Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

ŚwiatowyDzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia

Kilka słów o święcie

Światowy Dzień Książki i Praw Autorksich od 1995 roku jest świętem organizowanym przez UNESCO. Wybór daty 23 kwietnia nie jest przypadkowy - w tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np.: Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla czy Manuela Mejía Vallejo. Zamysł organizacji święta narodził się w hiszpańskiej Katalonii w 1926 roku jako pomysł wydawcy z Walencji, Vicente'a Clavela Andrésa. Początkowo planowano związać je z datą 7 października, prawdopodobną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na jej niepewność ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. Warto dodać, że Dzień Książki Hiszpanie oficjalnie świętują już od 1930 roku!

Więcej szczegółów

W tym roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy po raz 27. Tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa a także problematyce związanej z ochroną praw autorskich. Co roku jest też okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości, wiedzy, dialogu, skarbnicy dziedzictwa niematerialnego oraz różnorodności kulturowej.UNESCO zachęca nas wszystkich do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania w każdy możliwy sposób, również za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych.W czasie pandemii szczególne znaczenie zyskują sieci bibliotek cyfrowych dające dostęp do milionów książek, w tym także literatury fachowej niezbędnej do pracy. Jedną z najbogatszych w zbiory jest Światowa Biblioteka Cyfrowa (World Digital Library) pozwalająca korzystać bezpłatnie z materiałów pochodzących z ponad 200 krajów.Znaczącą rolę w promocji książki i czytelnictwa odgrywa także Sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury. Należą do niej dwa polskie miasta - Kraków (od 2013 r.) i Wrocław (od 2019 r.). Z inicjatywy UNESCO, od dwudziestu lat, co roku 23 kwietnia kolejne miasto staje się Światową Stolicą Książki. W 2021 r. jest nią Tbilisi (stolica Gruzji). Ciekawostka - symbolem święta jest książka z różą

Więcej szczegółów

Z historii książki

Ewolucja książkina osi czasu

www.coprzeczytac.pl

książka pergaminowa

tabliczkawoskowa

tabliczkagliniana

zwój

e-book

książka drukowana

W starożytnej Mezopotami książki miały postać tabliczek glinianych.

Książka średniowieczna miała postać kodeksu. Książki były ręcznie przepisywane i pięknie zdobione.

W starożytnym Egipcie książka miała formę zwoju.

Starożytni Grecy i Rzymianie do pisania używali woskowych tabliczek.

Książka drukowana. Wynalezienie druku przypisuje się Janowi Gutenbergowi, który ok. 1450 roku opracował metodę drukowania książek za pomocą pojedynczych czcionek.

Publikacja książkowa zapisana w formie elektronicznej, w formacie cyfrowym, składająca się z tekstu, zdjęć, odczytywana za pomocą odpowiedniego oprogramowania na ekranach komputerów, smartfonach, tabletach lub innych urządzeniach elektronicznych.

Książki z motywem książkowym

Czytaj więcej

Warto obejrzeć, przeczytać, działać...

O prawie autorskim

Prawo autorskie na osi czasu

Na koniec...Sprawdź, ile masz w sobie książkowego mola

Warto pamiętać!

W prezentacji wykorzystałam materiały ze stron:

 • https://bimkal.pl/kalendarz/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Ksi%C4%85%C5%BCki_i_Praw_Autorskich
 • https://www.unesco.pl/article/1/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/
 • https://lubimyczytac.pl/
 • https://czytajklikaj.com/
 • http://lustrobiblioteki.pl/2014/06/dekalog-ksiazkowy/
 • https://niestatystyczny.pl/2017/04/22/ksiazki-o-ksiazkach/
 • https://czytio.pl/blog/10-ciekawostek-na-temat-ksiazek-z-okazji-25-rocznicy-dnia-ksiazki-i-praw-autorskich/
 • https://kulturaliberalna.pl/2019/04/23/ksiazki-o-ksiazkach-kl-dzieciom/
 • www.wordwall.net
 • youtube.com
Szczególnie dziękuję Pani Barbarze Sosze za jej inspirującą prezentację, której elementy można znaleźć w niniejszej pracy. Całość zebrała, wybrała i opracowała Anna Nowak