Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

POŁAM JĘZYK!

ROZSZYFRUJ...

POPRAWNIE CZY BŁĘDNIE?

ŁYK ORTOGRAFII...

GIMNASTYKA

NASZE LEKTURY

ODMIENNE CZĘŚCI MOWY

NIEODMIENNE CZĘŚCI MOWY

FRAZEOLOGIA

A TO CIEKAWE!

SMS-Y, ESEMESY...

LEKTURY W EMOTKACH

HUMOR ZESZYTÓW

REKLAMA

DIALEKTY

Za pomocą szyfru GA-DE-RY-PO-LU-KI odszyfruj poniższe zdanie: M D Ż N R B G E Ź C H Y P Ń O L U I T W P J K S Z D Ś Ć F U G A Czy wiesz, że to zdanie składa się z wszystkich liter polskiego alfabetu? Żadnej nie brakuje, żadna się nie powtarza. Ile ich jest? Policz!

Połam język! Spróbuj przeczytać poniższe zdania w szybkim tempie.

  • Czy rak trzyma w szczypcach strzęp szczawiu czy trzy części trzciny?
  • Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że w tej wieży jest sto jeży i pięćdziesiąt jeżozwierzy.
  • Pocztmistrz z Tczewa.
  • Czy się Czesi cieszą, że się Czesio czesze?
  • Konstantynopolitanczykowianeczka.
  • Ząb zupa zębowa, dąb zupa dębowa.

Z poniższej chmury wyrazowej wypisz w zeszycie dwie grupy wyrazów: - kończące się w D. l. poj. na -ii, - kończące się w D. l.poj. na -i.

UWAGA! WSTAŃ OD KOMPUTERA I POSZUKAJ NIECO MIEJSCA DO... GIMNASTYKI!Słuchaj tego, co mówi pani i wykonuj odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne w zależności od tego, czy usłyszysz prawdę, czy nie. GIMNASTYKA - LINK

Czy pamiętasz te lektury? Połącz obrazek z tytułem. Uzasadnij swój wybór. Podaj autora.

Zeskanuj poniższy kod QR i wykonaj zadanie:

Czy znasz te związki frazeologiczne? Zapisz je w zeszycie. Jeśli masz problem, zajrzyj tutaj.

UWAGA! Potrzebne Ci będzie... lusterko!

Przeczytaj poniższe SMS-y. Co zauważasz w języku, używanym przez autorów wiadomości? Czy Ty znasz podobne skróty? W zeszycie narysuj telefon i zapisz je. Możesz też użyć tego generatora.

Czy rozpoznasz te lektury, zapisane za pomocą emotek? Spróbuj sam zapisać podobnie inne tytuły i wyślij je na naszej grupie na WhatsApp. Pogłówkujemy razem :)

Często w zeszytach szkolnych można znaleźć... "perełki"! Poniższe zdania pochodzą właśnie ze szkolnych zeszytów! Jakie błędy popełnili ich autorzy? Popraw je :-) Najbardziej dokucza nam to, że mieszkamy na kupie. Mrówka podczas wycieczki w lesie ugryzła koleżankę. Grzyby zamarynowaliśmy razem z ciocią. Po zebraniu makulatury sprzedaliśmy ją razem z panią. W czasie zaborów Polskę poćwiartowano na trzy nierówne połowy. Pies należy do gryzoni. źródło

Obejrzyj poniższą reklamę. Następnie wyobraź sobie, że głosy osób w filmiku wcale nie zostały zmienione. Co o żelkach powiedzieliby poważni pracownicy korporacji? :-) Dlaczego ta reklama nas śmieszy?

Mapa przedstawia dialekty, czyli odmiany języka (źródło: Wikipedia). Odszukaj nasz dialekt. Następnie sprawdź, jak dobrze go znasz (przewiń w dół)!