Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Guide d'accompagnement enseignant

angelinaetienne973

Created on March 28, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

START

Guide d'accompagnement enseignant

The Searchers

Activités

galerie des séances

IntroducTION

ACCUEIL

Guide enseignant

Info

Ce guide est à destination des professeurs d'anglais intervenant dans les classes de Terminale LLCER. Il a pour objectif de fournir des exemples d'activités pouvant être mises en place dans le cadre de la préparation à l'examen mais aussi à tout autre moment du cycle terminal.

Objectif du support enseignant

Introduction

Guide enseignant

Aidez les apprenants à exercer un jugement critique, tout en contextualisant l'oeuvre dans un environnement culturel.

Aprendre grâce au cinéma

Créez de l'interaction entre vos élèves, renforcez leur maîtrise de la langue à l'oral et à l'écrit.

Travail collaboratif

Faites produire, traiter, exploiter et diffuser des documents numériques. Développez les compétences numériques de vos élèves.

Apprendre avec le numérique

ACTIVITES

Votre séquence en quelques mots...

Guide enseignant

Séance 4 Premières impressions et vidéo critique

Séance 6 Production de la tâche finale

Séance 5 Vidéo critique et séance de tutorat

Séance 3 Évaluation formative et visionnage du film

Séance 2 Anticiper le contenu d'un film ; genres cinématographiques.

Séance 1 Analyser un tableau, faire un résumé oral

Séance 0 Mener une recherche et collaborer

Déroulé de la séquence pédagogique

TIMELINE

Timeline

Guide enseignant

Synthétiser des informations sur différents types de recherche. Travailler en collaboration et en auto-régulation.

Contextualiser le film en recherchant des informations culturelles

Activités:

Ressources

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

Objectif de la séance :

Classe inversée

Séance 0

Guide enseignant

Thèmes de recherche

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

Ressources:

Propositions de sites internet à consulter pour la recherche:

Classe inversée

Séance 0

Guide enseignant

The Trail of Tears

Manifest Destiny

The American Civil War

The Gold Rush

The Transcontinental railroad

Lewis and Clark expedition

The western movie

Quelques possibles thèmes de recherches avec ressources et corrigés

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

Guide de l'enseignant

+ info

Western, a genre of novels and short stories, motion pictures, and television and radio shows that are set in the American West, usually in the period from the 1850s to the end of the 19th century.

The western - Definition

The western

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

Guide enseignant

+ info

In 1801, just after the Louisiana Purchase, President Jefferson decided to send two explorers called Lewis and Clark to go on an expedition to explore a huge stretch of land from east to west and north to south.The expedition lasted more than two years and both men mapped uncharted land, rivers and mountains. They wrote a journal filled with many details about unknown territory. After this expedition, the westward expansion started.

Lewis and Clark Expedition

The western

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

Guide de l'enseignant

or

+ info

+ info

Manifest Destiny, a phrase coined in 1845, is the idea that the United States is destined—by God, its advocates believed—to expand its dominion and spread democracy and capitalism across the entire North American continent. The philosophy drove 19th-century U.S. territorial expansion and was used to justify the forced removal of Native Americans and other groups from their homes.John L. O’Sullivan, the editor of a magazine was supposed to have invented the term in an essay in which he advocated annexing Texas and accused European powers to interfere in the politics of the USA.

Manifest Destiny

The western

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

Guide de l'enseignant

+ info

In 1838 and 1839, President Andrew Jackson decided to remove Native Americans from their land to leave room to settlers and sometimes to speculators who made large profits.At the beginning, tribes resisted but finally federal troops were sent and Native Americans were forced to leave their land. Most of the removals were awful: families were separated, many people died of hunger and ill-treatment. Ten of thousands of Native Americans were forced away from their home and this remains a sad memory for Indian tribes still nowadays.

The Trail of Tears - Indian Removals

The western

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

Guide enseignant

or

+ info

+ info

In 1862, the Pacific Railroad Act chartered two railroad companies to build a transcontinental railroad that would link the USA from east to west. There was a competition between the two companies so that although the labor was hard because of the many dangers arising in the construction, the railroad was finished in 1869.It had a big impact on the west as it became 'nearer' to the east and people rushed to participate in the Gold Rush.

