazów José Malhoa i Henrique Medina. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Portugalii zapewnia stałą pomoc tej bibliotece.

BrazyliaBiblioteka Real Gabinete Português de Leitura w Rio de Janeiro

Ta najstarsza biblioteka w Kansas, powstała w 1873 roku. Imitacja grzbietów książek tworzy fasadę budynku widoczną z parkingu. Wśród zbiorów biblioteki można znaleźć wiele materiałów związanych z historią miasta, na przykład: pocztówki, znaczki, listy, mapy itd. Biblioteka publiczna w Kansas City prowadzi także program pomocy imigrantom oraz angażuje się w liczne akcje społeczne, między innymi te, które mają pomóc osobom bezdomnym. Piękno w przypadku tej biblioteki jest dość szerokim pojęciem.

USABiblioteka publiczna w Kansas City.

USABiblioteka Kongresu w Waszyngtonie

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych to największa biblioteka na świecie. W 2019 roku posiadała w swoich zbiorach ponad 170 mln woluminów w ponad 470 językach. Znajduje się ona w Waszyngtonie, powstała w 1800 roku i jest jednocześnie najstarszą biblioteką w Stanach Zjednoczonych. Ciekawostką jest, że zatrudnia 5000 pracowników.

WłochyBiblioteca Nazionale Marciana

Historia Biblioteki św. Marka rozpoczyna się jeszczeprzed jej budową. Pierwsza propozycja utworzenia takiej instytucji wypłynęła z woli Francesco Petrarca w 1363 roku. Ostatecznie jej nie zrealizowano,a Petrarca w chwili śmierci przekazał całą swoją prywatną kolekcję dzieł Panom Padwy. Przez stulecia kolekcja Biblioteki św. Marka była stopniowo powiększana. Zbiory głównie pochodziły od indywidualnych darczyńców oraz z zasobów bibliotek klasztornych. W 1603 roku wprowadzono w Wenecji prawo nakładające na drukarzy obowiązek oddania kopii każdej wydanej książki bibliotece. Dziś w zasobach biblioteki znajduje się około miliona tomów, w tym około 13 000 rękopisów, prawie 3 000 inkunabułów i ponad 24 woluminów druków z XVI w.

Ciekawe i Piękne Biblioteki w Polsce

Biblioteka powstała zaraz po zakończeniu II wojny światowej, a jej początkowy księgozbiór liczył zaledwie 350 pozycji. Z czasem kolekcja książek zaczęła się powiększać, aż konieczne okazały się przenosiny do większego pomieszczenia. Widoczna na zdjęciu fasada budynku z pięknym, działającym na wyobraźnię muralem to wynik remontu z roku 2011.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wantuły w Ustroniu

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Polsce, działająca w latach 1747–1795 jako Biblioteka Załuskich, reaktywowana w 1928. Zbiory Biblioteki Narodowejnależą do najliczniejszych w kraju. Na koniec 2020 roku w Bibliotece Narodowej znajdowało się 9 855 394 woluminów. Zbiory Biblioteki Narodowej przechowywane są w magazynach zajmujących 13 tys. m kw. to dwukrotność powierzchni boiska na Stadionie Narodowym.

Biblioteka Narodowa w Warszawie

W kwietniu 2018 roku Stacja Kultura, biblioteka główna na dworcu kolejowym w Rumii, została uznana za najpiękniejszą na świecie. Placówka wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii „Single Space Design”, dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych.

Biblioteka Stacja Kultura -Rumia

UNIKATOWE MIEJSCE W EUROPIE Barokowa biblioteka znajduje się w jednym z najznakomitszych zabytków Żagania - dawnym Opactwie Kanoników Regularnych Św. Augustyna. Ściany budynku zdobiązabytkowe XVIII-wieczne freski.

Biblioteka Poaugustiańska w Żaganiu

Krótki film o nietypowej bibliotece. BIBLIOBURRO

https://www.youtube.com/watch?v=l7OR-0s4dwo

Kolumbijski nauczyciel Luis Soriano, postanowił dotrzeć z książkami do dzieci z obszarów wiejskich, które nie miały dostępu do biblioteki a często tez do szkoły - wożąc książki na osiołkach. Przemierzał on dziesiątki kilometrów na osiołku objuczonym książkami aby dotrzeć do najmłodszych i nauczyć ich czytać aby ich życie było piękniejsze i łatwiejsze. Biblioburro czyli osiołkowa biblioteka działa w centralnych gminach departamentu Magdalena, na wybrzeżu Karaibów w Kolumbii.

Zapraszamy do odkrycia zasobów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątajaw Krakowie, która w 2022 roku obchodziła 100-lecie.

Najcenniejszy druk w zbiorach biblioteki to Inkunabuł zawierający poemat Heroidy Owidiusza z komentarzem Antoniego Volscusa, list Safony do faraona z tegoż poematu oraz poemat Ibis z komentarzem Domicjusza Calderina, powstał w 1488 roku.

Korzystano z następujących stron:http://bibliotekawat.blogspot.com/2020/06/kolejna-biblioteka-z-cyklu-p.htmlhttp://polkazksiazka.blogspot.com/2015/02/biblioteka-publiczna-w-kansascity.htmlhttps://pl.wikipedia.org https://lubimyczytac.plhttps://bgpw.wordpress.comhttps://lustrobiblioteki.pl