Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

konkurs

"Cały Twój"

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Daszewicach

Section

Map

Drogie Dzieci!prezentacja zawiera zdjęcia waszych prac na konkurs "cały Twój". zachęcam was do posłuchania piosenek o Janie Pawle II.W ten sposób utrwalicie sobie wiadomości o Papieżu.dodałam również pieśni maryjne.Miłego oglądania!

Historia powstania kapliczek

Kapliczki, przydrożne krzyże i figurki świętych obecne są w całym chrześcijańskim świecie. Budowali je zwykli ludzie, nie z nadmiaru pieniędzy, lecz z potrzeby serca. Stawiano je z wdzięczności za otrzymaną nieoczekiwaną łaskę, w podzięce za wyleczenie z choroby, za uchronienie od pomoru, głodu, pożaru, powodzi i od każdego innego nieszczęścia. Za wybawienie od niebezpieczeństwa, ale też stawiano je za popełnione grzechy, jako pokutę. Były też one wyrazem modlitwy za dusze nieszczęśliwych i niewinnie zamordowanych, znakiem upamiętniającym miejsce śmierci lub miejscem spoczynku ludzi, których nazwiska utonęły w głębinie czasu.

Karol Wojtyła I Komunia

z klasy I

Prace dzieci

Uczennica w swojej kapliczce umieściła obraz Niepokalanego Serca NMP. To przedstawienie Maryi nawiązuje do wydarzeń z 10 grudnia 1925 roku: Matka Boża pojawiła się siostrze Łucji, pokazała jej swoje Serce otoczone cierniami i powiedziała: „Spójrz, córko moja, na to Serce otoczone cierniami, którymi ludzie niewdzięczni Mnie ranią. (…) Ty przynajmniej staraj się Mnie pocieszać i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinę śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia tym wszystkim, którzy w pierwsze soboty pięciu następujących po sobie miesięcy wyspowiadają się, przyjmą Komunię świętą, odmówią różaniec, towarzyszyć Mi będą przez 15 minut w rozważaniu tajemnic różańca świętego w intencji wynagrodzenia”.

Praca Amelki

Jan paweł II z siostrą łucją

Ania wykorzystała obrazek Matki Boskiej Fatimskiej. 13 maja 1982 r. w szczelinę, zlokalizowaną pod miniaturowym globem korony, Jan Paweł II włożył pocisk, który rok wcześniej ugodził go w zamachu na placu św. Piotra w Rzymie. Przedmiot pasował do niej pod względem średnicy.

Praca Ani

If I can’t dance, I don’t want to be part of your revolution.

Krzysiu sięgnął do bardzo głębokiej symboliki kwiatów. Lilia w sztuce chrześcijańskiej stała się symbolem dziewictwa, świętości, czystości duchowej, zmartwychwstania i opatrzności bożej. Werset w Pieśni nad Pieśniami (2,2) „Jak lilia pośród cierni, tak przyjaciółka ma pośród dziewcząt” jest w katolicyzmie odnoszony do Matki Boskiej. W języku angielskim lilia biała nazywana jest potocznie „Madonna Lily”, a jej kwiat w chrześcijaństwie uznawany jest za atrybut Matki Boskiej.

Praca Krzysia

Dzieło Magdaleny.Uczennica nawiązała do tradycji wschodniej, umieszczając własnoręcznie wykonay portret Madonny przypominajacy ikonę.

Lena w swojej kapliczce umieściła dary wotywne. Są to podarunki składane w określonej intencji lub jako dowód wdzięczności, zazwyczaj w sanktuariach (kościołach) lub miejscach pielgrzymek. Wota religijne to symboliczne przedmioty wiążące się z określoną intencją modlitwy lub jej wysłuchaniem – np. kule inwalidzkie, różańce, naszyjniki, modele statków, odlewy części ciała itp.

Magda Anioł "Lolek"

Licheń

DziełoRemigiusza

Matka Boska Licheńska

Bartek zastosował święty obrazek przedstawiający Matkę Boską Niepokalanie Poczętą.Otwarte dłonie i promienie są symbolem łask, jakie Maryja zlewa na tych, którzy Ją o nie proszą.Całość pięknie przyozdobił kwiatami i ziołami.

Praca Bartka

Henryk do wystroju kapliczki wykorzystał piwonie.Czy wiesz, że ten kwiat inaczej jest nazywany różą bez kolców?W średniowieczu piwonia była często symbolem maryjnym.Była również nazywana zielem świętego Jana, różą zielonoświątkową, oraz różą Maryi.

