Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Kosmiczne bajanie pana Lema
wanda_sliw
Created on April 6, 2021
Stanisław Lem - biografia i twórczość
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
KLIKNIJ TUTAJ
ZAPRASZAM
KOSMICZNE BAJANIE PANA LEMA
Subtitle here
Nazywam się Stanisław Lem. Jestem pisarzem science fiction. Zapraszam Cię do kosmicznej podróży.
Ups! Szybko wyczyść myszką rakietę, byśmy mogli lecieć dalej. Gdy się z tym uporasz, daj łapkę w górę!
Klikaj na rakietę, by przemieszczać się dalej.
Chociaż studiowałem medycynę, nie zostałem lekarzem. Bardziej pociągały mnie matematyka, fizyka i astronomia.Lubiłem patrzeć w gwiazdy, myśleć o ogromnych przestrzeniach kosmosu i marzyć o podróżach między nimi, o odkrywaniu nowych galaktyk i cywilizacji.
Rozwiąż krzyżówkę, by dowiedzieć się, co mnie najbardziej fascynuje.Przycisk w prawym górnym rogu uruchamia tryb pełnoekranowy.
CZY WIESZ, ŻE...
Nazwy kosmonauta i astronauta są w języku polskim synonimami. Pochodzą one od greckich słów: naútēs (ναύτης), oznaczającego żeglarza i odpowiednio kosmos (κόσμος), czyli przestrzeń kosmiczna, oraz ástron (ἄστρον), czyli gwiazda.
Astronautyka (kosmonautyka) – zespół dziedzin nauk ścisłych, technicznych, biologicznych, medycznych oraz humanistycznych, które zajmują się lotami (gr. nautike – żegluga) poza atmosferę Ziemi oraz poznawaniem przestrzeni kosmicznej i znajdujących się w niej obiektów. Astronautyka odkrywa możliwości techniczne statków kosmicznych oraz bada oddziaływanie warunków lotu na astronautów.
Wyobraź sobie świat zamieszkany przez roboty - inteligentne istoty, których ciała zbudowane są z innych substancji niż woda i węgiel, posługujące się fizyką, chemią i astronomią.
Napisałem kilka opowiadań o takim świecie, nazwałem je "Bajki robotów". Czy rzeczywiście takie bajki opowiadałyby roboty swoim dzieciom? Nie wiem. A czy Tobie się spodobają? Przedstawię Ci dwie z nich.
Pewien król sprowadził do swego pałacu straszliwą istotę, chytrą i niebezpieczną - Antroposa Homosa, zwanego bladawcem. Osobnik ten podstępem ukradł królewnie kluczyk, którym się jej rozum co wieczór nakręcało i uciekł! Wielu elektrycerzy próbowało kluczyk odzyskać, niestety, bez rezultatu... Dopiero dzielny Erg Samowzbudnik po wielu przygodach królewnie rozum naprawił.
BAJKA PIERWSZA
"Jak Erg Samowzbudnik bladawca pokonał"
JAK WYGLĄDA HOMOS ANTROPOS BLADAWCEM ZWANY
Z wody jest on uczyniony, a jednak nieprzezroczysty. Ma on w środku wielość rurek śliskich, którymi wody cyrkulują. Są żółte, są perłowe, ale najwięcej czerwonych. Niosą one straszną truciznę, tlenem zwaną. Gaz ten wszystko, czego się tknie, w rdzę albo w płomień przemienia.
Homos Antropos miększy jest niż wosk. Szparką, którą ma u dołu twarzy może wydawać rozmaite dźwięki. Do tego samego otworu wtyka Homos różne rzeczy, a potem dolną częścią głowy rusza, która jest na zawiaskach do górnej części przytwierdzona, przez co się owe rzeczy rozdrabniaja i on je wciąga do swojego wnętrza.
Rozpoznaj, który rysunek straszliwego bladawca przedstawia,postrach wszystkich ludów kosmicznych z robotów się wywodzących. Kliknij na niego.
Niestety, to nie on, choć wyglada przerażająco... Spróbuj jeszcze raz!
Zgadza się! To właśnie BLADAWIEC!Tak roboty określały CZŁOWIEKA, którego bardzo się bały...Ruszaj dalej!
Co tkwi w moich utworach?
Jak w książkach science fiction tłem akcji są planety, przestrzeń kosmiczna, statki międzygwiezdne.
Jak w bajce, która pod postacią zwierząt lub innych istot pokazuje przywary ludzi, bohaterowie-roboty są chciwi, ambitni i głupi tak jak ludzie.
