Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

23 kwietnia

Światowy Dzień Książki i praw autorskich

Wisława Szymborska

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

  • 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).
  • 23 kwietnia to także rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, między innymi: Vladimira Nabokova, Maurice’a Druona, Halldora Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo. W Wielkiej Brytanii Dzień Książki obchodzony jest w marcu.
  • 23 kwietnia to na Wyspach Dzień Świętego Jerzego. Jest on patronem Wielkiej Brytanii i to ważny dzień w narodowym kalendarzu. Dlatego 23 kwietnia Anglia celebruje Światową Noc Książki.

Trochę historii

  • W Hiszpanii Dzień Książki to od 1930 roku oficjalne święto, a od 1964 roku obchodzi się je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
  • 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.
  • Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku.
  • W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii.

Z Dniem Książki w Katalonii również wiąże się historia świętego Jerzego, nazywanego w tej prowincji Sant Jordi. Jak mówi legenda, po pokonaniu smoka na miejscu pozostał różany krzew. Stąd podczas obchodów Dnia Książki 23 kwietnia, które zbiegają sięze świętem Sant Jordi oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, czytelnikom daje się czerwoną różę.

Gdy dziewczyna była już gotowa do złożenia w ofierze, w pobliżu pojawił się rycerz – święty Jerzy. Wygrał walkę z bestią po wykonaniu znaku krzyża, a tym samym ocalił życie córki króla. Miasto, zachwycone wyczynem rycerza i wdzięczne za pokonanie smoka, przyjęło religię chrześcijańską. Tam, gdzie po walce spłynęła krew bestii, wyrósł piękny krzew pełen róż.

Legenda o świętym Jerzym i smoku W mieście Silene (miasto w Libii) żył smok, który terroryzował mieszkańców. Aby go uspokoić, obiecano bestii, że będą dostarczać mu dwie owce każdego dnia, aby mogli brać wodę ze źródła, w którym smok zrobił sobie gniazdo. Jeśli ich jednak nie znaleziono, w wyniku losowania wybierano dziewczynę, która zostanie kolejną ofiarą. Pewnego razu los chciał, że wylosowana została córka króla. Władca błagał o darowanie życia królewnie, jednak nie udało mu się negocjować ze smokiem.

Święty Jerzy to postać historyczna, a jego wzorowa postawa chrześcijańskiego rycerza sprawiła, że stał się on kanwą wielu opowieści o mężnych młodzieńcach. Ze względu na jego czyny stał się on również patronem kilku hiszpańskich prowincji, przede wszystkim Katalonii i prowincji Aragón. Z wydarzeniami z życia świętego Jerzego wiąże się wiele legend oraz świąt.

Legenda o św. Jerzym i smoku

Jak powstaje książka?

e-book

książkadrukowana

książka pergaminowa

tabliczkiwoskowe

zwoje papirusów

gliniane tabliczki

Historia książki

Książkowe rekordy - ciekawostki

Umberto Eco

Kto czyta książki, żyje podwójnie.