Praca Henryka

Fabian ubogacił swoją pracę ozdabiając kapliczkę wstążkami.Tasiemki są zazwyczaj w kolorach maryjnych, papieskich lub narodowych.

Dzieło Fabiana

Kliknij i zaśpiewaj jak masz ochotę.

W tle figury Maryi są narysowane gwiazdy.Maryja jest nazywana Gwiazdą Zaradną,Panną Gwiazdą Morza,oraz Gwiazdą Nowej Ewangelizacji.Całość zdobią soczyste owoce.

Wykonanie Jagody

Kapliczka uczennicy przenosi nas oczami wyobraźni na majową łąkę.W powietrzu trzepocą skrzydłami kolorowe motyle.Podziwiamy piękne polne kwiaty.Nasz wzrok zatrzymuje się na niebieskich chabrach.Czy wiesz, że ten kwiat swoim kolorem wskazuje na niebo? Pojawia się w przedstawieniach Chrystusowego wniebowstąpienia oraz wniebowzięcia i koronacji Matki Bożej, na przykład na Jej płaszczu u malarza Antonia z Florencji.

Dzieło Mai

Virginia Wolf

  • Hania stworzyła swoją pracę na wzór prawdziwej groty z objawień .
  • Całość pięknie przyozdobiła płatkami kwiatów i gałązkami krzewów.
  • Do Maryjnej kapliczki prowadzi ścieżka wyłożona kamyczkami.

Maryjna Grota Hani

PHOTOALBUM

Klas drugich

Anastazja dodała do figury Matki Boskiej różaniec.Podczas wszystkich objawień Maryja zawsze prosi o moditwę różańcową. Bł. Alanusowi Rupe objawiła się Maryja, zalecając rozpowszechnianie różańca i przekazując 15 obietnic dla tych, którzy będą się na nim modlić. 1. Ktokolwiek będzie mi służył przez odmawianie różańca świętego otrzyma wyjątkowe łaski. 2. Obiecuję moją specjalną obronę i największe łaski wszystkim tym, którzy będą odmawiać różaniec. 3. Różaniec stanie się bronią przeciw piekłu, zniszczy, pomniejszy grzechy, zwycięży heretyków. 4. Spowoduje on, że cnoty i dobre dzieła zakwitną; otrzyma on od Boga obfite przebaczenie dla dusz; odciągnie serca ludu od umiłowania świata i jego marności; podniesie je do pożądania rzeczy wiecznych. 5. Dusza, która poleci mi się przez odmawianie różańca, nie zginie. 6. Ktokolwiek odmawiać będzie pobożnie różaniec święty, rozważając równocześnie tajemnice święte nie dozna nieszczęść, nie doświadczy gniewu Bożego, nie umrze nagłą śmiercią; nawróci się, jeśli jest grzesznikiem, jeśli zaś sprawiedliwym – wytrwa w łasce i osiągnie życie wieczne. 7. Ktokolwiek będzie miał prawdziwe nabożeństwo do różańca – nie umrze bez sakramentów Kościoła. 8. Wierni w odmawianiu różańca będą mieli w życiu i przy śmierci światło Boże i pełnię Jego łaski. 9. Uwolnię z czyśćca tych, którzy mieli nabożeństwo do różańca świętego. 10. Wierne dzieci różańca zasłużą na wysoki stopień chwały w niebie. 11. Otrzymacie wszystko, o co prosicie przez odmawianie różańca. 12. Wszystkich, którzy rozpowszechniają różaniec, będę wspomagała w ich potrzebach. 13. Otrzymałam od mojego Boskiego Syna obietnicę, że wszyscy obrońcy różańca będą mieli za wstawienników cały Dwór Niebieski w czasie życia i w godzinę śmierci. 14. Wszyscy, którzy odmawiają Różaniec, są moimi synami i braćmi mojego Jedynego Syna Jezusa Chrystusa. 15. Nabożeństwo do mojego różańca jest wielkim znakiem przeznaczenia do nieba.

Maryja objawiła się Aztekowi Juanowi Diego na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe. Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół katolicki.

Praca

Uczeń sięgnął do obrazu Matki Bożej z Guadalupe .