Jak to w baśniach bywa: występują rycerze, smoki, potężni władcy i piękne księżniczki, lecz to są bajki robotów - więc mamy elektrorycerzy, elektrosmoki , antymaterię i próżnię międzygwiezdną.
BAJKA DRUGA
W tej bajce na Księżycu planety Kybery pojawił się elektrosmok. Smok rósł, Księżyc stawał się coraz mniejszy, ponieważ potwór pożerał go po kawałku i przerabiał na własne ciało. Widział więc król i jego poddani, że jest źle, bo kiedy gruntu pod stopami elektrosmokowi zabraknie, niewątpliwie rzuci się on na ich planetę.
Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła
- Niech się podzieli przez samego siebie!
Kazała elektrosmokowi wykonać proste działanie matematyczne:
Na szczęście w podziemiach zamku przechowywano starą maszynę cyfrową, która stwierdziła, że znajdzie sposób na potwora.
Niestety, wynikiem działania był dalej jeden elektrosmok!
Elektrosmok dzielenie wykonał.
- Teraz niech się od siebie odejmie!
Smok zaczął się od siebie odejmować: najpierw odjął sobie ogon, potem nogi, potem korpus, a wreszcie, gdy widział, że coś nie tak, zawahał się, ale z samego rozpędu odejmowanie szło dalej, odjął sobie głowę i zostało zero, czyli nic: nie było już elektrosmoka!
Cykl opowiadań "Cyberiada"
W innym cyklu opowiadań, zatytułowanym "Cyberiada", opisałem przygody dwóch naukowców -konstruktorów. Nazywali się Trurl i Klapaucjusz. Tworzyli różne maszyny, które nie zawsze działały tak, jakby sobie tego życzyli...
2 x 2 = ?
Maszyna Trurla
Konstuktor Trurl zbudował raz ośmiopiętrową maszynę rozumną, którą, kiedy skończył najważniejszą pracę, pociągnął najpierw białym lakierem, potem narożniki pomalował liliowo, przypatrzył się z daleka, dorobił jeszcze mały deseń na froncie i bardzo z siebie zadowolony rzucił od niechcenia pytanie : Ile jest dwa razy dwa?
OPOWIADANIE Z ''CYBERIADY''
No właśnie, ile jest dwa razy dwa?Jak myślisz, co odpowiedziała maszyna cyfrowa skonstruowana przez Trurla?Kliknij na liczbę.
Nieee! to była bardzo głupia maszyna.Spróbuj jeszcze raz.
TAK! 2+2=7 ! - przekonywała maszyna cyfrowa Trurla. Była tępa i uparta, a przy tym obrażalska. I była gotowa bronić swego zdania bardzo zdecydowanie, a miała osiem pięter wysokości... Klapaucjusz stwierdził, że tak wielkiego idioty nikt dotąd nie widział!
CO JESZCZE?
Tym razem Trurl sporządził maszynę, która umiała robić wszystko na literę "n". Zrobiła nici, naparstki, natryski, nosy i nimfy.
OPOWIADANIE Z ''CYBERIADY''
"Jak ocalał świat"
Trurl zaprosił do siebie konstruktora Klapaucjusza i tak długo wychwalał nadzwyczajne zdolności maszyny, że ten rozgniewał się skrycie i rozkazał maszynie:-Masz zrobić Nic! Posłuszna maszyna zaczęła kolejno usuwać ze świata rozmaite rzeczy, najpierw na literę "n". A potem na kolejne litery...
nędzioły
natągwie
nupajki
niewiara
niepospolitość
niemoc
niesmak
niedosyt
A co Ty byś usunął z tego świata, gdybyś mógł, aby ludzkości żyło się lepiej, przyjemniej, bezpieczniej?
Ciekawe, jak wyglądały?
- Stój! Stój! Cofam to, co powiedziałem! Przestań! Nie rób Nicości! - wrzeszczał na całe gardło Klapaucjusz, ale zanim maszyna się zatrzymała, znikły jeszcze graszaki, filidrony i zamry.
Niestety, zniknęło już wiele innych, pięknych i pożytecznych rzeczy...Na niebie pozostały po nich CZARNE DZIURY...Jeśli chcesz wiedzieć, co usunęła maszyna Trurla, najedź myszką na dziurę.
Może spróbujesz je narysować?
murkwie
gwajdolnice
pćmy
gryzmaki
kambuzele
Subtitle here
est. 2019
Subtitle here
Planowałem dwa, może trzy opowiadania o pilocie Pirxie. Powstało ich jednak dziesięć. Kim jest Pirx? Jest jednym z nas. Nie ma w sobie nic z bohatera i zdarza mu się wpadać w panikę. W decydujących momentach jednak dzięki inteligencji, a czasem dzięki łutowi szczęścia, udaje mu się znaleźć wyjście z opresji.
