Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23.04.2021

START

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dlaczego 23 kwietnia?

W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki.

Co to za święto?

Doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. W Polsce święto obchodzone jest od 2008 r.

Jak powstaje książka?

Ewolucja książki

www.coprzeczytac.pl

książka pergaminowa

tabliczka woskowa

tabliczka gliniana

zwój

e-book

książka drukowana

W starożytnej Mezopotami książki miały postać tabliczek glinianych.

Książka średniowieczna miała postać kodeksu. Książki były ręcznie przepisywane i pięknie zdobione.

W starożytnym Egipcie książka miała formę zwoju.

Starożytni Grecy i Rzymianie do pisania używali woskowych tabliczek.

Książka drukowana. Wynalezienie druku przypisuje się Janowi Gutenbergowi, który ok. 1450 roku opracował metodę drukowania książek za pomocą pojedynczych czcionek.

Publikacja książkowa zapisana w formie elektronicznej, w formacie cyfrowym, składająca się z tekstu, zdjęć, odczytywana za pomocą odpowiedniego oprogramowania na ekranach komputerów, smartfonach, tabletach lub innych urządzeniach elektronicznych.

Książkowe naj ...

Najdłuższe domino z książek zostało ułożone z 5318 tomów. Ten rekord ustanowili pracownicy United Biscuits podczas konferencji handlowej. Do budowy domina użyto aktualnego wydania Księgi Rekordów Guinnessa. Poprzedni rekord w tej kategorii ustanowiono w Częstochowie 17 marca 2014 roku. Inicjatywa należała do Zespołu Szkół Ekonomicznych. Do ułożenia domina wykorzystano 4998 książki, a prace nad nim, zbieranie książek i próby, trwały trzy miesiące.

W kwietniu 2007 roku został odnotowany nowy rekord w produkcji najmniejszej książki na świecie. W Uniwersyteckim Laboratorium Nanotechnologii Simona Frasera została wyprodukowana książka, która mierzy zaledwie 0.07 mm na 0.10 mm! Nowa rekordzistka to historia napisana przez Malcolma Douglasa Chaplina: "Teeny Ted from Turnip Town" ("Nastoletni Ted z Rzepowa") Książka jest tak mała, że do jej przeczytania niezbędny jest mikroskop elektronowy.

W 2010 roku, na 62. Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem zaprezentowano gigantyczny atlas - największą książkę, jaką kiedykolwiek wydano na świecie. Wymiary atlasu pt. "Ziemia" to 1,8 m na 2,75 m. Pozycja została wydana jedynie w 31 egzemplarzach

W bułgarskim Muzeum Narodowym w Sofii można obejrzeć najstarszą książkę świata: Złotą Księgę Etrusków. Wystawiony w muzeum obiekt, to sześć połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota. Są one zapisane językiem Etrusków, którego nikt do tej pory nie zdołał w pełni odczytać. Jej wiek oszacowano początkowo na 2,5 tys. lat. Maleńka książka została odkryta 60 lat temu, podczas kopania kanału w południowo-wschodniej Bułgarii.

Najgrubsza książka nosi tytuł „Das dickste Buch des Universums” (z niem. „Najgrubsza książka wszechświata”) i mierzy 4,08 m grubości. Została wyprodukowana przez Zeitgeist Media i zaprezentowana publicznie na targach książki we Frankfurcie w październiku 2010 roku. Książka zawiera zeskanowane i oprawione rysunki oraz teksty ponad 40 tysięcy dzieci, przysłane na konkurs o tematyce bezpieczeństwa najmłodszych na drogach zorganizowany przez Federalne Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Spraw Miejskich Niemiec. „Najgrubsza książka wszechświata” posiada 50 560 stron i waży 220 kilogramów.

Najdroższą książką w historii jest Kodeks Leicester – znany dawniej pod nazwą Kodeks Hammera, XVI-wieczny zbiór pism i notatek sporządzonych przez Leonarda da Vinci. W roku 1994 manuskrypt został zakupiony na aukcji przez miliardera Billa Gatesa za kwotę 30,8 miliona dolarów.

Prawa autorskie

https://www.cyfrowobezpieczni.pl/

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Przykładowe zdania.

Ułóż zdanie to wyzwanie!

Ułóż zdanie to wyzwanie! Zapraszam wszystkich chętnych do kreatywnej zabawy! Polega ona na ułożeniu zdania lub zdań z tytułów książek. Życzę udanej zabawy!