Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

27 marca 2021

272727 marca

Międzynarodowy Dzień Teatru

" Jeśli dwóch ludzi rozmawia, a reszta słucha ich rozmowy - to już jest teatr"Gustaw Holoubek

Międzynarodowy Dzień Teatru – święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.

Teatr w pigułce

VIII wiek p.n.e. Starożytni Grecy zaczęli ubarwiać swoje święta religijne muzyką i tańcem. Uważa się, że to z tych skromnych początków wyrósł dramat antyczny...

V wiek p. n.e. Działają wielcy dramaturdzy dawnej Grecji, których tragedie są wystawiane po dziś dzień...

Ajschylos

Sofokles

Eurypides

Tak wyglądał teatr grecki

Połowa XVI w. We Włoszech powstają pierwsze zawodowe trupy teatralne. Uprawiany przez nie styl teatralny nazwano COMMEDIA DELL’ ARTE Polegał on na improwizowaniu przez aktorów dialogu wg prostego schematu komediowych historyjek ze stałymi typowymi bohaterami...

Commedia dell'arte

Pierwszym teatrem świeckim doby renesansu był humanistyczny teatr studentów i profesorów Akademii Krakowskiej

W Polsce....

Koniec XVI w. W Hiszpanii i elżbietańskim Londynie powstają teatry na otwartym powietrzu. Wyglądają jak podwórza studnie. Mieści się tam dużo widzów, większość ogląda sztuki na stojąco. No i pojawia się William Szekspir...

Koniec XVI wieku

+info

William Szekspir

angielski teatr the globe

  • Lorem ipsum dolor.
  • Sit amet consectetur.
  • Adipiscing elit proin.
  • Ut sem luctus inceptos.

W Polsce

  • W 1578 wystawiono z inicjatywy J. Zamoyskiego we dworze w Jazdowie pod Warszawą, w obecności Stefana Batorego, pierwszą polską tragedię renesansową, „ODPRAWĘ POSŁÓW GRECKICH” JANA KOCHANOWSKIEGO

+info

JAN KOCHANOWSKI

+info

+info

+info

XVII wiekCzołowi dramatopisarze Francji

Molier

Pierre Corneile

Jean Racine

W Polsce...

W latach 1633-1648 na dworze Władysława IV Wazy istniał stały zespół wł.: operowy, komediowy i baletowy (w repertuarze tzw. dramma per musica i commedia dell'arte); w 1637 król zbudował na zamku warszawskim stałą scenę na wzór włoskich scen barokowych.

Zamek Królewski w Warszawie

+info

Szczytowy rozwój teatru królewskiego nastąpił za panowania Sasów; oprócz zespołów włoskich, operowych i commedia dell'arte, występowały na dworze także zespoły francuskie; w 1748 August III zbudował teatr zwany OPERALNIĄ, dostępny niekiedy dla szerszej publiczności.

Niebawem przystąpiono do budowy nowego, osobnego gmachu teatralnego i otwarto go już 7 września 1779 roku. Dano mu nazwę TEATR NARODOWY.

Pod koniec 1782 roku kierownictwo TeatruNarodowego objął WOJCIECH BOGUSŁAWSKI. Jako autor był niezwykle pracowity. Jego dorobek obejmuje ok. 70 pozycji: dramatów prawie-oryginalnych oraz przeróbek i przekładów sztuk, a także librett.

+info

Wojciech Bogusławski

Znani powojenni dyrektorzy Teatru Narodowego w Warszawie

Kazimierz Dejmek

Adam Hanuszkiewicz

Jerzy Grzegorzewski

Jan Englert

Znane teatry i opery na świecie

Czerwona kurtyna i siedzenia spełniają funkcję praktyczną. Dlaczego? Bo warunkach słabego oświetlenia czerwony kolor jest pierwszym, który tracimy z naszego pola widzenia. A zatem, gdy światła przygasają, wszystko co czerwone też znika. Wtedy widz może skupić się na tym, co najważniejsze, czyli sztuce.

Czerwona siedzenia i kurtyna

Przesądni ludzie teatru wierzyli, że gwizdanie przynosi pecha. Przekonanie owo wzięło się prawdopodobnie z tego, że w dawnych czasach zmieniano dekoracje na dźwięk dzwonków i gwizdków – dodatkowe gwizdanie mogło naprawdę wprowadzić zamęt... ;)

Teatr w szafie

Czy wiecie, że w Polsce istnieje teatr w szafie? Jest to co prawda całkiem duża szafa, ale tak, przy ulicy Piernikarskiej w Toruniu spektakle można oglądać w szafie. Teatr lalek Baj Pomorski, bo o nim tutaj mowa, powstał w 1945 roku, a aktualnie jego dyrektorem jest Zbigniew Lisowski. Repertuar skierowano raczej do młodszych odbiorców, ale, jak w wielu zresztą sztukach teatralnych, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Ciekawostki

"Zemsta" Aleksander Fredro

Źródła:Wright Rachel, Tragikomiczne dzieje teatru, Warszawa 2004.Internet

Dziękuję