Opowieści o pilocie Pirxie
Opowieści o pilocie Pirxie
W każdym opowiadaniu pilot udowadnia, że człowiek ma szansę w konfrontacji z bezkresnym i zimnym kosmosem. Pilot Pirx pokazuje, że nasze słabości czasem mogą być naszą siłą.
TO LUBIĘ! KSIĄŻKI I FILMY
Ulubioną moją lekturą jest Trylogia Henryka Sienkiewicza, ale czytam z niej tylko najlepsze fragmenty. Z poezji bardzo cenię sobie twórczość Bolesława Leśmiana. Do ulubionych moich filmów rozrywkowych należą te o King Kongu, a także seria z Jamesem Bondem, Gwiezdne wojny oraz serial Star Trek.
CZY WIESZ, ŻE...
Nominowano mnie do Nagrody Nobla w latach 80. XXw.
Moje książki przetłumaczono na ponad 40 języków, osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy.
TO LUBIĘ! MUZYKA
Lubię muzykę poważną, szczególnie symfonie Beethovena, jazz (duet Louisa Armstronga z Ellą Fitzgerald), piosenki z Kabaretu Starszych Panów oraz niektóre piosenki grupy The Beatles.
POWIEŚCI
Oprócz zbiorów opowiadań, które już Ci przedstawiłem, napisałem też wiele powieści. Są to na przykład: Astronauci, Obłok Magellana, Powrót z gwiazd, Solaris, Niezwyciężony, Fiasko.Najbardziej znana, także na świecie, jest Solaris. Dalej opowiem Ci o niej nieco więcej.
Została kilkakrotnie sfilmowana.
Solaris
Książka przedstawia relacje kosmonautów z próby kontaktu ludzkości z obcą formą inteligencji.
Powieść jest moim najsłynniejszym utworem, tak w kraju, jak i za granicą. Od niej rozpoczął się mój światowy rozgłos. Udało mi się stworzyć najbardziej oryginalną wizję Obcego w historii literatury s-f.
Solaris – 2002, USA, reż. Steven Soderbergh
Wydawcy rozsypały się ilustracje moich książek, dopasuj je do okładek.Przycisk w prawym , górnym rogu włącza tryb pełnoekranowy.
17 grudnia 2019 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna ogłosiła wyniki konkursu na nazwy planet pozasłonecznych. Od tej pory w kosmosie jest gwiazda o nazwie Solaris i planeta nazwana Pirx.
Moim nazwiskiem nazwano planetoidęoraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.
CZY WIESZ, ŻE...
Nadano mi Order Orła Białego, najwyższe odznaczenie w naszym państwie.
Z TEGO JESTEM DUMNY...
Dziękuję Ci za spotkanie, mam nadzieję, że spodobały Ci się moje opowiadania.Może zechcesz je przeczytać? Na pewno są w szkolnej bibliotece!
TO JUŻ WSZYSTKO...
Prezentację przygotowała Wanda Śliwowskanauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy
DZIĘKUJĘ!
Lem był pasjonatem motoryzacji. Pierwsze prawo jazdy zdobył na kilka miesięcy przed wybuchem wojny, ale nie miał okazji się nim nacieszyć[149]. W PRL posiadał m.in. następujące samochody: AWZ P70, Wartburg 1000, Fiat 1800, Fiat 125p oraz Mercedes-Benz W126[150]. Był kierowcą obdarzonym temperamentem: lubił wyprzedzać i ścigać się spod świateł; zawsze z impetem wjeżdżał do garażu. Samodzielnie majsterkował przy swoich samochodach, a także korzystał z pomocy sąsiada „złotej-rączki”[151]. Do ulubionych filmów rozrywkowych Lema należały obrazy poświęcone postaci King Konga, seria z Jamesem Bondem, Gwiezdne wojny oraz serial Star Trek. Te ostatnie krytykował jednak za lekceważenie przez scenarzystów podstawowych praw fizyki. Z kina artystycznego najbardziej cenił filmy reżysera hiszpańskiego Luisa Buñuela[154]. Był poliglotą: znał łacinę, niemiecki, francuski, angielski, ukraiński i rosyjski[155]. Języka angielskiego nauczył się samodzielnie, w związku z tym miał problemy z wymową (sam nazywał swój mówiony angielski Gorilla English), ale dobrze czytał i pisał[156].
Jak Erg Samowzbudnik bladawca pokonał
Jak Erg Samowzbudnik bladawca pokonał
LWÓW
Oto widokówki z miasta, w którym się urodziłem.