Jana

Efekt pracy Alicji

Ala w swojej kapliczce nawiązała do maryjnej pieśni pt. "Chwalcie łąki umajone".W pracy Alicji chóry anielskie wychwalają Matkę Boską.Zauważamy przepiękne róże,fruwające motyle,muszelki odnoszące się do cudownych źródełek.Do maryjnej figurki przyszły się pomodlić dzieci, a z drugiej strony hołd Jej oddają dzikie zwierzęta.Oto tekst całej pieśni:"Chwalcie łąki umajoneGóry, doliny zielone, Chwalcie cieniste gaiki, Źródła i kręte strumyki. Co igra z morza falami, W powietrzu buja skrzydłami, Chwalcie z nami Panią świata, Jej dłoń nasza wieniec splata! Ona dzieł Boskich koroną, Nad Anioły wywyższoną; Choć jest Panią niebios, ziemi, Nie gardzi dary naszemi. Wdzięcznem strumyki mruczeniem, Ptaszęta słodkiem kwileniem, I co czuje — i co żyje, Niech sławi z nami Maryję."

Kapliczka wykonana przez Basię

Barbara użyła świętego obrazka Pani Myślenickiej. Matka Boża trzyma w ramionach Jezusa, który obejmując Jej szyję, przytula się do policzka. Jest to wizerunek Matki czułej, serdecznej, kochającej, wyrażającej także boleść nad przyszłą męką Syna.

Obraz ten według legendy został namalowany we Włoszech w XVI wieku. Miał należeć do papieża Sykstusa V, a następnie wnuczki jego siostry, ksieni klasztoru w Wenecji. Ta zaś miała podarować wizerunek księciu Jerzemu Zbaraskiemu, który umieścił go w swoim krakowskim domu.W latach dwudziestych XVII wieku w Krakowie wybuchła zaraza, w związku z tym obraz przeznaczono do spalenia. Uchronił Go przed zniszczeniem urzędnik Marcin Grabysza, przenosząc do swojego domu w podkrakowskich Łagiewnikach. Po kilku latach, rodzina Grabyszów przywiozła obraz do domu w Górnej Wsi koło Myślenic. W pierwszych dniach maja 1633 roku doszło do niezwykłych wydarzeń – Marcin Grabysza, tracący wzrok, odzyskał zdrowie, a na wizerunku zaczęły pojawiać się wonne krople o konsystencji olejku. Ówczesny proboszcz myślenickiej parafii, ks. Wojciech Ofiarowicz, zdecydował o zbadaniu zjawiska. Komisja krakowskich teologów orzekła o cudownym pochodzeniu wydarzeń. We wspomnienie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, 2 lipca 1633 roku, Obraz Matki Bożej w uroczystej procesji, wniesiono do kościoła i ogłoszono łaskami słynący.

Historia obrazu Matki Boskiej Myślenickiej

Czas na zabawę . Kliknij i ułóż kwiatki dla Maryi.

Różo duchowna módl się za nami

Praca Karolinki

Uczennica wykorzystała figurę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej.Kapliczka została przyozdobiona różami wisterią, dzwonkiem dalmatyńskim, oraz liściami dębu.

Kapliczka Julii

Julia wykorzystała przepiękny obraz polskiego artysty Macieja porębnego.Jan Paweł II jest w objęciach Matki Boskiej i czule się do niej przytula.Jak dziecko do swojej mamy...w swoim Testamencie napisał: «W życiu i śmierci Totus Tuus przez Niepokalaną».

Pytania do Papieża

Dzieło Karolinki

Uczennica wykorzystała najsłynniejszy w Polsce obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.Kliknij w serce jeżeli chcesz poznać historię tego pięknego obrazu.

Uczennica także wykorzystała obrazk Mt Boskiej Częstochowskiej.Kapliczka za podstawę ma pień drzewa.Została udekorowana kwiatami hortensji,gałązkami, oraz kamyczkami.Paląca świeca jak zawsze symbolizuje światło Chrystusa.

Kapliczka Poli

Kapliczka wykonana przez Maję

Maja nawiązała do bardzo ważnego dla Papieża obrazu Matki Boskiej.Karol Wojtyła od lat młodzieńczych szczególnym kultem otaczał obraz Ostrobramskiej Madonny. Warto przypomnieć, że ten wizerunek Karol Wojtyła umieścił na swym obrazku prymicyjnym. W przemówieniu 4 września 1993 r. papież Jan Paweł II podkreślił: "W momencie mojego wyboru na Stolicę Piotrową pomyślałem o Matce Najświętszej z Ostrej Bramy". Od początku pontyfikatu pragnął pomodlić się w ostrobramskim sanktuarium. Władze komunistyczne nie zgodziły się jednak na papieską pielgrzymkę zarówno w 1984 r., kiedy świętowano uroczystości 500. rocznicy śmierci św. Kazimierza królewicza, jak i w trzy lata później, kiedy Kościół katolicki obchodził 600-lecie chrztu Litwy. Dopiero w 1993 r. spełniło się pragnienie jego życia, kiedy po raz pierwszy nawiedził sanktuarium ostrobramskie i przewodniczył tam modlitwie różańcowej. Opiece Matki Miłosierdzia w ostrobramskim wizerunku Papież-Polak dziękował za ocalenie z zamachu na Placu św. Piotra 13 maja 1981 r. Po zakończonym nabożeństwie Ojciec Święty długo modlił się przed cudownym obrazem. Ofiarował też sanktuarium złoty różaniec.

