Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Najpiekniejsze biblioteki

annaml

Created on May 13, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2023

Moja, Twoja, Nasza BIBLIOTEKA !

Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2024

BIBLIOTEKA Miejsce na czasie

Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2025

Biblioteka. Lubię tu być

Na świecie są takie miejsca, o których marzy każdy bibliotekarz, każda bibliotekarka i wszyscy książkoholicy.

Najpiękniejsze Biblioteki Świata

Biblioteka opactwa św. Galla założona przez iryjskiego mnicha Otmara w 612 roku w St. Gallen w Szwajcarii. Jest to najstarsza biblioteka w Szwajcarii, jedna z najwcześniejszych i najważniejszych bibliotek klasztornych na świecie. Przechowuje w swoich zbiorach 2100 rękopisów datowanych od VIII do XV wieku, 1650 inkunabułów (drukowanych przed rokiem 1500) i starodruków. Zbiory biblioteczne zawierają w sumie około 170 tys. woluminów. Księgozbiór biblioteki dostępny jest do publicznego użytku, ale książki pochodzące sprzed 1900 roku muszą być czytane w specjalnej czytelni. Hala główna biblioteki została zbudowana i wyposażona w stylu rokoko.

Najstarsza biblioteka świata to:
Najstarsza biblioteka świata to:

Uniwersytecka biblioteka Al-Karawijjin w Fezie w Maroku, której budowę rozpoczęto w 859 roku. Powstała ona z inicjatywy wykształconej Arabki Fatimy al-Fihri, której bogaty ojciec sfinansował budowę. W bibliotece połączonej z uczelnią oraz meczetem znajduje się 4 tysiące zabytkowych ksiąg i arabskich rękopisów. Wśród nich jest Koran z IX wieku. Placówka wpisana jest na listę UNESCO. W 2012 roku biblioteka przeszła gruntowny remont i od 2017 roku udostępnia swe zbiory wszystkim zainteresowanym.

Biblioteka Birmingham została otwarta dla czytelników 3 września 2013 roku. W środku znajduje się szereg połączonych ze sobą okrągłych sal.Jest to największa biblioteka publiczna w Europie.Budynek biblioteki składa się z 10 poziomów o łącznej powierzchni 31 tysięcy metrów kwadratowych. Biblioteka może pomieścić aż 10 tysięcy odwiedzających dziennie. W placówce znajduje się także sala teatralna, amfiteatr i studio nagraniowe. Z myślą o czytelnikach powstał również taras, na którym można oddawać się lekturze w otoczeniu natury. W punkcie widokowym biblioteki, znajduje się kopia pośmiertnej maski Williama Szekspira.

Wielka Brytania. Biblioteka w Birmingham

Największa biblioteka w Irlandii jest biblioteką akademicką. To właśnie tu znajduje się najważniejszy zabytek irlandzkiego chrześcijaństwa: Księga z Kells z 800 roku, a także najstarszy znany ewangeliarz zawierającyłaciński przekład czterech Ewangelii. Historia biblioteki Trinity College związana jest z utworzeniem Uniwersytetu Dublińskiego, który powstał z inicjatywy Elżbiety I. Zbiory biblioteczne to ponad sześć milionów druków.

Irlandia Biblioteka Trinity College

Biblioteka została założona w drugiej połowie XVI wieku przez króla Hiszpanii – Filipa II. Miała być ona podsumowaniem całej zgromadzonej wiedzy i cennym zbiorem ksiąg. Została oddana do użytku w roku 1584. Budowa siedziby biblioteki trwała aż 21 lat, lecz obecnie gmach siedziby uważany jest za jeden z klejnotów Madrytu. W budynku mieszczą się aż trzy różne biblioteki, lecz najważniejszą jest Główna Sala Reprezentacyjna. Na bogato zdobionych ścianach i sufitach, wśród bajecznie kolorowych fresków dostrzec można siedem zasadniczych sztuk naukowych. Są to: matematyka, astronomia, geometria, gramatyka, muzyka oraz retoryka i dialektyka. Wnętrze biblioteki jest przepiękne i kojarzy się raczej z pałacem niż z biblioteką czy inną instytucją publiczną.

Biblioteka Escorial w Madrycie

Jest to jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech. Nazwa budynku wywodzi się od XI-wiecznej kaplicy poświęconej św. Klemensowi, gdzie powstał później klasztor dominikanów. Biblioteka powstała w XVII wieku, po likwidacji zakonu. Liczba zbiorów wynosi ponad 6,5 miliona woluminów. Do dziś można podziwiać jej barokowe wnętrze. Uważana jest za najpiękniejszą bibliotekę na świecie. Oprócz imponującej liczby książek, Klementinum w Pradze, ma także pokaźną kolekcję ziemskich globusów i zegarów astronomicznych. Budynek znajduje się na Starym Mieście w Pradze, w okolicy Mostu Karola.W 1958 roku bibliotekę połączono ze zbiorami innych praskich bibliotek w Narodową Bibliotekę Czechosłowacji.

