Want to make creations as awesome as this one?

Pani Patrycja

Transcript

PIĘCIOLATKI

Pani Patrycja

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT

DOMOWE PRZEDSZKOLE

Witajcie moje kochane Przedszkolaki. Do Wielkanocy zostało już niewiele czasu, dlatego dzisiaj zajmiemy się przygotowaniami do świąt. Zaczniemy od eksperymentów z wodą, poprosicie rodziców o przeczytanie Wam „Bajeczki Wielkanocnej”, posłuchamy piosenek o sprzątaniu i sprawdzimy jak wyglądają przygotowania do Świąt. Na koniec może ułożycie puzzle… Co Wy na to?

Posłuchajcie piosenki, mam nadzieję, że spodoba się Wam tak samo jak mi :)

PIOSENKA

Na początek mała rozgrzewka :)

ĆWICZENIA BUZI I JĘZYKA

Pan Języczek, który mieszka w buzi, postanowił posprzątać swój dom: • umył ściany (dzieci przesuwają język po wewnętrznej stronie policzków); • przetarł sufit (dzieci przesuwają język po podniebieniu); • umył okna od zewnątrz (dzieci oblizują górne i dolne zęby od zewnątrz); • a później od wewnątrz (dzieci oblizują górne i dolne zęby od wewnątrz); • po oknach przyszła kolej na drzwi (dzieci oblizują wargi w koło); • gdy szorował drzwi, zobaczył swojego sąsiada, który akurat przechodził obok, więc radośnie mu pomachał (dzieci machają językiem od jednego kącika ust do drugiego); • na zakończenie – wytrzepał dywan (dzieci wysuwają język jak najdalej na brodę); • a gdy skończył sprzątanie, zmęczony poszedł spać (dzieci naśladują odgłos chrapania).

PORZĄDKI PANA JĘZYCZKA

Na następnych stronach zobaczycie ilustracje przedstawiające przygotowania do Świąt. Zastanówcie się, co jeszcze można robić przed Świętami.

Przygotowania do Świąt

sprzątanie zabawek

sprzątanie łazienki

sprzątanie kuchni

sprzątanie szaf

pranie

suszenie prania

prasowanie

ścieranie kurzu

odkurzanie

10

mycie podłóg

11

mycie okien

12

wieszanie firan

13

dekorowanie domu

14

zakupy

15

gotowanie

16

pieczenie ciast

Przyszła pora na kilka eksperymentów - zobaczcie je na filmikach, a później spróbujcie zrobić jeden z nich w domu. O pomoc poproście rodziców.

EKSPERYMENTY

Teraz kolej na bajeczkę wielkanocną. Przygotujcie kartkę i ołówek. Poproście rodziców, żeby przeczytali wam opowiadanie. Podczas słuchania utworu postarajcie się zapamiętać, kogo budziło słońce i w jakiej kolejności. Odpowiedź możecie narysować lub zapisać w dowolny sposób.

BAJECZKA WIELKANOCNA

Wiosenne słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków.- Jeszcze chwilkę – mruczały wierzbowe Kotki – daj nam jeszcze pospać, dlaczego musimy wstawać? A słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło: - Tak to już jest, że wy musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty. Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotków, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka – puk-puk i przygrzewało mocno.- Stuk-stuk – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki, żółty Kurczaczek. Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką. - Najwyższy czas – powiedziało – to dopiero byłoby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc. Teraz Słońce zaczęło rozglądać się dookoła po łące, przeczesywało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę.- Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś.

Agnieszka Galica

Bajeczka Wielkanocna

Robiąc miny słodkie, Już wyjrzały z pączka, Siedzą na gałązkach. Kiedy będzie Wielkanoc Wierzbę pytają.

W Wielkanocny poranek Dzwoni dzwonkiem Baranek, A Kurczątko z Zającem Podskakują na łące. Wielkanocne Kotki,

- Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące. - Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie. - Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki. A Słońce wędrowało po niebie i rozglądało się dokoła, aż zanurzyło złote ręce w stogu siana i zaczęło z kimś rozmawiać. − Wstawaj śpioszku – mówiło – baś, baś, już czas, baś, baś.A to „coś” odpowiedziało mu głosem dzwoneczka : dzeń-dzeń, dzeń-dzeń. Zajączek z Kurczątkiem wyciągali z ciekawości szyje, a wierzbowe Kotki pierwsze zobaczyły, że to „coś” ma śliczny biały kożuszek i jest bardzo małe.Co to? Co to? – pytał Zajączek. − Dlaczego tak dzwoni? – piszczał Kurczaczek.I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi. - To już święta, święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę:

7. Jakie znacie tradycje świąt Wielkiej Nocy?

Zapraszam was teraz do odpowiedzi na pytania. Pamiętajcie, że możecie korzystać ze swoich notatek:

6. Jak przygotowujemy się do świąt Wieelkanocnych?

5. Jakie święta zbliżają się do nas wielkimi krokami?

4. Dlaczego słońce budziło bazie, kurczaczka, zajączka i baranka?

3. Kto – trzeci?

2. Kto był drugi?

1. Kogo najpierw obudziło słońce?

PYTANIA

Na koniec przyszła pora na ułożenie puzzli ;)

PUZZLE

świąteczne porządki

dziękuję!