Cady Stanton

Elizabeth

Praca uczennicy jest ubogacona kwiatami z bibuły,nadFatimską figurą maryi widzimy konary majestatycznego drzewa.

Karolinki

kapliczka

Etapy pracy wojtka

Efekt końcowy

Wojtek z dużą starannością zadbał o każdy szczegół wystroju i otoczenia swojej pracy.Do kapliczki prowadzi dywan.Po porawej stronie widzimy udekorowany kwiatami i wstążkami krzyż.Po lewej stronie na kamieniu obrazek upamiętniajacy 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II

Lorem ipsum dolor sit

nadia wykorzystała maryjny obrazek z medjugorie.maryja objawiła się w 1981 roku szceściorgu dzieciom.Wzywała do pokuty,modlitwy różańcowej oraz pokoju.

trzecia

Klasa

Kapliczka pięknie udekorowana gałązkami świeżego bzu.Wojtek użył figury Matki Boskiej Niepokalanie Poczetej.W środku pali się świeca symbol Chrystusa.

Praca Wojtka

Bartek swoją kapliczkę przystroił świeżymi Kwiatami.

Kapliczka Adama.Uczeń wykorzzystałświeże kwiaty bzu i konwalii.

dzieci z klasy IV

Kapliczki wykonane przez

Kapliczka

amelki

Amelka umieściła bukiet ze stokrotek.Kwiaty mają związek ze łzami Maryi, legenda bowiem głosi, że wyrosły one tam, gdzie podczas ucieczki do Egiptu upadły na ziemię łzy Madonny.

Kahlo

Frida

Uczeń wykorzystałklocki Lego.Gratulujemy świetnego pomysłu!

Kapliczka

Andrzeja

Matka boża Leśna

Maksymilaian w swojej pracy nawiązał do darów lasu.Opis Figury na następnej stronie

Matka Boża Leśna w Komańczy. Kiedyś prowadzono tam wycinkę lasu. Krążące wśród ludzi opowieści wspominają drwala z dalekiej Huculszczyzny, który ścinał tu drzewa. Spał w szałasie skleconym przez siebie z jodłowych gałęzi. Pewnej nocy przyśniła mu się Piękna Pani, zstępująca ku niemu łagodnie. Przebudził się pod wielkim wrażeniem. Czuł, że „coś” z nim się dzieje. Serce jego wypełniła miłość i niespotykany dotąd pokój. Zauważyli to inni leśnicy. Zaczęto opowiadać, że to z pewnością Matka Boża we śnie przyszła do niego… Z biegiem czasu wszystko się uspokoiło. Ekipa drwali przeniosła się gdzie indziej. Szczęśliwiec jednak, wciąż pełen pokoju i radości, nawiedzał to miejsce, tak mu drogie! Latem – to już lata 30. – wędrującego po tym wzgórzu kuracjusza z pobliskiego Sanatorium PKP ukąsiła żmija. Noga puchła… Najbliższy punkt ambulatoryjny w Sanoku – ok. 30 km. Znikąd pomocy. Znikąd!? Nagle stanęła mu w oczach Pani w bieli z zasłyszanego kiedyś opowiadania. Matko Boska, ratuj! – zawołał z wiarą. Poczuł się ogarnięty Jej pokojem i dobrocią. Matko, Mamo… powtarzał. Opuchlizna zeszła z nogi. Pozostał tylko maleńki ślad po ukąszeniu. Pełen wdzięczności postawił na tym miejscu na niewysokim cokole figurę Niepokalanej, dziękując Jej za ocalenie. W czasie II wojny światowej w pobliskim Klasztorze Sióstr Nazaretanek Niemcy, którzy mieli tam swój patrol, przechwycili znacznej rangi akowca, starającego przedostać się na Węgry. Chodziło o wydobycie tajnych wiadomości, a potem – rozstrzelanie. Przebywająca w klasztorze s. Bernadetta, przez miejscową ludność zwana doktorką, dobrze mówiąca po niemiecku, zdołała uprosić, by pozwolono nakarmić więźnia. Ze względu na to, iż był to wieczór sylwestrowy i przygotowane już było noworoczne świętowanie (a żaden z Niemców nie odważył się rozstrzelać więźnia na oczach sióstr), odłożono egzekucję na dzień następny. Więzień – z kajdankami na rękach i nogach – pozostał wśród ucztujących.

