Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Europejski Dzień Logopedy - przedszkole

logopedasp5ketrzyn

Created on March 4, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Uwaga! Logopeda zajmuje się nie tylko korekcją wad wymowy. Pracuje także z dziećmi z dysleksją (bądź zagrożeniem dysleksji), opóźnionym lub niedokończonym rozwojem mowy, różnymi problemami neurologicznymi, z afazją, autyzmem, zespołem Aspergera. Pomaga też dzieciom dwujęzycznym

Kim jest logopeda i czym się zajmuje? Podstawowym celem działań każdego logopedy jest udzielenie pomocy osobie z trudnościami w językowym porozumiewaniu się. (D. Emiluta-Rozya, Całościowe badanie logopedyczne z materiałem obrazkowym, Warszawa 2013, s.5) Logopeda to specjalista, który zajmuje się diagnozą, stymulacją rozwoju mowy, terapią zaburzeń (m.in. artykulacji, mowy, głosu, języka pisanego, karmienia i połykania a także zaburzeń powstałych na podłożu neurologicznym) oraz profilaktyką.

Logopeda Leniwy język rozruszać pomoże, Także nauczy, jak trzymać go w górze, Po co, żebyś mówił pięknie i czysto, Bo może w przyszłości będziesz artystą. Kiedy sapiesz- znajdzie, co ci wadzi, Przez nosek mówisz, coś na to poradzi. Pokaże różnicę między koszem a kosem, Na złe zachowanie nie pokręci nosem. Do tego super zabawy zna, Już wiesz kto to?.............

Zgadnij, co to za dźwięk

Ćwiczenia buzi i języka

2. Zabawa z oddechem: Proponuję zabawę ze świeczką – oczywiście Rodzic czuwa nad bezpieczeństwem ! Zabawa „skaczący płomyk” polega na dmuchaniu na świeczkę, tak aby płomyk jedynie ruszał się, a nie zgasł. Świeczkę można na początku ustawić bliżej dziecka, po kilku udanych próbach odsunąć. PAMIĘTAJCIE !!!!! WDECH NOSKIEM, WYDECH USTAMI

1. Gimnastyka buzi i języka: Wykonaj kilka ćwiczeń , które rozruszają twoje wargi i będą pionizować język - najlepiej przed lustrem:

Kilka pomysłów na wspólną zabawę ! Zestaw ćwiczeń ( dzieci 3-4 letnie)

Jaskółka lata nad wodą.

Kamil jedzie samochodem

Babcia kupiła kaktusa

Samolot lata wysoko.

Kot ma miskę

Ola pije sok .

Głoska [s] –powtarzamy zdania pamiętając że : [s] – ząbki razem, buźka uśmiechnięta😊 [s] w wyrazach można przedłużać i wówczas wychodzi nam np.: sok - [sssok]

Zgadnij, co to za dźwięk ?

Kilka pomysłów na wspólną zabawę ! Zestaw ćwiczeń ( dzieci 5-6 letnie)

1. Gimnastyka buzi i języka: Wykonaj kilka ćwiczeń , które rozruszają twoje wargi i będą pionizować język - najlepiej przed lustrem:

zabawy logopedyczne – emotikony

2. Powtórz teraz nieco trudniejsze wyrazy: Szczęki, szczudła, szczypior, Paszcza, kleszcze , leszcze, Gąszcz, chrabąszcz, płaszcz.

1. Utrwalanie [sz]: Powtórz wierszyk, który już zapewne znasz : „Szybko, szybko” Szybko, szybko wstawaj już! Szybko kupuj bukiet róż! Szybko, szybko mama czeka, Szybko, szybko czas ucieka. A teraz nowy wierszyk:

Udanej szumiącej zabawy !

W szyby dzwoni, gdy chmura łzy roni. (deszcz) Co brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie? (chrząszcz) Wygrzewa się na kamieniu lub w trawie śmiga zawzięcie. Gdy wróg ją złapie za ogon, zostawia mu go w prezencie (jaszczurka)

3. Zagadki – uważaj na wymowę trudnej grupy spółgłoskowej [szcz]:

Kliknij na obrazek i wykonaj ćwiczenia Przygotowała - specjalnie dla Was - pani Małgorzata Olenkowicz

ćwiczenia LOGOPEDyczne