Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

ZNANE POlKI

"Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów."

(ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy). Wybitna uczona, fizyczka i chemiczka. Mieszkała i pracowała w Paryżu. Pierwsza kobieta będąca profesorem Sorbony. Żona Pierre’a Curie, francuskiego fizyka, z którym w 1898 r. odkryła rad i polon. Autorka pionierskich prac z fizyki i chemii jądrowej. Dwa razy otrzymała Nagrodę Nobla – w 1903 r. z fizyki (wraz z mężem) i w 1911 r. z chemii. Jako jedyny naukowiec Nobla dostała w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Założyła Instytut Radowy w Paryżu, z jej inicjatywy powstał Instytut Radowy w Warszawie. Jako pierwsza nie-Francuzka została pochowana w paryskim Panteonie.

Maria Skłodowska-Curie

Maria Konopnicka

(ur. 23 maja 1842 Suwałki, Królestwo Polskie, zm. 8 października 1910 Lwów, Austro-Węgry). Poetka, nowelistka, publicystka, tłumaczka. Redagowała pismo dla kobiet „Świt”. W swej twórczości dużo miejsca poświęciła dzieciom. Walczyła o prawa kobiet, brała udział w akcjach potępiających represje władz pruskich. Po opuszczeniu męża sama wychowywała 6 dzieci. Jest autorką „Roty”, jednej z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych.

Irena Stanisława Sendlerowa

(ur. 15 lutego 1910 w Warszawie, zm. 12 maja 2008 tamże) – polska działaczka społeczna i charytatywna, członkini PPS i w czasie II wojny światowej kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj („Żegoty”). Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. W latach 2007 i 2008 jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

Wisława Szymborska (ur. 2 lipca 1923 na Prowencie, zm. 1 lutego 2012 w Krakowie) – polska poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka. Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996). Jej tomiki wierszy przetłumaczono na 42 języki. Podczas okupacji pracowała jako urzędniczka na kolei. Przez całe życie była związana z Krakowem. Dama Orderu Orła Białego. Była osobą niezwykle skromną, łagodną i bardzo dowcipną. Dla przyjaciół tworzyła pomysłowe kartki pocztowe.

Wisława Szymborska

(ur. 24 maja 1946 w Leningradzie, zm. 29 czerwca 2018 w Warszawie) - polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich (3 medale złote, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz dziesięciokrotna medalistka mistrzostw Europy. Wielokrotna reprezentantka Polski w meczach międzypaństwowych i Pucharze Europy. Po zakończeniu kariery działaczka krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych. Dama Orderu Orła Białego.

Irena Kirszenstein-Szewińska

(ur. 3 kwietnia 1946 w Pleszewie) – polska polityk, prawnik i nauczyciel akademicki, prezes Rady Ministrów w latach 1992–1993. Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zaangażowana w politykę, wielokrotna posłanka na Sejm. Była ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. Przez kilkanaście lat zajmowała stanowisko ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej. Dama Orderu Orła Białego.

Hanna Suchocka

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla!

(ur. 29 stycznia 1962 w Sulechowie) – polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni (Flights) oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015).

Author's Name

Olga Nawoja Tokarczuk

Martyna Wojciechowska

(ur. jako Marta Eliza Wojciechowska 28 września 1974 w Warszawie) – polska prezenterka telewizyjna, dziennikarka, podróżniczka i pisarka. Przez 10 lat pełniła funkcję redaktor naczelnej magazynów „National Geographic Polska” i „National Geographic Traveler”, była także redaktor naczelną dwujęzycznego (polsko-angielskiego) miesięcznika dla podróżujących „Kaleidoscope”. W sierpniu 2002 rozpoczęła projekt zdobycia Korony Ziemi, czyli najwyższych gór każdego z kontynentów. Jest trzecią Polką, która wspięła się na wszystkie dziewięć szczytów. Od 2009 realizuje serię podróżniczą Kobieta na krańcu świata.

Agnieszka Holland

(ur. 28 listopada 1948 w Warszawie) - polska reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka filmowa i aktorka, reprezentantka nurtu zwanego kinem moralnego niepokoju, dama Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Filmy Agnieszki Holland zdobywały wiele nagród na prestiżowych festiwalach: w Cannes, Berlinie czy Montrealu. Trzykrotnie nominowana do Oscara. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej w Berlinie, od 2014 r. – przewodniczącą komisji. Oprócz robienia filmów zajmuje się tłumaczeniem literatury czeskiej na język polski. Znane filmy Holland: „Plac Waszyngtona”, „Europa, Europa”, „Tajemniczy ogród”, „W ciemności”.

Kobiety, kobiety.... któż je zrozumie? Na pewno pojmie tylko ten, co kochać je umie.