Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

Oprac. Jolanta KozikowskaPCWE/Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Olecku

nauczyciel, fraszkopisarz, satyryk, autor limeryków, eseista, felietonista, krytyk literacki

( 6 kwietnia 1947 r. - 13 maja 2011 r.)

Wacław Klejmont

"Po ilu patykach zanika etyka?"

40. lecie twórczości

Haiku

Felietony

(…) wyzwoliło mnie. Choć nie do końca, łaknienie słowa, które nie tylko nazywa, ale utrwala w pamięci i świadomości wrażenia, wzruszenia, uczucia i porządkuje świat.Wacław Klejmont

Biografia

Galeria

Konkurs im. Wacława Klejmonta

Bibliografia

Fraszkoznaczki

Lepieje

Wieczornica

Limeryki

Fraszki

Działalność

Publikacje

Twórczość

Dewiza życiowa

źródło: Cz. M. Szczepaniak, Alfabet o Wacławie z Białolasu, Warszawa, 2006

(...) część świąt spędziliśmy w Hańczy na resztkach mojej rodowej posiadłości. Pokłoniliśmy się sędziwej chacie, która z każdym rokiem bardziej wzrasa w ziemię, a według przekazów rodzinnych pamięta jeszcze czasy powstania styczniowego. Zresztą ród mój zanim osiadł na roli z lasów się ponoć wywodzi. Klejmo - to nacięcie na drzewie, cechownik w mowie pogranicza. Starzy rodzice dożywają swoich lat wspólnie z wioską, która starzeje się w szybkim tempie. Pojedliśmy nieco świątecznych makowców i innych specjałów. Zaczęrpneliśmy w płuca wiosennego tchnienia ziemi od bagien i jezior ciągnącego, a nad które kluczami ciagnie ptactwo wodne.

Urodził się 6 kwietnia 1947 r. w Hańczy w powiecie suwalskim w rodzinie Kazimierza Klejmonta i Jadwigi z Sowulów. Ukończył Technikum Mechaniczne w Suwałkach, a następnie II Studium Nauczycielskie w Białymstoku. Był również absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego (kierunek filologia polska). W 1972 r. przeprowadził się do Olecka. Zmarł 13 maja 2011 r.

Wacław Klejmont

W mętach odmętów HańczyMój talent czart wyniańczył.

źródło: http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Wac%C5%82aw_Klejmont

Zadebiutował w 1969 r. fraszkami w „Nowej Wsi”. Wydał tomiki: Ubezwłasnowolniony piecuch na etacie Feniksa (1985) – fraszki Siradiada (1988) – fraszki Almanachomachia (1988) – fraszki Eko… fraszki, echo…fraszki (1993) Wsuwaliada (1996) – limeryki Zasuwalnik (1999) – limeryki Nad rozbitą amforą (2002) - epigramy Przesuwalnik warmińsko-mazurski (2009) - limeryki Jego utwory znajdują się w licznych antologiach, m.in. Z Kobietą nie ma żartu: 600 lat fraszki polskiej (2000), Księga aforyzmów (2005), Wielka księga myśli polskiej (2005), Fraszki polskie: antologia (2002), Z fraszką przez stulecia (XV–XX wiek): antologia (2005). Jego sylwetka i wybór myśli znalazły się w publikacji Złote myśli ludzi wielkiego umysłu, talentu i serca: twórcy wizerunku Polski: Księga 2004 (2006).

Twórczość

Nie ten dziad, nie ten obrazSiadł dziad nad tapetą.Myszą wszedł na stronę.Maluczko, a zaczniemodły do ikonek.Ostrzenie dowcipuZdadzą sie na konceptsłowa szybkotnące.

Mnożone, dzieloneW sam raz medium mass mediówzrówna i uśredniiteligencji ilorazz iloczynem bredni.PrzeciekiSuszył gacie w interneciei stąd w sieci nowy przeciek.

źródło:http://migielicz.pl/fraszki-waclawa-klejmonta-i-nagroda-w-ogolnopolskim-konkursie-na-aforyzm-i-fraszke-%e2%80%9csatyrbia%e2%80%9d-2005/

Title 1

źródło: źródło:R. Mucha-Marciniak, D.T.Włodarska, Szkolny słownik literatury pogranicza : wybór sylwetek, Olecko, 2003

Nagrody i odznaczenia

Publikował w czasopismach:„Głos Nauczycielski”, „Nowa Wieś”, „Płomyk”, „ Zielony Sztandar", „Motywy”, „Warmia i Mazury”,„Krajobrazy”, „Gromada– Rolnik Polski”,„Kurier Podlaski", „Wychowawca", „Tygodnik Powszechny”, oraz lokalnej prasie.Eseje i recenzje W.Klejmonta drukowały: „Integracje”, „Poezja”, „Ocalenie przez poezję”, „Jaćwież”, „Zeszyty Literackie”.