The Transcontinental Railroad

The western

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

Guide enseignant

+ info

The California Gold Rush (1848–1855) was a gold rush that began on January 24, 1848, when gold was found by James W. Marshall at Sutter's Mill in Coloma, California. The news of gold brought approximately 300,000 people to California from the rest of the United States and abroad. There was a rapid influx of fortune seekers in California that began after gold was found at Sutter’s Mill in early 1848 and reached its peak in 1852. According to estimates, more than 300,000 people came to the territory during the Gold Rush.

The Gold Rush

The western

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

Guide enseignant

+ info

The American Civil War lasted four years (1861–65) between the United States and 11 Southern states that seceded from the Union and formed the Confederate States of America.It is said that several reasons led to the outbreak of the war among which a disagreement between Northerners and Southerners about the issue of slavery. The Confederate States lost the war and had to abolish slavery and thus endanger their economical system mainly based on agriculture.

The American Civil War

The western

Séance 0: Mener une recherche et collaborer

Guide enseignant

Ressources

1: Exposé oral des recherches faites en séance 0. 2: Analyse d'un tableau (American Progress)pour travailler les concepts transversaux 3: Résumé oral du tableau à faire à la maison et à rendre sur l'ENT

Être capable de restituer à l'oral les connaissances issues des recherches.

Activité proposée aux élèves

Séance 1: Séance 1 Analyser un tableau, faire un résumé oral

Objectif de la séance :

Cours en présentiel, et homework

Séance 0

Guide enseignant

Fiche description d'image

Tableau American Progress

Ressources :

Séance 1 Analyser un tableau, faire un résumé oral

Cours en présentiel, et homework

Séance 0

Guide enseignant

Séance 1 Analyser un tableau, faire un résumé oral

Ressources:

Tableau :American Progress, John East, 1872

Cours en présentiel, et homework

Séance 0

Guide enseignant

- Vérifier connaissances culturelles acquises.- Anticiper/ faire des hypothèses sur le contenu du film. - Améliorer ses compétences grammaticales - Appréhender les genres cinématographiques et donner ses goûts

1: Répondre à un QCM sur les aspects culturels. 2: Pair work, inférer à partir de l'affiche du film 3: Visionner video grammaire et faire exercices grammaticaux 4: Travail de lecture d'un document écrit (styles de films)

Activités proposées aux élèves :

Ressources

Séance 2: Anticiper le contenu d'un film ; genres cinématographiques.

Objectifs de la séance :

Cours en présentiel

Séance 0

Guide enseignant

Main film genres. Compréhension écrite

Quizz western

Vocabulaire de l'affiche

Cinematic vocabulary

Exercices grammaires

Vidéo grammaire

Main film genres vocabulary

Affiche du film

QCM

Ressources :

Séance 2 : Anticiper le contenu d'un film ; genres cinématographiques.

Cours en présentiel

Séance 0

Guide enseignant

GO!

PLEASE ANSWER QUESTIONS ABOUT THE MAIN CULTURAL ELEMENTS

THE SEARCHERS

The moving frontier line during the Conquest of the West

The Mexican-American border

The idea that a border could not exist in a federal organisation

The concept of Frontier referred to :

question 1/5

QUIZ

Explanation: The Frontier was the west movement of settlers who immigrated from the east to the western part of the Usa. There were traders, hunters, miners, ranchmen, backwoodsmen and adventurers . There were women and children too.

QUIZ

RIGHT!

NEXT

TRY AGAIN

Wrong! That statement is incorrect

ERROR!

Oklahoma

Europe

California

The Gold Rush took place in:

question 2/5

QUIZ

next

Explanation: In California! The California Gold Rush was sparked by the discovery of gold nuggets in the Sacramento Valley in early 1848 and was arguably one of the most significant events to shape American history during the first half of the 19th century.

QUIZ

RIGHT!

TRY AGAIN

Wrong! That statement is incorrect

ERROR!

QUIZ

1848_1849

1861-1865

1912- 1923

The American Civil War took place in:

question 3/5

Explanation: The American Civil War was a civil war in the United States from 1861 to 1865, fought between northern states loyal to the Union and southern states that had seceded to form the Confederate States of America.

QUIZ

RIGHT!

NEXT

TRY AGAIN

Wrong! That statement is incorrect

ERROR!

