Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

2 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTUZMU

Aleksandra

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Osoby z autyzmem widzą, słyszą i czują świat inaczej niż my. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorszy ani lepszy odbiór świata. Po prostu inny. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem.

Click here to edit this text

Julia

Osoby ze spektrum autyzmu odbierają wszystkie bodźce jednocześnie. Oznacza to, że w jednym momencie słyszą wszystkie dźwięki tak samo głośno, czują każdy dotyk (np. powiew wiatru, bicie własnego serca, dotyk różnych przedmiotów), skupiają się na wszystkim tym, co zobaczą. Jest to dla nich bardzo trudne, bo nie mogą się skupić na jednej rzeczy. Osoba z autyzmem odbiera o wiele więcej bodźców niż Ty, czy ja…

Oliwia

Jestem Franio i mam 6 lat. Mama mówi, że mam autyzm - tak zaczyna się niesamowita książka "Duże sprawy z małych głowach", która została stworzona dla dzieci i o dzieciach. W prosty sposób mówi o trudnych rzeczach.

Każdy z nas jest niepowtarzalny!

2 kwietnia kolor niebieski da osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie. Każdy może wyrazić swoją solidarność: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować logo akcji w Internecie (np. na Facebooku), a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazując im 1% podatku).

W tym roku nie możemy niestety zamanifestować swojej solidarności niebieskimi ubraniami w szkole, czy pracy. Zachęcamy jednak całą społeczność szkolną do symbolicznego zjednoczenia się z osobami autystycznymi i ich rodzinami – podejmując WYZWANIE! 2 kwietnia ubierz się na niebiesko, zrób kompozycję z niebieskich przedmiotów, stwórz plakat, narysuj lub napisz coś miłego, a następnie zrób zdjęcie wykonanego wyzwania i prześlij je przez mobiDziennik do pedagoga - p. Renaty Stachury.

Szkolne Koło Wolontariatu

Autyzm - wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy.