Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

Co kryje szkolna biblioteka

NIE ZAPOMNIJ WYPOŻYCZYĆ KSIĄŻKI NA MAJÓWKĘ

Księgozbiór biblioteki szkolnej liczy ponad 24 tys. książek papierowych, nie licząc podręczników i broszur.

Książki to nie tylko powieści i naukowe rozprawy, ale również humor, satyra i zabawa słowem. W bibliotece znajdziecie sporo książek tego typu. Począwszy od przedwojennych absurdalnych anegdot i felietonów Wiecha, poprzez tryskającą humorem i pomysłowością książkę p.t.: "Dialogi na cztery nogi" Friedmana i Kofty, a skończywszy na pozycji "To (nie) koniec świata", przy której można zaśmiewać się na cały głos.

Najgrubsze i najcieńsze Te najbardziej okazałe mają ponad tysiąc stron i wcale nie jest ich mało. Najgrubszą książką jest słownik francuski liczący 1934 strony. Najskromniejsze objętościowo wydania to nowelki. Najcieńsza z nich to współcześnie wydana nowela Bolesława Prusa - ma 16 stron.

Oprócz dzieł polskich noblistów - Sienkiewicza, Reymonta, Miłosza, Szymborskiej i Tokarczuk, są również utwory noblistów zagranicznych. Warto zapoznać się z twórczością Williama Goldinga, Kazuo Ishiguro czy Swietłany Aleksijewicz.

Na półkach biblioteki znajdziecie biografie m.in. pisarzy, aktorów, muzyków, sportowców... Niektóre z nich pisane z przymrużeniem oka. Wszystkie ciekawe i warte przeczytania.

Książki o sztuce to coś więcej niż zwykle publikacje. Często ukazują artystów w nieznanym dotąd świetle, dostarczając wiedzy i inspiracji. Często temat sztuki jest jedynie tłem dla historii człowieka i jego życia. Piękna szata graficzna, kolorowe zdjęcia oraz przystępnie i ciekawie podana wiedza sprawia. że czytanie takich pozycji to prawdziwa przyjemność nie tylko dla koneserów i znawców.

Rozwiąż test, odpowiedzi prześlij na adres a.oszkinis@zs4.suwalki.pl. Wśród poprawnych odpowiedzi zostanie wylosowana nagroda: rodzinna gra kooperacyjna "Gra słów". Odpowiedzi można przysyłać do 14 maja. 1. Jaki pseudonim obrał Henryk Sienkiewicz? 2. Wymień wszystkich polskich noblistów w dziedzinie literatura. 3. Kto jest uznany za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Sejm ustanowił go patronem 2021 roku. 4. Z której polskiej powieści pochodzi postać Jana Bohatyrowicza? 5. Był poetą i prozaikiem. Jego najbardziej znana powieść to "Dolina Issy". 6. Który z bohaterów "Lalki" pisał "Pamiętnik starego subiekta"? 7. Która forma jest poprawna: wziąć czy wziąść? 8. Co oznacza słowo blamaż? 9. Czyim sąsiadem był Rejent Milczek? 10. Kto jest autorem książki p.t.: "Lśnienie"? 11. Kto jest autorem "Iliady" i "Odysei"? 12. W której powieści pojawia się bohaterka o nazwisku Shirley? 13. Która z poniższych książek opowiada o fali narkomanii wśród młodzieży w Berlinie? a) Berlin Zachodni, b) Moje pierwsze samobójstwo, c) My, dzieci z Dworca ZOO, d) Pamiętnik narkomanki 14. Jak nazywa się detektyw występujący często w kryminałach Agathy Christie?

Do biblioteki szkolnej można zajrzeć będąc w domu. W dzienniku elektronicznym znajduje się zakładka Biblioteka. W katalogu on-line poprzez wyszukiwarkę można sprawdzić, czy w bibliotece znajduje się poszukiwana książka, dowiedzieć się o nowościach i polecanych książkach z różnych działów.