Gdy Niemcy głęboko posnęli, zdołał wydostać się na zewnątrz. Siostry, które jak w każdą Sylwestrową Noc modliły się w kaplicy, usłyszały delikatny brzdęk łańcucha. Tym gorliwszą stała się modlitwa! Na puszystym świeżym śniegu widniały krwawe ślady uciekiniera… Z ogromnym wysiłkiem doczołgał się do figury Matki Bożej. I tu – koniec śladów! Zdezorientowani przeciwnicy przez kilka dni poszukiwali go; psy gończe do tego miejsca biegły za śladem i węchem – i koniec! Ktoś ukrył dalszy ślad! Po kilku miesiącach siostry otrzymały kartkę z Węgier: Żyję! Dziękuję Siostrom za wieczerzę! Po zakończeniu wojny uratowany powrócił na to miejsce, by podziękować Matce Najświętszej za ratunek. „To Ona zakryła ślady, odebrała węch psom gończym. Ukryty pod konarem pobliskiego drzewa słyszałem obławę. Z ufnością wzywałem Jej pomocy” – opowiadał z przejęciem. Odnowił figurę Niepokalanej i umieścił na wyższym cokole. Kilka lat później miejsce to często, z różańcem w ręku, nawiedzał internowany w klasztorze (29.10.1955 – 28.10.1956) Stefan kard. Wyszyński, Sługa i Niewolnik Maryi. U Niej szukał natchnienia i wzywał pomocy… Niepokalana od ponad 80 lat na tym wzgórzu ma swoje ciche sanktuarium i rozdziela łaski proszącym. Jak przed laty usunęła jad żmijowy proszącemu z wiarą o ratunek, zatarła ślady skutego kajdanami uciekiniera, pocieszała i napełniała pokojem oddanego Jej bez reszty Prymasa, tak samo i dziś przychodzi z matczyną pomocą tym, którzy z ufnością garną się do Niej.

Kapliczka LenyRównież nawiązuje do matki boskiej Leśnej

Kapliczka Jakuba

Oprócz różańca, kwiatków bzu i ziół, uczeń do wystroju kapliczki wykorzystał konwalię.Kwiaty w malarstwie często nawiązywały do cnót Maryi.Konwalia, stanowi symbol pokory Matki Bożej. W takim znaczeniu widnieje na obrazie „Rajski ogród” .Legenda mówi, że konwalie wyrosły w miejscu, w którym upadły łzy Maryi, gdy stała pod krzyżem, dlatego kwiat konwalii wyobrażony został u stóp krzyża na obrazie „Zdjęcie z krzyża” Pleydenwurfa czy w scenie opłakiwania na olkuskim poliptyku, zaś na pasyjnym obrazie Albrechta Dürera „Matka Boża z czyżykiem” bukiecik konwalii wręcza Maryi św. Jan Chrzciciel. Konwalia pojawia się też w przedstawieniach Nawiedzenia, w których prawdopodobnie symbolizuje miłość i szczęście, a łączona ze zwiastowaniem i Bożym Narodzeniem – zbawienie i czystą miłość.

Ostatnie pożegnanie Papieża z Ojczyzną.

Na następnej stronie.

Ogłoszenie wyników konkursu „Cały Twój” Z przyjemnością i ogromną satysfakcją ogłaszamy wyniki konkursu papieskiego.Komisja Konkursowa w składzie: Anna Skrzypczak i Dorota Liphardt, dokonała oceny prac zgłoszonych do konkursu.Oceniana była kreatywność, oryginalność, estetyka oraz wkład pracy, dlatego wybór najpiękniejszej kapliczki nie był łatwym zadaniem, bowiem wszystkie prace spełniały stawiane kryteria. Jednakże, po burzliwych naradach, jury wyłoniło zwycięzców.Komisja jednomyślnie postanowiła przyznać wszystkim pracom miejsce I. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za trud włożony w przygotowanie prac. Autorom prac gratulujemy! Szczególnie gratulujemy Rodzicom, tak wspaniałych i uzdolnionych pociech, a laureatom życzymy powodzenia w dalszym rozwijaniu swoich pasji. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone, gdy zostanie ogłoszony powrót do szkoły na zajęcia dydaktyczne.

p.Dorota

dziękuję