Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH 23 KWIETNIA 2022

Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii. 23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

23 kwietnia to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca Vicente Clavel Andrés zaproponował, aby 23 kwietnia ustanowić dniem książki.Tak więc Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce.

Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.

NAJmniejsza książka świata „Shiki no Kusabana” (kwiaty i pory roku). 22 strony zajmują nazwy japońskich kwiatów i ich czarno-białe ilustracje. Strony mają 0,75 milimetra długości, a szerokość liter nie przekracza 0,01 milimetra!

NAJgrubsza opublikowana książka Grubość zbioru to 32,2 cm, a waga 8,04 kg. Książka ma 4032 strony. Jest na nich 12 powieści i 20 opowiadań. W tym gigantycznym tomie doszło do 68 zbrodni, pojawia się 68 sekretów i kłamstw, 22 fałszywe oskarżenia, 59 zmyłek i 21 romansów!

Książka gigantIndyjska książka ma ponad 7,5 metra wysokości, ponad 5 metrów szerokości i 20 stron. Na jej wyprodukowanie potrzeba było 800 metrów kwadratowych materiału i 40 litrów farby. Księgę ma charakter religijny. Znajdują się w niej fragmenty kazań.

NAJstarsza książka Składa się z sześciu połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota. Są one zapisane takim językiem, że nikomu do tej pory nie udało się go w pełni rozszyfrować. To dzieło oprócz zapisów zdobią ilustracje: jeźdźca, syreny, harfy, żołnierzy. Wiek księgi oszacowano na 2,5 tysiąca lat, a odkryta została dopiero 60 lat temu. Natknięto się na nią podczas kopania kanału w południowo-wschodniej Bułgarii.

Najwyżej położona biblioteka na świecie mieści się na 60-tym piętrze w hotelu JW Marriott w Szanghaju. Znajduje się dokładnie na wysokości 231 metrów. Z lobby prowadzi do niej 1435 stopni. 103 półki zajmują książki napisane po chińsku i angielsku.

Wiersz Tadeusza Rożewicza "Włosek poety" jest światowym hymnem książki UNESCO.

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra” Henryk Sienkiewicz