W 1968 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w szkole w Wiżajnach. Od 1972 r. pracował jako polonista w szkołach w Olecku. W tym samym okresie zajął się organizacją zespołów artystycznych żywego słowa. W Zespole Szkół Rolniczych (obecnie Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych), prowadził przez wiele lat Kabaret „Legalny”. Intensywnie biorąc udział w życiu literackim miasta i regionu, współtworzył grupę poetycką „Legary” (1978–1979). Był współorganizatorem Oleckich Czerwców Poetyckich (1979–1985. ) oraz gołdapskich spotkań „Ocalenie przez poezję” (1993–2002). Członek Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach. Przez lata brał udział w ogólnopolskich konkursach na utwory satyryczne, zdobywając wiele nagród między innymi w: Zduńskiej Woli, Sieradzu, Chrzanowie, Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim, Siedlcach, Białymstoku, Zabrzu i Suwałkach.

źródło: http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Wac%C5%82aw_Klejmont

Działalność

Oleckie Czerwce Poetyckie

"Ocalenie przez poezję"

Kabaret "Legalny"

Grupa poetycka "Legary"

Title 1

źródło: aforyzmy fraszkiwww.mok.nowytarg.pl › www › plikiOut

Fraszki

zapasy z duszą życie nas psuje, wieczność leczy… I tym różnimy się od rzeczy.

niedocieczone przeczekiwanie Nic sobie nie robić, ględzić, ględzić, ględzić, i z pustych słów wznosić swój JAKOŚTOBĘDZIN.

poprawna post sprawiedliwośćalbo wicie, rozumiecie…I po co ten nagły pośpiech?!Po co się dwoić i troić??Usiądźmy, porozmawiajmy…Usiądźmy, porozmawiajmy…Usiądźmy, porozmawiajmy…A posadzimy, nie swoich.

Doszedł do perfekcji, a perfekcja do niego:„Spływaj!”

Turniej czterech skoczni: podskocz, doskocz,wskocz i nie podskakuj.

dwugłosŻYWOT CZŁOWIEKA POCZCIWEGOJak świat do siebie przekonać?Wykonywać, dokonywać, skonać…ŻYWOT CZŁOWIEKA NIEPOCZCIWEGOJak świat na niby zbawiać?Rozmawiać, przemawiać, wmawiać…

Title 1

Przed zajazdem GIŻYCKA ich dwojezdobywało razem twierdzę Boyn.Ona stawiała opór,on dotrzymywał kroku;wspólny pokój ukoił niepokoj.

Barwnym szlaczkiem z OLSZTYNA do OLSZTYNKAwędrowała z plecaczkiem dziewczynka.Dopytywał ją po drodze ktosik,czemu babka koszka nie nosi.- O mój wilczku, wielka z ciebie świnka!

ŁAŹNĄ STRUGĄ w kierunku ŁAŹNApodpływała we mgle sfora niewyraźnawodołazów na czterech łapach,a przed nimi na dystans – kanapa,na niej zaś: gumowa kość pokaźna.

Raz orzeł przedni w SROKOWIEskrzydła sprężył i stanął na głowie,dzierżąc w szponach dwie sroki za ogon.Od plew wróble naskoskoczyć mu mogąna czub dzioba w lokalnym bezdziobowie

Źródło: W.Klejmont, Przesuwalnik warmińsko-mazurski, Gołdap 2009

„Brać czy nie brać?” – rozterki miewałHamlet Lew – przedsiębiorca z BRANIEWA.Choć na oko był paniskiem, nie draniem,to gdy w krew mu weszło owo branie, wody w usta nabrał, aby nie wyśpiewać.

Title 1

Felietony

W. Klejmont, Na bezduszność, Głos Olecka, 2006, nr 16, s.4

(...) Czego nie robi się dla zysku czy watpliwej popularności. Wszystko na sprzedaż na tym ziemskim targowisku próżnoci, gdy pełnia człowieczeństwa weszła w fazę zaćmienia czy ściemniania. Niektórzy nazywają to ponowoczesność(...).

W. Klejmont, Na dno, Głos Olecka, 2006, nr 11, s.4

Wylazłem z domu niemrawy, senny, przedwiosenny, ale nad jeziorem Oleckim Wielkim w mdłe ciało duch wstąpił. Podążam rzeko Wiewiórczą Ścieżkąi i wdycham pełną piersią przybrzeżny jod jak miód. (...) Antenka wyrudziałego berecika, co mi go troskliwa zona 15 lat temu nad Sekwaną kupiła, zaczyna raptem odbierać jakie szumy, zlepy, ciągi... Mohair berecikowy dawno już ekologiczne domowe mole spałaszowały, ale antenka nadal sprawna. Trzeba tylko opowiednio kręcić głową(...)

Title 1

źródło: Cz. M. Szczepanik, Pisanki, czyli lepieje, Pasmo-Metro Tygodnik dla Ciebie, 2009 nr 14, s.18

Lepiej jajko w swój wzór ubrać,niż mu inni skroją kubrak.

Lepiej - kurczę! - mieć na składziekurze jaja, niźli gadzie.

Lepiej by Wielki Teatr był Małym, niż by na scenę jajka leciały.

Lepiej w skorupce się skupić, niż dać na miękko obłupić.

lepiej z jajem wystarować, niż na miękko wylądować.

