Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Wojciech Bogusławski- życie i twórczość.

9 kwietniaDZIEŃ PATRONA SZKOŁY

tłumacz

śpiewak operowy

reżyser

dramatopisarz

pisarz

aktor

Data i miejsce urodzenia: 9 kwietnia 1757, GlinnoData i miejsce śmierci: 23 lipca 1829, Warszawa

Aktor, reżyser, dyrektor teatru.

Wojciech Romuald BOGUSŁAWSKI

Wojciech Bogusławski jest PATRONEM naszej szkoły, poznajmy go bliżej....

Słowa hymnu szkoły, które nawiązują do patrona szkoły i jego osiągnięć napisała nauczycielka języka polskiego pani Mariola Dudzik, natomiast muzykę skomponował pan Remigiusz Wojciechowski.

HYMN SZKOŁY

261 rocznica urodzin:

Bogusławski - dramaturg

Z upodobaniem wystawiał opery i dramy, w których precyzja słowa, najwyżej ceniona przez klasyków, ustępowała sugestywności obrazu, zwiększanej jeszcze przez śpiew i muzykę instrumentalną.Jego własne sztuki są w wielu wypadkach scenariuszami takich widowisk i w pełni oddziaływały dopiero wtedy, kiedy Bogusławski je sam reżyserował, osiągając nieraz w tej dziedzinie niepospolite wyniki. Był bardzo muzykalny, interesował się również malarstwem, kolekcjonował obrazy, sam nieźle rysował.

Bogusławski - aktor

Jako aktor zaczynał od ról amantów. Miał do nich, zdawałoby się, doskonałe warunki. Wysoki (177 cm wzrostu), bardzo szczupły, ale proporcjonalnie zbudowany, był powszechnie chwalony za swoją aparycję, był nadzwyczaj zręczny. Oczy miał niebieskie, spojrzenie ujmujące, głos niski, podobno prześliczny.

Wojciech Bogusławski 1792 czyta Henryka VI na łowach version B Theatrum Illuminatum

Wojciech Bogusławski w rodzinnych stronach Theatrum Illuminatum Piotr Napierała

Bogusławski - aktor

Dyrektor Teatru Narodowego W 1785 roku założył teatr w Wilnie i prowadził go przez pięć lat. Wystawił tutaj m.in. ''Fircyka w zalotach'' Franciszka Zabłockiego (1785), pokazał również polską prapremierę sławnego, rewolucyjnego ''Wesela Figara'' Pierre'a Beaumarchais (1786). Stworzył bardzo dobry zespół aktorski, z którym wrócił do Warszawy, gdzie ponownie objął kierownictwo Teatru Narodowego. Bogusławski uważał teatr przede wszystkim za szkołę dobrych obyczajów, traktował go jako trybunę, z której można głosić idee narodowe. Sam także pisał dla teatru. Napisał i wystawił ''Henryka VI na łowach'' (1792) i najsłynniejsze swoje dzieło ''Cud mniemany, czyli Krakowiaków i Górali'' (1794), pierwszą polską operę z muzyką Stefaniego, która została wystawiona w przededniu wybuchu powstania i zdjęta przez cenzurę po trzech przedstawieniach.

Bogusławski - reżyser

"Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" inscenizacja z 2007 roku

Cytaty: Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale (1794)"Bo tes i jabym za nim skocyła we wodę, Scęśliwąbym była z nim choć o suchym chlebie.""Filozof się w osła zmieni, największy mędrzec zgłupieje, kiedy ze dwa dni nic nie je."

Więcej informacji.

Biedrusko Pomnik Wojciecha Bogusławskiego w Glinnie

Opracowanie: Anita Kucharska

Źródlo:wikipedia.plyoutube.pl (dr Piotr Napierała)culture.plencyklopediateatru.pl