Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

"Nie daj się zwyciężyć złu,ale zło dobrem zwyciężaj"

(Rz 12,21)

Ksiądz Jerzy Popiełuszko

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy (ziemia białostocka) w rodzinie Władysława i Marianny Popiełuszków jako czwarte dziecko. Został ochrzczony dwa dni później w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli.

Jerzy Popiełuszkojako ministrant z rodzicami

W 1965 roku zdał maturęw suchowolskim liceum.Po maturze, w 1965 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie.

1966 r. został powołany do jednostki specjalnej Ludowego Wojska Polskiegow Bartoszycach, gdzie odbywał razem z innymi klerykami zasadniczą służbę wojskową. W wojsku wyróżniał się wielką odwagą w obronie przekonań religijnych.

28 maja 1972 roku Jerzy Popiełuszko,w warszawskiej katedrze św. Jana,przyjął święcenia kapłańskiez rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Pełnił posługę kapłańską w kilku parafiach (ostatnią była parafia św. Stanisława Kostki w Warszawie. Od sierpnia 1980 r. zaangażował się w powstające duszpasterstwo ludzi pracy – pielęgniarek i hutników. W stanie wojennym organizował pomoc prześladowanym, a od stycznia 1982 r. odprawiał Msze św. za Ojczyznę, podczas których wygłaszał religijno-patriotyczne kazania.

Wkrótce stał się obiektem jawnych i zakamuflowanych ataków władz. Nieznani sprawcy włamywali się do jego mieszkania, wrzucili tam ładunek wybuchowy, kilka razy niszczyli samochód. Był śledzony, nieustannie przesłuchiwany, uczestniczył w dziwnych wypadkach samochodowych. Ówczesny rzecznik rządu Jerzy Urban prowadził wobec niego oszczerczą kampanię.

19 października, w drodze powrotnej z Bydgoszczy, został uprowadzony, torturowany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.Jego zwłoki wyłowiono 30 października z zalewu na Wiśle k. Włocławka. Mord na księdzu wywołał wstrząs i powszechne oburzenie społeczne.

Pogrzeb 3 listopada 1984 roku zgromadził tysiące ludzi i przekształcił się w wielką manifestację.

Nagrobek księdza Popiełuszki na terenie kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie.

W tzw. procesie toruńskim toczącym się od grudnia 1984 r. do lutego 1985 r. trzej oficerowie SB zostali skazani za zabójstwo, a ich przełożony za sprawstwo kierownicze zbrodni. Proces ten, podobnie jak dwa następne dotyczący tej sprawy, a obejmujące jako oskarżonych szefów resortu, nie ujawnił wszystkich okoliczności i inspiratorów zbrodni, co budzi do dziś liczne dyskusje.

Papież Jan Paweł 2 przy grobie księdza Jerzego w 1987 roku

Beatyfikacja ks. Jerzego, jako męczennika za wiarę, odbyła sięw niedzielę, 6 czerwca 2010 r.na placu Piłsudskiego w Warszawie.Obecna była matka męczennika, Marianna Popiełuszko, która poprowadziła część różańca odmówionego przed mszą.

Ks. Jerzy Popiełuszko swoje umiejętności, wiarę i życie złożył „Bogu i Ojczyźnie”.Dał nam przykład umiłowania Boga, człowieka i Ojczyzny, aż po oddanie za nią życia.

„Gdyby większość Polaków w obecnej sytuacji wkroczyła na drogę prawdy, stalibyśmy się narodem wolnymjuż teraz„