Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

K. Stolarek

Funkcja muzyki w filmie i reklamie

presentation

Czy jesteście w stanie podać przykład filmu, w którym w ogóle nie pojawia się muzyka? Muzyka jest nieodzownym elementem praktycznie każdej produkcji filmowej! Może być zapożyczona, np. dzieła z muzyki klasycznej, rozrywkowej, współczesnej itp. lub oryginalna czyli specjalnie stworzona na potrzeby konkretnego filmu. Na dzisiejszych zajęciach zastanowimy się dlaczego odgrywa ona aż tak ważną rolę. Dowiemy się, jakie funkcje pełni muzyka w filmie i w reklamie, poznamy jej największych kompozytorów orazposłuchamy przykładów muzyki filmowej.

obejrzyjfragment filmu niemego

W erze "kina niemego" czyli takich filmów, w których nie było słychać żadnych dźwięków, ani dialogów, ani muzyki, w czasie projekcji w kinie, grano muzykę "na żywo". Wykonywał ją najczęściej pianista tzw. taper. Patrząc na wyświetlany film, swoją grą ilustrował to, co działo się na ekranie. Często jego gra miała za zadanie zagłuszyć odgłosy projektora. Specjalnie dla taperów wymyślono organy dźwiękowe, które mogły imitować np. "grzmot pioruna" lub "tętent kopyt końskich". W większych kinach zatrudniano nawet małe orkiestry. Filmy dźwiękowe zaczęły powstawać dopiero w latach 30 ubiegłego stulecia. Wtedy muzyka zaczęła odgrywać znaczącą rolę.

Początki muzyki filmowej

W 1926 roku wytwórnia Warner Bros wypuściła pierwszy film z dźwiękiem - Don Juan Alana Croslanda. Nie posiadał dialogów, a jedynie wgraną ścieżkę dźwiękową. Mimo to był to historyczny przełom i definitywny koniec epoki kina niemego. Za pierwszy film dźwiękowy uchodzi natomiast Śpiewak jazzbandu również wyreżyserowany przez Alana Croslanda (1927). Dzieło oprócz muzyki mogło poszczycić się partiami śpiewanymi i można śmiało powiedzieć, że zrewolucjonizowało technikę filmową.

warto wiedzieć

Jakie są więc zadania muzyki? Czy zastanawialiście się nad tym oglądając ulubione filmy w kinie czy telewizji?

Muzyka w filmie : - ilustruje jego treść,- zapowiada wydarzenia, które za chwilę nastąpią,- wywołuje zamierzone przez reżysera uczucia i emocje,- potęguje wrażenia podczas oglądania,- charakteryzuje bohaterów, łączy rozsypane wątki,- podkreśla ważne momenty akcji i stany psychiczne bohaterów, np. gniew, szaleństwo, rozpacz, radość itp., Dla osiągnięcia zamierzonego celu potrzebna jest współpraca kompozytora i reżysera. Reżyser wraz z kompozytorem omawiają tematykę filmu i jego konstrukcję. Następnie film zostaje udźwiękowiony. Czasami muzyka z filmu zyskuje większą popularność niż sam film. Najwyższym wyróżnieniem dla twórców muzyki filmowej jest Oskar - nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej. W tej kategorii jest ona przyznawana od 1934 r.

Aby przekonać się, jak ważna jest muzyka w filmie, przeprowadzimy eksperyment. Obejrzyjcie materiał filmowy, w którym do tej samej sceny z filmu, kilkakrotnie zmienia się muzyka. Zwróćcie uwagę, jak muzyka wpływa na nasze emocje i uczucia? Jak może nimi manipulować?

wnioski

Najwybitniejszymi kompozytorami muzyki filmowej są:

włoski kompozytor, dyrygent i autor muzyki do ponad 500 filmów. Jego kariera trwa już ponad sześćdziesiąt lat, a płyty z jego muzyką sprzedały się w nakładzie 70 milionów egzemplarzy. Ennio Morricone słynie z pisania muzyki do westernów. Jedną ze słynniejszych kompozycji możemy usłyszeć m.in. w filmie "Dobry, zły i brzydki". Znane jego kompozycje pochodzą z filmów "Za garść dolarów", "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Dawno temu w Ameryce" czy "Misja".

