Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

Odbędą się ciekawe zajęcia poświęcone Bydgoszczy!

#0120

BYDGOSZCZ, 19 KWIETNIA 2021 R.

Podsumowaniem szkolnych obchodów będą liczne konkursy!

W naszej szkole odbywają się obchody urodzin miasta Bydgoszczy. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalny program uroczystości.

675 urodziny miasta Bydgoszczy

WiadomościBYDGOSKIE

W czsie II wojny światowej miały miejsce wydarzenia nazwane "krwawą niedzielą"

3.09. 1939 r.

Rozpoczęto budowę Kanału Bydgoskiego

1773 r.

Król Kazimierz Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie

19.04.1346 r.

Bydgoszcz wróciła do Macierzy

20.01. 1920 r.

W wyniku I rozbioru Bydgoszcz przypadła Prusom

1772 r.

Bydgoszcz była grodem granicznym

X/XI wiek

W czasie insurekcji kościuszkowskiej do Bydgoszczy wjechały wojska gen. Jana Henryka Dąbrowskiego

1794 r.

Szwedzi zniszczyli Bydgoszcz. Szalała też zaraza

1655-1660

Informacje o Bydgoszczy pojawiają się w pierwszych źródłach

X wiek

Kalendarium

Symbole miejskie Bydgoszczy

W herbie Bydgoszczy widoczna jest brama miejska z trzema basztami, uniesioną broną i wpółotwartymi wrotami.

Herb

Flaga

Sygnał muzyczny, powstały w 1946 r. z okazji obchodów 600-lecia nadania przez króla Kazimierza Wielkiego praw miejskich Bydgoszczy.

Hejnał

Bydgoskie legendy

Pan Twardowski

Codziennie o godzinie 13:13 oraz 21:13 można spotkać Mistrza Twardowskiego. Wychyla się on z okna kamienicy przy Starym Rynku 15, w której niegdyś przyjmował swoich interesantów.

Legenda o Panu Twardowskim

Od południa w stronę morza wędrowali dwaj bracia: Byd i Gost. Mijali łąki, jeziora, lasy, wzniesienia, doliny i bagna.

Legenda o Bydzie i Goście

Diabełek Węgliszek przybył do Bydgoszczy z Mistrzem Twardowskim. Był jego sługą wraz ze swoim kompanem diabełkiem Smołką.

Legenda o diabełku Węgliszku

Legenda o Angelice

Przed wiekami mieszkał w zamku okrutny kasztelan imieniem Karolus wraz ze swą przepiękną córką, Angeliką. Ojciec tak bardzo obawiał się rychłego zamążpójścia dziewczyny, iż dzień i noc kazał ją trzymać w zamkowej wieży.

Idąc ulicą Długą w kierunku Wełnianego Rynku dojdziemy do miejsca, w którym stała średniowieczna brama poznańska. Mieszkał w niej kat miejski, którego zadaniem było pilnowanie porządku w mieście i wykonywanie wyroków, w tym także ścinania głów.

Legenda o kacie

Według legendy, gdy na Wyspie Młyńskiej działała jeszcze mennica, ubodzy pracownicy wykradali złoto i srebro przeznaczone do wyrobu monet.

Legenda o skarbie na Wyspie

W połowie października 1910 roku przy udziale kupców, bankierów, krawcowych, piekarzy, murarzy, młodych i starych kobiet i mężczyzn, dokonano odsłonięcia rzeźby "Łuczniczki"."

Legenga o Łuczniczce

Ślad kwawej ręki na ścianie? Ale gdzie?"

Legenda o "krwawej ręce"

Król Kazimierz Wielki

Kazimierz III Wielki (1310 – 1370) był synem Władysława Łokietka i Jadwigi, ostatnim władcą piastowskim. Znacznie umocnił kraj pod względem politycznym i gospodarczym, dając w ten sposób swym następcom kraj gotowy do przewodzenia w tej części świata.

Oczywiście jeszcze ulica, most, park imienia Kazimierza Wielkiego..........

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Mural Kazimierza Wielkiego

Makieta bydgoskiego zamku

Pomnik Kazimierza Wielkiego

Miejsca w Bydgoszczy związane z Kazimierzem Wielkim

Ciekawe miejsca w Bydgoszczy

Posąg "Dzieci bawiące się z gęsią"

Fontanna "Potop"

+info

Bydgoskie murale

"Trzy Gracje"

Bydgoszcz jest piękna!!!

Przechodzący przez rzekę

To również jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bydgoszczy, który często występuje na pocztówkach. Na tle rzeźby turyści robią sobie zdjęcia. Balansująca nad Brdą figura jest zawieszona na linie, obok mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Autorem jest rzeźbiarz Jerzy Kędziora. Rzeźba została odsłonięta w 2004 roku - w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Mury miejskie

Do czasów obecnych zachowały się trzy niewielkie fragmenty bydgoskich murów miejskich. Długość zachowanych fragmentów stanowi ok. 1/5 pierwotnego obwodu, przy czym większość z nich nosi ślady nowożytnych przebudów.

Bydgoski zamek

Replika zamku bydgoskiego znajduje się przy głównym wejściu do BREBanku od ul. Grodzkiej. To w tym właśnie miejscu, gdzie dziś stoi niewielka replika, wznosił się dostojny zamek bydgoski otoczony fosą.

Bydgoski zamek

Replika zamku bydgoskiego znajduje się przy głównym wejściu do BREBanku od ul. Grodzkiej. To w tym właśnie miejscu, gdzie dziś stoi niewielka replika, wznosił się dostojny zamek bydgoski otoczony fosą.

Mapa starej Bydgoszczy

18 południk

Bydgoszcz przecina 18 południk długości geograficznej wschodniej. Południk przechodzi niemal przez środek Starego Rynku, a łączy Bydgoszcz z takimi miastami jak Sztokholm czy Kapsztad.

Rzeźby w pniach drzew

Na ulicach Bydgoszczy znaleźć można niezwykłe rzeźby, które powstały w obumarłych pniach drzew. Autorem tych rzeźb, które stały się ciekawą atrakcją dla spacerowiczów, jest Zbyszko Piwoński.

Uwaga! A teraz konkurs klasInstrukcja:1. Za chwilę zobaczycie 10 zdjęć2. Waszym zadaniem jest wspólne odgadnięcie nazwy obiektu i miejsca, gdzie się on znajduje3. Zgodnie z zasadą "Do trzech razy sztuka" trzech uczniów po kolei może spróbować szczęścia4. Wychowawca zliczy punkty. Maksymalnie można otrzymać 20 pkt, po jednym za nazwę i za miejsce Powodzenia!!!

10

Dziękujemy za uwagę!Spójrzcie na nasze piękne miasto, mamy się czym pochwalić :)

: Urszula Kurowskaźródło:https://visitbydgoszcz.pl/pl/poznaj/134-historiahttps://www.polska.travel/pl/glowne-miasta/bydgoszczhttps://www.globtroter.pl/zdjecia/221460,polska,kujawsko,pomorskiego,bydgoszcz,bydgoskie,spichrze,nad,brda.htmlhttps://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/ulica-magdzinskiego-architektura-na-poziomie/