Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

spacer po warszawie śladami Marii Skłodowskiej-Curie

Title 2

zaczynamy

Zpraszamy na wycieczkę.

-Trasa obejmuje miejsca związane z Marią Skłodowska-Curie

zacznijmy podróż

Trasa 1

-Trasa druga obejmuje współczesne miejsca związane z jej osobą

Trasa 2

4

2

5

8

7

2

4

7

3

6

5

8

3

1

1

6

Pomnik Marii Skłodowskiej-Curie

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Mural Universum Marii Skłodowskiej-Curie

Hotel Bristol

Uniwersytet Warszawski

Pałac Staszica

Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie

Most Marii Skłodowskiej-Curie

Pomnik Marii Skłodowskiej-Curie

1

Pomnik z 1935 roku, znajdujący się na skwerze na rogu ul. Wawelskiej i Skłodowskiej-Curie przy budynku dawnego Instytutu Radowego. Przedstawia polską dwukrotną noblistkę Marię Curie-Skłodowską, odkrywczynię radioaktywnych pierwiastków radu i polonu.

Żródło: http://www.um.warszawa.pl/es/aktualnosci/maria-sk-odowska-curie-patrzy-na-wis

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

2

Muzeum znajdujące się w Warszawie przy ul. Freta 16. Mieści się w zrekonstruowanej XVIII-wiecznej kamienicy, w której w 1867 urodziła się Maria Skłodowska-Curie.

Żródło: http://www.mmsc.waw.pl/

Hotel Bristol

3

Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hotel_Bristol

Pięciogwiazdkowy hotel w Warszawie znajdujący się przy ul. Krakowskie Przedmieście 42/44, w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego. Mieszczą się w nim m.in. dwie restauracje, dwie sale bankietowe, centrum biznesu (10 sal), biblioteka, basen, solarium, sauna, łaźnia parowa oraz siłownia. Część wnętrz posiada secesyjną dekorację.

Most Marii Skłodowskiej-Curie

4

(do 2011 most Północny) – most na Wiśle w Warszawie w ciągu Trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Został otwarty w marcu 2012 roku[3] (trzecią część mostu, z torami tramwajowymi, ścieżką rowerową i chodnikiem, otwarto w styczniu 2013). Jest najdalej na północ wysuniętą przeprawą rzeczną w stolicy.

Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Most_Marii_Sk%C5%82odowskiej-Curie_w_Warszawie Most Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie - Wikipedia, wolna encyklopediaMost Marii Skłodowskiej-Curie Most Marii Skłodowskiej-Curie Poprzednie nazwy most Północny Długość całkowita 795[1] m Państwo Polska Województwo...Wikipedia

Uniwersytet Warszawski

5

Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – uczelnia niepubliczna założona w 1997 roku, z siedzibą w Warszawie przy placu Żelaznej Bramy 10. Uczelnia prowadzi studia na poziomie licencjackim i magisterskim.

Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Uczelnia_Medyczna_im._Marii_Sk%C5%82odowskiej-Curie_w_Warszawie Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie - Wikipedia, wolna encyklopediaUczelnia Medycznaim. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie Dewiza Sukces, na który Cię stać Data założenia 1997 Typ uczelnia niepubliczna Patron Maria...Wikipedia

Pałac Staszica

6

Pałac Staszica, pałac Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie znajdujący się u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu. Klasycystyczny budynek został wzniesiony w latach 1820‒1823 z inicjatywy Stanisława Staszica według projektu Antonia Corazziego dla Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Został przebudowany w latach 1892–1893, rewaloryzowany w latach 1924–1926 według projektu Mariana Lalewicza, zniszczony w 1944, odbudowany w latach 1947–1950 według projektu Piotra Biegańskiego. Siedziba m.in. Polskiej Akademii Nauk i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Staszica_w_Warszawie

7

Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie

Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_Instytut_Onkologii_im._Marii_Sk%C5%82odowskiej-Curie_%E2%80%93_Pa%C5%84stwowy_Instytut_Badawczy

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy, do 2020 Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie – placówka onkologiczna i państwowy instytut badawczy. Wywodzi się z Instytutu Radowego, założonego w 1932 roku z inicjatywy Marii Skłodowskiej-Curie. Jest największą placówką onkologiczną w Polsce. Siedziba Instytutu znajduje się w Warszawie. Posiada on także dwa oddziały: Centrum Onkologii w Krakowie i Centrum Onkologii w Gliwicach.

8

Mural Universum Marii Skłodowskiej-Curie

Żródło:

Opis Mural zajmuje całą boczną ścianę bloku mieszkalnego. Wykonany jest głównie w brązie, turkusie i bieli. Przedstawia ptaki i ryby "wyrastające" i współtworzące ogromne drzewo życia. Pierścienice otaczające atom mogą stanowić symbol uniwersum, koincydencji rozmaitych sił, a zarazem napięć między nimi. Kontekst miejsca Maria Skłodowska-Curie wychowywała się właśnie na Nowolipkach (dom, w którym mieszkała, już nie istnieje) Ciekawostki W związku z uznaniem roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie powstało wiele dzieł poświęconych Polce.

Żródło: https://puszka.waw.pl/brak_nazwy_atom-projekt-pl-1705.html