Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

"Czyste powietrze wokół nas"

3

4

5

6

1

WYCIECZKA Proponuję abyście wraz z rodzicami wybrali się na spacer w okolice swojego miejsca zamieszkania. Jako baczni obserwatorzy zwracajcie uwagę na jak najwięcej dymów oraz to, skąd się one wydobywają. Zwróćcie uwagę na fakt, że dym może mieć wiele źródeł, może przybierać różne barwy, może być gęsty albo rzadki. Ponadto niektóre z tych dymów są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

2

CO I DLACZEGO DYMI? 1. Po spacerze przypomnijcie sobie: -co dymi? -jak dymi? (mocniej, słabiej) -jakie ma kolory dym? -dlaczego dymi? (np.: samochód, komin fabryczny, komin domu itp.) Nie zapomnijcie wspomnieć o dymie, który wydostaje się z papierosów. Jak myślicie skąd bierze się ten dym? 2. Następnie zilustrujcie wszystkie źródła dymów jakie dostrzegliście podczas spaceru.

Najskuteczniejszym działaniem w zapobieganiu chorób spowodowanych paleniem tytoniu jest promocja zdrowia. Zapraszam do wykonania przygotowanych zadań:-)

JAK SIĘ CZUJĘ, KIEDY DYMI PAPIEROS? 1. Ćwiczenia oddechowe Usiądźcie na dywanie w wygodnej dla siebie pozycji, gdyż za chwilę słysząc w tle cichą spokojną muzykę będziecie wyobrażać sobie, że wdychacie różne zapachy. Włączcie muzykę…. Chopin: Prelude Op.28 No.17 As dur, live

  • Wyobraźcie sobie, że jesteście w pięknych górach. Tam powietrze jest czyste, zdrowe i rześkie. Wdychajmy powoli to powietrze. Wciągajmy powietrze nosem, wędruje ono do naszych płuc i jeszcze niżej… Zatrzymujemy je na chwilkę… Wypuszczamy ustami powietrze powoli… I jeszcze raz: Wciągamy górskie powietrze… zatrzymujemy… wypuszczamy.
  • Teraz z gór przenosimy się na zieloną, pachnącą łąkę. Rośnie na niej dużo kolorowych kwiatków. Powietrze tam jest również czyste, świeże. Wciągamy je… zatrzymujemy… i powoli wypuszczamy. Znów wciągamy… zatrzymujemy, wypuszczamy…
  • Myślimy teraz o miejscu, w którym najbardziej lubimy przebywać…przypominamy sobie zapach tego miejsca. Powoli wdychamy zapach tego miejsca… i wydychamy. Znów wdychamy i… wydychamy.
  • A teraz wyobraźcie sobie, że jesteście w miejscu, gdzie pali się papierosy… Wdycham ten zapach… wydychamy… znów wdychamy i… wydychamy.
Powiedzcie, które zapachy były miłe? Które nieprzyjemne? Które wdychało Wam się łatwo, a które z trudem? 2. Zabawa w kwiatki (Proponuję aby dziecko przebrało się za wybrany kwiat.) Wyobraźcie sobie, że jesteś kwiatkami w dużym, pięknym ogrodzie. Na niebie świeci piękne słoneczko, a Was kołysze delikatny, przyjemny wietrzyk (kołyszemy się). Kwiaty oddychają świeżym, zdrowym powietrzem. Pokażcie, jak takie kwiaty wglądają, co się z nimi dzieje… Nagle jednak ktoś wtargnął do tego ogrodu i zapalił papierosa. Kwiaty chciałyby jeszcze wdychać świeże powietrze, ale czują tylko dym papierosowy. Zademonstrujcie co w takiej sytuacji dzieje się z kwiatami, jak się zachowują, jak wyglądają… Ten ktoś z papierosem już sobie poszedł. Znów w ogrodzie jest czyste powietrze. Co dzieje się teraz z kwiatami?

