Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

POST

Bardziej zmaganie czy dieta?

Praca na www.menti.com

Z jakich powodów ludzie poszczą?

Z czym kojarzy się wam słowo "post"?

Post to nie tylko pozbycie się zbednych kilogramów. Nie jest dietą, która ma sprawić w nas piękniejszą figurę czy lepsze samopoczucie. Post jest jedną z najbardziej znanych praktyk pokutnych, którą podejmują niemal wszyscy wyznawcy wielkich religii.

Obejrzyjmy filmik i spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie.

O co chodzi z tym postem?

intencja zmiany

"nie jest mi na rękę"

robie coś co jest dla mnie trudne

niejedzenie mięsa

życie fit

sytość

zmaganie z sobą

Odmawiam tego co ważne

jest niezbędny w życiu

utrata kilogramów

dieta

rozwój duchowy

Wybierz słowa, które zostały użyte w filmie, a które związane są z postem.

Benedykt XVI

“Pismo Święte i cała chrześcijańska tradycja uczą, że post pomaga unikać grzechu i tego wszystkiego, co do niego prowadzi. W historii zbawienia wielokrotnie odnajdujemy zachętę, by pościć.”

Dlaczego pościmy?

???

Może stanowić ofiarę w konkretnej intencji

Kształtuje duchową wartość człowieka

Wyraża troskę o zbawienie

Wysiłek w celu pojednania się z bliźnimi

Środek przebaczenia grzechów

Wyraża nasze nawrócenie, zmianę

Hartuje naszego ducha

Pomaga wytrwać w postanowieniach

Zmienia nasze życie

Post:

Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.

Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą.

Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.

W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych

Zobowiązują nas do tego przykazania kościelne:

za: http://mateusz.pl/mt/ewa-rozkrut/przykazania-koscielne.htm

Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983r., postanawia: „Wszyscy wierni, każdy na swój sposób obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachować post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów”. (kan. 1249)Przyznam, iż podoba mi się wyjaśnienie tego kanonu. Wskazuje na siłę modlitwy oraz innych działań wspólnotowych. Katolik nie jest sam, zawsze może polegać na współbraciach w wierze. Wydaje mi się, iż wobec takiej argumentacji trudno buntować się przeciwko nakazom tego przykazania. Tym bardziej iż kolejny kanon mówi:„W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu”(kan. 1250)Owe „wszystkie piątki” wywołały oburzenie, bowiem łatwiej jest skoncentrować się na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych niż na poświęcaniu innego aspektu z życia. Wszak rozpoczyna się weeckend a to niesie niejednokrotnie różne sytuacje związane choćby w rozrywką, tańcem, itp.

Zabrania jedzenia pokarmów mięsnych.

Post jakościowy

  • Obowiązuje w każdy piątek, gdy nie obchodzona jest uroczystość,
  • Prawem do tego postu zobowiązane są osoby od 14. roku życia.

Post ten polega na spożywaniu ograniczonej ilości posiłków.

Post ilościowy

Vs

  • Jeden posiłek do syna,
  • Dwa lekkie,
  • Obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek,
  • Nie spożywa się mięsa,
  • Powinny go przestrzegać osoby miedzy 18. a 60. rokiem życia.

za: http://mateusz.pl/mt/ewa-rozkrut/przykazania-koscielne.htm

Post powinien mieć odniesienie do Jezusa i Jego cierpienia. Nie wolno koncentrować się jedynie na posiłkach. Można unikać wszystkiego co dobre i smaczne, i wcale nie pościć. Jeżeli uświadomimy sobie jak wielką ofiarę złożył z Siebie Jezus Chrystus, który wyrzekł się Swego życia, by nas życiem obdarzyć; jeżeli wyobrazimy sobie ogrom Jego cierpienia i wyrzeczeń (zrezygnował ze Swej dobrze zapowiadającej się życiowej kariery i zrobił to dla mnie), zatem jeżeli pragnę odpowiedzieć moją miłością na Jego miłość, (to stanowi główną motywację wyrzeczeń) wtedy dopiero zaczyna się mój post.

za: http://mateusz.pl/mt/ewa-rozkrut/przykazania-koscielne.htm

Następna trudność w interpretacji czwartego przykazania kościelnego może wynikać z określenia „udział w zabawach”. Kiedyś dodawano „hucznych”, więc od razu zawężał się ich zakres. A tym samym łatwiej można było przestrzegać tego nakazu. Jednak sądzę, że wcale nie chodzi tu o liczbę decybeli, czy bawiących się osób, ale raczej należy je rozpatrywać pod kątem rozumienia istoty pokuty chrześcijańskiej. Zastanówmy się, czy podejmujemy działania, które: zbliżają nas do Boga, odbudowują miłość zniszczoną przez grzech, umacniają wiarę, ożywiają miłość bliźniego przez dzieła miłosierdzia. Chrześcijańska pokuta nie powinna wynikać z lęku przed karą Boga, raczej z chęci wkroczenia na drogę do świętości. Staje się ona, przy takim jej rozumieniu, wartościowym i twórczym bodźcem, który uzdalnia człowieka do przekraczania swoich możliwości, poszukiwania wolności wewnętrznej w oparciu o inicjatywę Jezusa.

Franciszek w Orędziu na Wielki Post 2021:

"Post oznacza uwolnienie naszej egzystencji od wszystkiego, co ją przytłacza, także od przesytu informacji – prawdziwych czy fałszywych – i od dóbr konsumpcyjnych, aby otworzyć drzwi naszego serca dla Tego, który przychodzi do nas ogołocony ze wszystkiego, ale „pełen łaski i prawdy” (J 1, 14): Syna Bożego, Zbawiciela".

ZAPRASZAM DO KONTAKTU:

Dziękuję za uwagę !