QUIZ

The idea that white Europeans should expand their civilisation across the north American continent

The idea that white Europeans should not impose their civilisation

The idea that black Americans were destined to be slaves in the south

What does 'Manifest Destiny' refer to?

QUESTION 4/5

Explanation: Manifest Destiny is the idea that the United States is destined—by God, its advocates believed—to expand its dominion and spread democracy and capitalism across the entire North American continent

QUIZ

RIGHT!

NEXT

TRY AGAIN

Wrong! That statement is incorrect

ERROR!

QUIZ

The fact that people did not find gold in California

The sad situation of settlers in the west

The removal of Native Americans from their land

What does 'The Trail of Tears' refer to?

QUESTION 5/5

Explanation: The Trail of Tears describes the horrific situation of Native Americans who were removed from their land to leave room to European settlers. Many died during the removal.

QUIZ

RIGHT!

TRY AGAIN

Wrong! That statement is incorrect

ERROR!

Ressources:

Affiche du film The Searchers

Cours en présentiel

Séance 0

Guide enseignant

+nf

+io

Vocabulary

Identify, observe, analyse and interpret

  • It was released in...; it is entitled.....; it deals with..
  • On the right/ left-hand side; in the bottom right-hand corner; in the top left-hand corner; in the background; in the foreground.
  • As far as I am concerned; what strikes me the most; at first glance; to draw the viewer's attention.......
  • Title, author, general topic, date.
  • Observe its composition, the characters, the place, lines and colours.
  • Interpret: cultural, historical, artistic context.
  • Share your opinion, use your knowledge to support your arguments.

SPECIFIC

GENERAL

02

01

how to describe and analyse a picture

1- Expression orale en mobilisant sa mémoire et le lexique nouveau pour résumer ses connaissances et ses goûts 2- Prendre connaissance des tâches et les comprendre; requérir de l'aide si nécessaire. 3- Regarder le film en entier et prendre des notes selon la fiche de tâche distribuée

- Vérifier les connaissances sur les genres cinématographiques - Engager l'élève en lui donnant une tâche pendant le visionnage du film en continu (vo sous-titrée en anglais)

Activités proposées aux élèves :

Ressources :

Séance 3: Évaluation formative et visionnage du film

Objectifs de la séance :

Cours en présentiel

Séance 0

Guide enseignant

Questionnaire film

Quiz genres cinématographiques

Ressources :

Séance 3: Évaluation formative et visionnage du film

Cours en présentiel

Séance 0

Guide enseignant

Ressources

1: Expression orale en continue 2: S'approprier la fiche de techniques cinématographiques 3: Vidéo interactive pour la compréhension orale

- Développer les techniques narratives - Améliorer sa capacité de compréhension en exerçant son esprit critique

Activité proposée aux élèves :

Séance 4 : Premières impressions et vidéo

Objectifs de la séance :

Cours présentiel

Séance 0

Guide enseignant

Cinematic vocabulary

Séance 4 : Premières impressions et vidéo

Vidéo interactive "Jaycraig"

Image fixe/ travail sur techniques cinématographiques

Cours en présentiel

Guide enseignant

Still from the film

Cinematic Vocabulary

Vidéo interactive

Séance 4

Guide enseignant

Ressources

1: Expression orale en continue 2: Séance de tutorat pour la tâche finale

- Améliorer sa capacité de compréhension en exerçant son esprit critique - Présenter un sujet à l'oral sans lecture monotone

Activité proposée aux élèves :

Séance 5 : Vidéo critique et séance de tutorat

Objectifs de la séance :

Cours présentiel

Séance 0

Guide enseignant

Vidéo interactive "Martin Scorcese" on the Searchers

Ressources :

Séance 5 : Vidéo critique et séance de tutorat

Cours présentiel

Séance 0

Guide enseignant

Ressources

1: Expression orale en continue 2: Séance de tutorat pour la tâche finale

- Démontrer ses compétences pragmatiques en structurant et développant un discours - Produire une vidéo grâce à l'outil numérique de son choix

Activité proposée aux élèves :

Séance 6: Réalisation de la tâche finale

Objectifs de la séance :

Cours présentiel

Séance 0

Guide enseignant

Séance 6: Réalisation de la tâche finale

Cours en présentiel

Guide enseignant

Séance 6: Réalisation de la tâche finale

Tutoriel EDpuzzle

Guide enseignant