CO SIĘ DZIEJE, GDY LUDZIE PALĄ PAPIEROSY? 1. Zapoznajcie się z historią Dinusia Historia o podróży Dinusia pociągiem Pewnego dnia do Dinusia przyszedł pan listonosz i przyniósł list zaadresowany do Dinusia. Dinek podziękował listonoszowi i pospiesznie otworzył list. Pisał do niego jego wujek, który mieszkał na wsi i zapraszał Dinka na wakacje. Dinek lubi oddychać świeżym powietrzem, więc chętnie wybierze się na wieś do wujka. Postanowił pojechać tam pociągiem z mamą. Szybko spakowali się, pojechali na dworzec kolejowy, kupili bilety i wsiedli do pociągu. (Ustawiamy się „w pociąg”, który przejeżdża przez pokój, a jego wszyscy pasażerowie śpiewają piosenkę „Jedzie pociąg z daleka”. Następnie siadamy na dywanie i słuchamy dalszej części historyjki.) Dinek wraz z mamą wsiadł do pierwszego wagonu. Był to wagon, w którym nikt nie palił papierosów. Dinek, szukając wolnego miejsca przyglądał się ludziom siedzącym w tym wagonie. (Pokażcie, jak Dinek czuł się w tym wagonie… Demonstracja zachowania np. Dinek jest zadowolony, siedzi wygodnie, wygląda zdrowo, je ze smakiem.) Dinek jednak nie znalazł wolnego miejsca w tym wagonie. Opuścił go i przeszedł z mamądo następnego. W wagonie, do którego weszli było dużo dymu. No tak, ten wagon był pełen palaczy. Dinuś wiedział, że są takie wydzielone wagony dla palących. Może niedługo ich nie będzie, bo teraz obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych. Dinek spojrzał na ludzi w tym wagonie. (Jak czuł się Dinek? Spróbujcie to zademonstrować: Dinek kaszle, dym szczypie go w oczy, nie smakuje mu jedzenie z dymem.) Czy w takim wagonie jest przyjemnie? Dinek szybko uciekł stamtąd. My również zmieńmy szybko wagon. Zróbmy znów „pociąg” tak jak na początku i ...uwaga... Odjazd! 2. Wysłuchajcie piosenki pt. „Piosenka o Dinku” (sł. A. Dobrowolska, muz. D. Kleczkowska) oraz pokolorujcie wybrane obrazki. Piosenka Kolorowanki

JAK UNIKAĆ DYMU PAPIEROSOWEGO? 1. Pamiętacie Dinusia, który w pociągu szukał wolnego miejsca i przechodził przez wagon pełen palących i ten, w którym nikt nie palił papierosów? Po czym Dinek rozpoznał, w jakim przedziale się znajduje? Przyjrzyjcie się teraz różny znaczkom informującym nas o zakazie palenia. Opowiedzcie, jak one wyglądają. W jakich miejscach można spotkać takie znaczki? Niektórzy ludzie palący papierosy robią to przy ludziach, którzy nie znoszą dymu papierosowego i wiedzą, że jest on bardzo szkodliwy dla zdrowia. W jak sposób można zwrócić uwagę takim osobom, jak unikać szkodliwego dymu papierosowego?

KONKURS LITERACKI NA WIERSZ O TEMATYCE ANTYNIKOTYNOWEJ: „PAPIEROSOM MÓWIĘ STOP” Konkurs przeprowadzany jest w ramach programu profilaktyki antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”. Organizator konkursu: Anna Zalewska Adresaci konkursu: 5, 6- latki wraz z rodzicami Cele konkursu:

  • Rozwijanie talentów literackich, rozbudzanie wyobraźni, kreatywności oraz inspirowanie dzieci i rodziców do aktywności twórczej.
  • Stworzenie dzieciom i rodzicom możliwości prezentacji ich autorskich pomysłów.
  • Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego oraz miejsca w których mogą być narażane na dym.
  • Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
Uczestnicy konkursu: W konkursie mogą wziąć udział dzieci 5-6 letnie z Przedszkola Publicznego nr 15 w Łomży wraz z rodzicami. Warunki uczestnictwa:
  • Zadaniem uczestników konkursu jest wspólne ułożenie wiersza o tematyce antynikotynowej.
  • Każda rodzina może napisać tylko jeden wiersz.
  • W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie prace autorskie (ułożone samodzielnie przez konkursowiczów)
  • Wiersz powinien składać się z minimum 3 zwrotek, każda po 4 wersy.
  • Prace należy dostarczyć do wychowawcy grupy lub przesłać na adres e-mail: pracazdalnapp15@wp.pl do 28 kwietnia 2021r.
  • Do pracy należy dołączyć informację zawierającą imiona i nazwiska autorów.
  • Oceny prac dokona komisja konkursowa. Decyzje komisji są ostateczne.
  • Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w wyznaczonym przez Organizatora terminie w Przedszkolu Publicznym Nr 15 w Łomży, o czym zainteresowani zostaną poinformowani bezpośrednio.
  • Udział w konkursie jest równoznaczny ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych uczestników w celach promocyjnych oraz publikację ich wizerunków na stronie internetowej Przedszkola Publicznego nr 15.

Proponuję abyście wraz z rodzicami wybrali się dzisiaj na spacer w okolice swojego miejsca zamieszkania. Jako baczni obserwatorzy zwracajcie uwagę na jak najwięcej dymów oraz to, skąd się one wydobywają. Przyjrzyjcie się też, jak wyglądają (jaki mają kolor, czy są gęste, czy rzadkie). Po powrocie spróbujcie zilustrować te źródła dymów, jakie udało Wam się zaobserwować.