Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Temat: Pościmy

Jakościowy

Ścisły

Eucharystyczny

Ilościowy

Rodzaje postu

Ilościowy-pozwala na jednorazowy posiłek do syta w ciągu dnia.Obowiązuje on w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Dotyczy wszystkich wiernych między 18 a 60 rokiem życia.

Jakościowy- Post jakościowy, nazywany też wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych, zakłada wyłączenie z diety mięsa i rosołu. Obowiązuje on we wszystkie piątki roku. Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia.

Ścisły- powstraje w wyniku połączenia postu ilościowego i jakościowego. Obowiązuje on w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje wiernych w wieku między 18 a 60 rokiem życia.

Eucharystyczny- to powstrzymanie się od jedzenia jakichkolwiek pokarmów (z wyjątkiem wody) conajmniej godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej. Dotyczy wszystkich po 1 Komunii Świętej.

Taki post ma na celu nauczenie nas panowania nad swoim ciałem. Odmawianie sobie drobnych przyjemności może nas nauczyć mówienia NIE pokusie.

Ale post, to nie tylko rezygnacja z pokarmów. Post, to rezygnacja z czegoś, co przynosi nam przyjemność, ale nie jest konieczne do życia. Dla tego w Wielkim Poście rezygnujemy z zabaw, hucznych imprez, niektórzy rezygnują z telewizji, ograniczają czas przed komputerem czy przy telefonie.

Zapisz