Czechy Klementinum w Pradze

Biblioteka Królewska w Kopenhadze

Od 1989 pełni funkcję biblioteki uniwersyteckiej Uniwersytetu w Kopenhadze. Znajduje się w ogrodach królewskich na terenie dawnego kanału portowego. Biblioteka została założona w 1648 przez władcę Fryderyka III, który słynął z zamiłowania do ksiąg. Zebrał on okazałą kolekcję, składającą się w znacznej części z literatury obcej, zwłaszcza romańskiej. Pod koniec życia króla, biblioteka liczyła 20 000 pozycji, w tym 3677 rękopisów. Dzisiaj biblioteka dąży do zgromadzenia wszystkich publikacji, które zostały wydane lub wydrukowane na terenie Danii. Znajdują się tam również bezcenne rękopisy najpopularniejszych twórców skandynawskich : Karen Blixen, Hansa Christiana Andersena, czy też Sørena Kierkegaarda.

Dania

Biblioteka Królewska w Kopenhadze

W 1999 odbyło się uroczyste otwarcie nowego gmachu biblioteki na wyspie Slotsholmen. Budynek znany jest dziś jako Czarny Diament, ze względu na użycie szlifowanego granitu do obłożenia trzech zewnętrznych stron konstrukcji budynku. Czarny Diament ma 8 poziomów, z czego 5 należy do Biblioteki

Dania

Biblioteka Narodowa Francji mieści się w Paryżu, a jej historia sięga aż do roku 1368. Jej założycielem był król Karol V, a pierwszą siedzibą pałac w Luwrze. Biblioteka Narodowa w Paryżu gromadzi wszystkie publikacje, jakie zostały wydane we Francji. Obecnie jest w niej 13 milionów książek i rękopisów, tych ostatnich jest ponad 110 tysięcy. Od roku 1996 biblioteka ma nową siedzibę. Jest nią ogromny kompleks zbudowany przy ulicy Rue de Tolbiac noszący imię Site Francois Mitterranda. Dodatkową działalnością Biblioteki Narodowej Francji jest gromadzenie monet i medali. Roczny budżet biblioteki na utrzymanie oraz zakupy nowych książek wynosi ponad 150 milionów.

Biblioteka Narodowa w Paryżu

To jedna z ciekawszych bibliotek pod względem wystroju, który nawiązuje do estetyki chińskiej. To zapewne wpływ zamiłowania holenderskiego architekta C.H. Petersa do kultury azjatyckiej. Widnieją tu kolory czerwony, zielony i złoty, a także głowy smoków, które są porozsiewane po całym pomieszczeniu. Aby dostać się do książek, które są ułożone na wyższych półkach, należy wspiąć się po schodach w kształcie spirali. Ciekawa jest również sama budowla, która dzięki ołowiano-szklanemu dachowi zapewnia bibliotece stały dostęp do naturalnego światła.

Biblioteka Handelingenkamer w Hadze

Holandia

Biblioteka Narodowa w Brazylii została otworzona 29 października 1810 roku, jej historia sięga jednak roku 1755 roku,gdzie pierwotniejej zbiory znajdowały się w Lizbonie. Wszystko zmieniło trzęsienie ziemi, które wymusiło przewiezienie zbiorów bibliotecznych w bezpieczne miejsce do Brazylii. W bibliotece znajduje się aż dziewięć milionów pozycji książkowych – to siódma co do wielkości biblioteka na świecie. Wśród jej zbiorów możemy znaleźć między innymi kolekcję fotografii Teresy Cristiny Marii, obejmująca 21 742 zdjęć z XIX wieku. Budynek biblioteki znajduje się w centrum Rio de Janeiro, przy placu Cinelândia.

Brazylia Biblioteka Narodowa

USA Biblioteka publiczna w Kansas City.

Ta najstarsza biblioteka w Kansas, powstała w 1873 roku. Na elewacji budynku znajdują się ogromne grzbiety dwudziestu dwóch książek, a na nich tytuły słynnych powieści oraz nazwiska ich autorów, którzy reprezentują różne gatunki literackie. Każdy z książkowych grzbietów mierzy około 7,5 metra wysokości i 2,5 szerokości.Wśród zbiorów biblioteki można znaleźć wiele materiałów związanych z historią miasta, na przykład: pocztówki, znaczki, listy, mapy itd. Biblioteka publiczna w Kansas City prowadzi także program pomocy imigrantom oraz angażuje się w liczne akcje społeczne, między innymi te, które mają pomóc osobom bezdomnym.

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych to największa biblioteka na świecie. Powstała w 1800 roku i jest jednocześnie najstarszą biblioteką w Stanach Zjednoczonych. Pełni funkcję biblioteki narodowej. Pierwszą siedzibą biblioteki był Kapitol.W roku 1815 Kongres Amerykański zatwierdził zakup zbiorów biblioteki Thomasa Jeffersona za kwotę 23 959 dolarów. Zawierała ona niemal 6500 książek.Thomas Jefferson część sumy, jaką uzyskał ze sprzedaży swojej kolekcji książek, przeznaczył na spłatę długu zaciągniętego u Tadeusza Kościuszki, który był jego dobrym przyjacielem. W 2019 roku posiadała w swoich zbiorach ponad 170 mln woluminów w ponad 470 językach. Ciekawostką jest, że zatrudnia 5000 pracowników.

