Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

maja

maja

maja

Majowe święta

maja

1 maja to dla Polaków również ważna data z powodu przystąpienia w 2004 roku do Unii Europejskiej.

Święto Pracy - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy - obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 roku przez kongres założycielski II Międzynarodówki. Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 roku protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.

maja

Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach: podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. 2 maja - poza Dniem Flagi- obchodzimy również Dzień Poloniii Polaków za Granicą.

Dzień Flagi obchodzimy na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004r.

Współczesna Konstytucja z dnia 2 kwietnia 1997 roku

maja

Konstytucja z dnia 3 maja 1791 roku

Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 maja w 1791 roku.

Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie określający zasady ustroju państwa, kompetencje najważniejszych organów władzy, a także prawa i obowiązki obywateli.

Zgodnie z art. 1 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych: orzeł biały, biało-czerwone barwy i „Mazurek Dąbrowskiego” są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. Symbole te pozostają pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach,a otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.

Symbole narodowe