Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

MISJA

Drodzy Czytelnicy, 21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was konkurs. Sprawdź swoją znajomość polskich słów przeszłych oraz innych słów wartych ocalenia. Język nieustannie ewoluuje i słowa kiedyś używane za powszechne powoli popadają w zapomnienie lub stają się zabawną ciekawostką. Śmiało używaj ich, wzbogać swój język i zaskocz wszystkich podczas rozmowy :) Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy rozwiązać Quiz. Po każdej poprawnej odpowiedzi odkryjesz 1 literkę słowa-klucz. Zbierz wszystkie literki, odgadnij słowo-klucz i prześlij je do nas na adres mailowy: biblioteka@gokzawonia.pl. Na pierwsze trzy osoby czekają atrakcyjne nagrody.

QUIZZNAJOMOŚCI POLSKICH SŁÓW PRZESZŁYCH ORAZ INNYCH SŁÓW WARTYCH OCALENIA

START

PYTANIE NR 1/14

głupstwo

błahostka

kłopot

Co oznacza słowoAMBARAS?

pytanie nr 1/14 - ciekawostki

DOBRA ODPOWIEDŹ!

drzewiej:1. kłopot sprawiany przez jakąś osobę lub rzecz;2. trudna, przykra sytuacjaPrzykład: "Z w tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz" Tadeusz Boy-Żeleński, "Słówka"

I

Pierwsza litera hasła-klucz

bystrzak

łamaga

imprezowicz

Co oznacza słowoMELEPETA?

PYTANIE NR 2/14

I

pytanie nr 2/14- ciekawostki

DOBRZE!

drzewiej:1. ktoś niezdarny; łamaga2. pejoratywne określenie kogoś niezdarnego, powolnegoPrzykład: "Nie jestem safandułą, melepetą czy patafianem!"

M

Pierwsza litera hasła-klucz

powaga

żart

krótka chwila

Co oznacza słowoKROTOCHWILA?

PYTANIE NR 3/14

I

M

pytanie nr 3/14- ciekawostki

ŚWIETNIE!

drzewiej:1. dowcip, figiel, żart;W teatrologii: Zabawny utwór sceniczny oparty na błahych konfliktach i intrygach

P

Pierwsza litera hasła-klucz

leniuchować

przepracować się

nie wysypiać się

Co oznacza słowoBUMELOWAĆ?

PYTANIE NR 4/14

I

M

P

pytanie nr 4/14- ciekawostki

IDEALNIE!

drzewiej:1. próżnować, leniuchować;2. potocznie: unikać pracyPrzykład: Pan Chrzanowski dziś w surducie Chętnie zdjąłby go i uciekł Nie ma weny do krawata Dusza prosta jakaś taka Bumelować czasem lubi Często jakieś rzeczy gubi [...]Janusz Dziewanowski, "Pan Chrzanowski"

O

Pierwsza litera hasła-klucz

trudności

dylematy

drobnostki

Co oznacza słowoFIRDYGAŁKI?

PYTANIE NR 5/14

I

M

O

P

pytanie nr 5/14- ciekawostki

ZNAKOMICIE!

drzewiej:1. potocznie: rzeczy błahe, nieważne, drobnostki, głupstwa;2. ozdoby zbędne lub dobrane bez smakuPrzykład: FirdygałkiLubię zawieszać wzrokNa twych liniach papilarnychJak czystą koszulę / Na wieszak po praniuŁatwiej mi wedy obeschnąćZ firdygałek oraz z obawMichał Matejczuk, "Firdygałki"

N

Pierwsza litera hasła-klucz

zwlekanie

bohatertswo

knucie

Co oznacza słowoKUNKTATORSTWO?

PYTANIE NR 6/14

I

M

O

P

N

pytanie nr 6/14- ciekawostki

BEZBŁĘDNIE!

drzewiej:1. potocznie: odwlekanie, zwlekanie2. świadome zwlekanie ze zrobieniem czegoś, co nie jest przyjemne;Przykład: "Czy rzeczywiście chcesz powiedzieć, że jedynym powodem, dla którego starasz się postępować przyzwoicie, jest pragnienie zyskania boskiej aprobaty lub nagrody i uniknięcia jego niezadowolenia i kary? Przecież to nie jest żadna moralność! To zwykłe kunktatorstwo, [...]"Richard Dawkins, "Bóg urojony"

D

Pierwsza litera hasła-klucz

bawić się

tłumaczyć się

złościć się

Co oznacza słowoSUMITOWAĆ SIĘ?

PYTANIE NR 7/14

I

M

O

P

N

D

pytanie nr 8/14- ciekawostki

WZOROWO!

drzewiej:1. usprawiedliwiać się, uniewinniać się, tłumaczyć własne postępowanie Przykład: "Wiedział, że nabroił, więc nie czekając na wybuch złości, zaczął się sumitować."

E

Pierwsza litera hasła-klucz

żywność

pamiątki

kosztowności

Co oznacza słowoWIKTUAŁY?