Lepiej jajko stawiać sztorcem,niż głupotę kryć pod korcem

Lepiej być jajeczkiem świeżym,niż w nieświeżą świeżość wierzyć.

Lepiej wydziobać się z jaja,niż dać się - kurczę! - pokrajać.

Lepiej mieć kurę do złotych jajek, niż cienki rosół w poincie bajek.

"Kiedy poinformowałem Wacława Klejmonta, że piszę Alfabet na jaju pisany, to pocztą priorytetową przesłał mi list z załącznikiem literackim.Czesiu,Mam coś extra na Twoją jajeczną propozycję. Z prowokacji Wisławy Szymborskiej zacząłem się jakiś czas temu bawić w lepieje. Około ubiegłorocznej Wielkiejnocy inny prowokator Tadeusz Sznuk (...) - skłonił mnie do napisania lepiejów z jajmotivem(...).

Title 1

rymowana FRASZKODEFINICJA FRASZKOZNACZKA: Ma w sobie z fraszki i znaczka. Klei, mąci, a jednak krzepi. Ni to gęś, ni dziennikarska kaczka, Bo do lepkich łap się nie lepi.

(…) ukułeś już definicję fraszkoznaczka taką oto: „fraszkoznaczków, czyli drobnego komentarza elegancko spuentowanego na naklejony znaczek pocztowy”. I to jest to! Albo - jak wolisz – wariacyjny komentarz skojarzeniowy w formie przylepki do znaczka (…).

Instrumenty władzy

POGODNE DWOROWANIE

ERA WODNIKA...

POLACY NIE GĘSI...

UPIORNY POCIĄG

źródło: Fraszkoznaczki Wacława Klejmonta, całość oprac. Czesław Mirosław Szczepaniak, Warszawa-Ursynów, 2005

FRASZKOZNACZKI

Title 1

Wniebowzięta kałużaPawi sięŚwieżą plamą oleju.

W przestrzeńPrzedsłonecznąWtula się mgła.

W proch drogiCząstki czasuRozsypują się we mnie

Strzępy nadzieiNa kolczastym drucieNad zasypaną gruzem łąką.

KameryZdejmą Nasz Krzyż.

Włosy brzózPrzeczesaneGrzebieniem deszczu.

Starość domuZapada w pamięćPochylonego nad stołem

W ucho igłyMierzyNiedowidząca starość

źródło: W. Klejmont, Haiku, Akant : miesięcznik literacki, 2009, nr 12, s.24

Haiku

Title 1

Unurzane wynurzenia Oby źródłom bagno nie stawiało diagnoz.

Wątpliwa satysfakcjaO satysfakcję nie pytajw pojedynku na koryta.

źródło: W. Klejmont, Nad rozbitą amforą : epigramy, Gołdap, 2002

Wolność niedocenianaGdzie kontrola jakościzadawanej wolności?

Title 1

Konkurs Recytatorski im. Wacława Klejmonta „Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny”

Jest to konkurs inny niż wszystkie. Uczestnicy prezentują utwory poetów, którzy związani są z Warmią, Mazurami i Suwalszczyzną. Organizowany konkurs służy ocaleniu od zapomnienia poezji dawnych twórców mazurskich, jak również poznaniu wierszy wspóczesnych ludzi pióra.

Title 1

Fotografie: Tomasz Żurawlew, Bolesław Słomkowski,Kronika Biblioteki Pedagogicznej w Olecku

W dniu 9 listopada 2009 r. w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Olecku odbyło się spotkanie z Wacławem Klejmontem. Okazją do zorganizowania uroczystości był jubileusz 40- lecia debiutu literackiego oraz wydanie tomiku "Przesuwalnik warmińsko-mazurski". Wieczór zgromadził wielu gości - władze miasta i powiatu, radnych, przyjaciół Wacława Klejmonta "po piórze" z Suwałk, Augustowa, Gołdapi i Olecka, dyrektorów szkól , nauczycieli oraz młodzież.

Słowa skierowane do Wacława Klejmonta z okazji 40-lecia debiutu literackiego:Zbigniew ChojnowskiTomasz ŻURAWLEW

Title 1

https://www.facebook.com/search/videos/?q=gazetaoleckaautorzy nagrań: Paweł Kopiczko i Dariusz Josiewicz

Nagranie wieczornicy dostępne na FANpage Gazety Oleckiej

13 maja 2019 r. w PCWE/Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej odbyła się wieczornica powięcona pamięci Wacława Klejmonta. W spotkaniu uczestniczyli dawni uczniowie, koledzy z pracy, przyjaciele i wielbiciele twórczości. Spotkanie zaszczyciła swoją obecnocią Pani Danuta Klejmont.

Title 1

Wacław Ewaryst Klejmontzestawienie bibliograficzne w wyborze

W oparciu o zasoby Powiatowego Centrum Wspierania Edukacji/ Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Olecku oraz Biblioteki Narodowej sporządzono zestawienie bibliograficzne

Title 1

Wykorzystane fotografie pochodzą z archiwum :Danuty Klejmont,Doroty Włodarskiej,Romualdy Muchy-Marciniak,Tomasza Żurawlewa,oraz z Kroniki PCWE/Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Olecku

Title 1

Title 1