USA Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie

Po raz pierwszy plany stworzenia publicznej biblioteki w Wenecji pojawiły się w 1362 r., jednakże inicjator przedsięwzięcia – Francesco Petrarca nie zdołał zrealizować swojego projektu. Dopiero w 1537 r. rozpoczęto wg projektu Sanosvina budowę gmachu przy Placu św. Marka. W 1545 r. zawalił się strop nad czytelnią biblioteki, przez co Sansovino trafił do więzienia. Dzięki zabiegom wpływowych przyjaciół został jednakże wypuszczony i dzięki temu mógł wznowić prace budowlane. Biblioteka wprowadziła się do budynku w 1553 r. Budynek nie był w pełni ukończony do tego momentu, ostatnie prace przy nim po smierci Sansoviny przeprowadził Vincenzo Scamozzi w 1588 r.Przy ozdabianiu gmachu pracowali między innymi tacy artyści jak Tycjan, Paolo Veronese, Alessandro Vittora, Battista Franco, Giuseppe Porta. Dziś w zasobach biblioteki znajduje się około miliona tomów, w tym około 13 000 rękopisów, prawie 3 000 inkunabułów i ponad 24 woluminów druków z XVI w.

Włochy Biblioteca Nazionale Marciana

Biblioteka Watykańska działa od roku 1448, a założona została przez papieża Mikołaja V. 15 czerwca 1475 roku wydał bullę Ad decorem militantis Ecclesiae, która formalnie ustanawiała Bibliotekę Watykańską jako instytucję, nadając jej personel z Bibliotekarzem Świętego Kościoła Rzymskiego na czele, regulamin oraz stałe fundusze. Pierwszym oficjalnie mianowanym Bibliotekarzem został humanista Bartolomeo Platina. Zbiory Biblioteki Watykańskiej uważane są za jedne z najważniejszych i najcenniejszych w historii świata.Obecnie w przepastnych salach Bibliotheca Apostolica Vaticana mieści się niemal półtora miliona woluminów. Ponad 70 tysięcy pozycji w Bibliotece Watykańskiej zajmują manuskrypty, a reszta to książki drukowane. W posiadaniu Watykanu znajdują się niezliczone dzieła, powstałe na przestrzeni całych wieków. Są tam pierwsze wydrukowane księgi oraz ich późniejsze, dopasowane do potrzeb wydania.

Biblioteka Watykańska

Ciekawe i Piękne Biblioteki w Polsce

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wantuły w Ustroniu

Biblioteka powstała zaraz po zakończeniu II wojny światowej, a jej początkowy księgozbiór liczył zaledwie 350 pozycji. Z czasem kolekcja książek zaczęła się powiększać, aż konieczne okazały się przenosiny do większego pomieszczenia. Widoczna na zdjęciu fasada budynku z pięknym, działającym na wyobraźnię muralem to wynik remontu z roku 2011.

Biblioteka Narodowa w Warszawie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Polsce, działająca w latach 1747–1795 jako Biblioteka Załuskich, reaktywowana w 1928. Zbiory Biblioteki Narodowej należą do najliczniejszych w kraju. Na koniec 2020 roku w Bibliotece Narodowej znajdowało się 9 855 394 wol. Zbiory Biblioteki Narodowej przechowywane są w magazynach zajmujących 13 tys. m kw. to dwukrotność powierzchni boiska na Stadionie Narodowym. Biblioteka Narodowa ma prawo do otrzymywania egzemplarza obowiązkowego w liczbie dwóch sztuk danego tytułu jako jedna z dwóch bibliotek w kraju obok Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

Biblioteka Stacja Kultura -Rumia

W kwietniu 2018 roku Stacja Kultura, biblioteka główna na dworcu kolejowym w Rumii, została uznana za najpiękniejszą na świecie. Placówka wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii „Single Space Design”, dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych.

Biblioteka Poaugustiańska w Żaganiu

UNIKATOWE MIEJSCE W EUROPIE Barokowa biblioteka znajduje się w jednym z najznakomitszych zabytków Żagania - dawnym Opactwie Kanoników Regularnych Św. Augustyna. Ściany budynku zdobią zabytkowe XVIII-wieczne freski.

https://www.youtube.com/watch?v=l7OR-0s4dwo

Krótki film o nietypowej bibliotece. BIBLIOBURRO

Zapraszamy do odkrycia zasobów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, która w 2022 roku obchodziła 100-lecie.

Korzystano z następujących stron:http://bibliotekawat.blogspot.com/2020/06/kolejna-biblioteka-z-cyklu-p.htmlhttp://polkazksiazka.blogspot.com/2015/02/biblioteka-publiczna-w-kansascity.htmlhttps://pl.wikipedia.org https://lubimyczytac.plhttps://bgpw.wordpress.comhttps://lustrobiblioteki.pl