PYTANIE NR 8/14

I

M

O

P

N

E

D

pytanie nr 8/14- ciekawostki

WYŚMIENICIE!

drzewiej:1. żywność, jedzenie, prowiant, produkty spożywczePrzykład:WIKTUAŁY to rzeczownik mający wyłącznie formy liczby mnogiej. Nie ma „jednego wiktuału”, są tylko rozmaite WIKTUAŁY lub wszelkie WIKTUAŁY. Jeszcze sto lat temu używano również czasownika WIKTOWAĆ, czyli ‘żywić, karmić kogoś’ – i zwrotnego WIKTOWAĆ SIĘ, czyli ‘stołować się u kogoś’. Do dziś z całej rodziny pozostał jedynie WIKT, w dodatku przede wszystkim w połączeniu WIKT i OPIERUNEK.[SJP PWN; SJP Dor; SWil, 1859; USJP; SWO]

R

Pierwsza litera hasła-klucz

wykrzyczeć

wypić łapczywie

oszukać

Co oznacza słowoWYDUDLIĆ?

PYTANIE NR 9/14

I

M

O

P

N

E

D

R

pytanie nr 8/14- ciekawostki

PRAWIDŁOWO!

drzewiej:1. potocznie: wypić coś szybko, łapczywie, dużymi łykami, wychłeptać, wyżłopać2. napić się, wypićPrzykład:Wydudliłeś całą fłaszkę soku pomarańczowego!

A

Pierwsza litera hasła-klucz

ceregielić się

niepróżnować

harować

Co oznacza słowoOBCYNDALAĆ?

PYTANIE NR 10/14

I

M

O

P

N

E

D

R

A

pytanie nr 9/14- ciekawostki

WSPANIALE!

drzewiej:1. wzbraniać się przed zrobieniem czegoś, mieć opory lub skrupuły przed zrobieniem czegoś;z pewną taką nieśmiałością do czegoś podchodzić2. ceregielić się, patyczkować sięPrzykład:"Nie będę się z tym obcyndalał. Nauczę się polskiej gramatyki i ortografii"

B

Pierwsza litera hasła-klucz

tchórz

dzielny

beznadziejny

Co oznacza słowoMOROWY?

PYTANIE NR 11/14

I

M

O

P

N

E

D

B

R

A

pytanie nr 11/14- ciekawostki

WYBORNIE!

drzewiej:1.potocznie: o człowieku: godny uznania, porządny, dzielny, wspaniały, wielkiPrzykład:„Wszystko rycerze na schwał i chłopy morowe”.Henryk Sienkiewicz

I

Pierwsza litera hasła-klucz

światowiec

zapaśnik

prymityw

Co oznacza słowoTROGLODYTA?

PYTANIE NR 12/14

I

M

O

P

N

E

D

B

R

A

I

pytanie nr 12/14- ciekawostki

POPISOWO!

drzewiej:1. człowiek nieokrzesany, prymitywny, nieumiejący się zachować, rpostak, barbarzyńcaInne znaczenia: -troglodyta – jaskiniowiec (z greckiego troglodytai, od trogle – dziura i dyein – wchodzić)-Troglodyci – nazwa nadana przez Greków i Rzymian ludowi zamieszkującemu w starożytności wybrzeże Morza Czerwonego, na południe od Egiptu-dawniej troglodytą nazywany był gatunek goryla, obecnie to określenie jest uważane za niewłaściwe

L

Pierwsza litera hasła-klucz

wystroić się

spóźnić się

zgłodnieć

Co oznacza słowoWYFIOKOWAĆ SIĘ?

PYTANIE NR 13/14

I

M

O

P

N

E

D

B

R

A

L

I

pytanie nr 13/14- ciekawostki

MISTRZOWSKO!

drzewiej:1. pototocznie: ubrać z przesadną elegancją2. uczesać pretensjonalnie w pukle, w lokiPrzykład: "Niewątpliwie w życiu pisarza może zagnieździć się pewien ból [...] chwilowa rozterka polega na przekonaniu, że mniejsza o to, czy literatura jest sexy, ważne, a może szkoda, że literatura nie jest trendy [...] osobiście nie chciałbym, by sztukę wciskać w strój uszyty z przymiotników przeznaczonych do opisywania [...] wyfiokowanych lampucer i gogusiowatych fagasów, co to zagrali epizod w trzeciorzędnym filmie [...]". Roman Honet

I

Pierwsza litera hasła-klucz

objadać się

świętować

Co oznacza słowoFETOWAĆ?

PYTANIE NR 14/14

I

M

O

P

N

E

D

B

R

L

I

I

A

gotować

pytanie nr 13/14- ciekawostki

ARCYPIĘKNIE!

drzewiej:1. świętować, celebrować2. bawić się, hulać;, szaleć, używać życia, imprezowaćPrzyład: "I tym oto sposobem dobrnęliśmy do ostatenigo pytania w naszym fetowaniu Dnia Języka Ojczystego".

A

Pierwsza litera hasła-klucz

gratulujemy! dobrnąłeś do końca quizu

Słowo-klucz to:

imponderabilia

kliknij tutaj, jeśli chcesz poznać znaczenie słowa imponderabilia

IMPONDERABILIA

IMPONDERABILIA

rzeczy nieuchwytne, nie dające się dokładnie określić, ale mające znaczenie i wpływ; to pojęcia i wartości najważniejsze, mimo że niematerialne "To co niezmierzalne, nie musi być skazane na zapomnienie, gdyż czasami wpływa na życie w większym stopniu, niż wydawać by się mogło"

DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ

COŚ POSZŁO NIE TAK

ZŁA ODPOWIEDŹ

Spróbuj jeszcze raz!