Enrico Morricone

najbardziej znany z komponowania muzyki do "Gwiezdnych wojen", "Parku Jurajskiego" , trzech pierwszych części "Harry’ego Pottera", a także "Indiana Jonesa". Artysta dostał aż 51 nominacji do Oscara, a samą statuetkę wygrał pięć razy za muzykę do filmu: "Lista Schindlera", "Szczęki", "E.T.", "Gwiezdne wojny, część IV: Nowa nadzieja" i za adaptację musicalu "Skrzypek na dachu". John Williams skomponował również muzykę do "Kevina samego w domu"!

John Williams

stworzył kompozycje do ponad 120 filmów. Z pewnością znacie motyw przewodni z "Piratów z Karaibów". Nie można zapomnieć o muzyce do "Króla Lwa" za którą Hans Zimmer dostał Oscara. Artysta napisał również muzykę m.in. do "Sherlocka Holmesa", "Rain Mana", "Karmazynowego Przypływu', "Batmana" (trzech części stworzonych przez Christophera Nolana), "The Ring", "Madagaskaru" i innych…

Hans Zimmer

Polscy kompozytorzy muzyki filmowej:

to kompozytor muzyki filmowej, w tym filmów dla dzieci np. "Maszyna zmian" i "Magiczne drzewo"". Największą popularność zdobył muzyką do filmu "Ogniem i mieczem" oraz "W pustyni i w puszczy". Jest też twórcą muzyki do serialów "Ranczo" i "Na dobre i na złe".

Krzesimir Dębski

napisał muzykę do blisko 500 filmów, seriali i bajek dla dzieci, w tym "Bolka i Lolka". Komponował dzieła symfoniczne, kameralne, grał jazz i tworzył piosenki. Znany jest głównie jako twórca muzyki do filmu "Noce i dnie", "Czarne chmury", "Dom".

Waldemar Kazanecki

jest twórcą muzyki do filmu "Ziemia obiecana", "Dracula", "Pan Tadeusz". Jego polonez z "Pana Tadeusza" jest najbardziej rozpoznawalnym polskim polonezem, najchętniej wybieranym do tańca na studniówkach. "Ballada o Małym Rycerzu" z filmu "Przygody Pana Michała" to hymn kibiców polskiej siatkówki.

Wojciech Kilar

Muzyka w reklamie jest częstym zjawiskiem i wcale nie bezcelowym. Wpływa na odbiór reklamowanego produktu i szybkość jego zapamiętania. Sposobów wybierania muzyki do reklam jest wiele. Jednym z nich jest dobór piosenek lub fragmentów muzycznych, które każdy z nas kojarzy. W reklamie papieru toaletowego, czy kawy słyszymy hity muzyki klasycznej. Muzyka, która jest nam dobrze znana, powoduje, że będzie do nas nieustannie powracać, a połączony z nią produkt, zostanie zapamiętany. Po kilku miesiącach ponownie usłyszana piosenka może przywołać nam obraz produktu. Dlaczego? Nasz mózg buduje skojarzenia, odbiera bodźce i przypisuje do nich informacje. Muzyka wpływa na emocje i odbiór reklamy.

MUZYKA W REKLAMIE

Zapisz w zeszycie temat lekcji oraz podsumowanie tematu:1. Muzyka filmowa jest niezbędna w filmie. Należy do równorzędnych elementów dzieła filmowego. 2. Rolą muzyki w filmie jest: ilustrowanie jego treści, wprowadzanie w klimat wydarzeń, pobudzanie emocji, potęgowanie wrażeń podczas oglądania.3. Wypisz trzech kompozytorów muzyki filmowej (przy każdym nazwisku podaj przynajmniej jeden tytuł filmu z muzyką ich autorstwa).Możesz skorzystać z tej prezentacji lub innych źródeł. Zadania dla chętnych:Znajdź 3 przykłady wykorzystania znanych utworów muzycznych w reklamie oraz wypisz ich tytuły w zeszycie.QUIZ - CZY ROZPOZNASZ FILM PO MELODII.

Zadania do wykonania samodzielnie:

Dziękuję!