Want to make creations as awesome as this one?

Suundu Kumu uue püsiekspositsiooni saali ning leia fotodel kujutatud teosed. Hakka kunstidetektiiviks ja leia igalt fotolt üks detail, mis on valesti. Pane oma tähelepanelikkus proovile!

Transcript

Mis on pildil valesti?

Detektiivimäng Kumu kunstimuuseumi uuel püsinäitusel „Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945ˮ

START

Edasi

Tagasi

01 Otto Zoege von Manteuffel. Carl Magnus Manteuffeli perekond. 1850. aastad. Eesti Kunstimuuseum

¡Proovi uuesti!

TUBLI! Seda mehe nägu on tõepoolest muudetud. Siin on kunstnik kujutanud ennast pereringis ema ja õdedega. Kunstniku isa, kes oli selleks ajaks juba surnud, on raamitud pildil. Uuri seda maali ja mõtle, mis tegevusi peeti 19. sajandi keskel mõisnikuperes kohaseks naistele ja missuguseid meestele? Tea, et kunstniku isa, Karl Magnus Zoege von Manteuffeli õed olid abielus kunstnikest kaksikvendade Kügelgenidega. Siin ühe venna, Gerhard von Kügelgeni, autoportree. Vaata, kas leiad ka teise kaksikvenna portree sellelt näituselt? Autoportree on teos, mille kunstnik on teinud iseendast. Portree on inimest kujutav kunstiteos. Sellel võib olla terve keha või ainult nägu.

02 Johann Köler. Kunstniku sünnipaik. 1868. Eesti Kunstimuuseum

Tagasi

Edasi

¡Proovi uuesti!

TUBLI! Originaalil on ikkagi rebane ka. Kunstnik Johann Köler kujutab siin maalil oma kodutalu Viljandis. Ta armastas oma sünnipaika väga ja signeeris seepärast nii mõnedki teosed nimega „Wiliandiˮ. Uuri saalis Köleri teoseid, kas leiad sellise signatuuri? Signatuur ehk ehk kunstniku allkiri on kunstniku oma käega kirjutatud nimi teose allservas.

Edasi

Tagasi

03 Paul Gerhard Rosen. Maastik veekoguga. 1906. Eesti Kunstimuuseum

¡Proovi uuesti!

TUBLI! Seda lund ja väikest jänest ei ole maalil. Paul Gerhard Roseni õhulisel maastikul on jäädvustunud vaikus ja rahu. Vaikus on tavaliselt eriti võimas just valgetel ja lumistel talvemaastikel. Siin on aga tunda, kuidas päikesevalgus sulatab lume ja päästab helid valla. Kuulata korraks – milliseid loodushelisid kuuled? Aga millist muusikat siit kostuks? Mis aastaajaga on sellel maalil tegu? Kas leiad siit saalist ka teisi aastaaegu kujutavaid teoseid?

Edasi

Tagasi

04 Konrad Mägi. Elsi Lõo portree. 1915. Eesti Kunstimuuseum

¡Proovi uuesti!

TUBLI! Elsi näol pole tegelikult tedretähne. Kunstnik Konrad Mägi jõudis kunsti juurde tavatult hilises eas. Maalikunstiga hakkas ta tegelema alles 27-aastaselt. Ometi on ta tänasel päeval üks Eesti armastatumaid kunstnikke, keda hinnatakse eriti oma ekspressiivse ja julge maalilaadi ning värvivaliku pärast. Proovi kokku lugeda, mitut erinevat värvi sa portreel näed? Ekspressiivne ehk ilmekas, väljendusrikas. Portree on inimest kujutav kunstiteos. Sellel võib olla terve keha või ainult nägu.

Edasi

Tagasi

05 Ado Vabbe. Pariisi tänavastseen. 1924

Right!Go to the next!

¡Proovi uuesti!

TUBLI! Päike on nihkunud vasakule. Kunstnik Ado Vabbe on tuntud kui üks liikuvamate piltide loojaid. See futuristlik teos „Seine’i jõgi” koosneb segipaisatud väikestest killustatud geomeetrilistest kujunditest. See ei tähenda, et kunstnik oleks neid killukesi siin lihtsalt laiali paisanud. Legendaarse Kõrgema Kunstikooli Pallas õppejõuna mõtles Vabbe vägagi teose ülesehituse ehk kompositsiooni peale. Mõtle kaasa ja jaota see teos oma peas suurteks geomeetrilisteks kujunditeks. Kus võiks olla suurim kolmnurk või ristkülik? Uuri saalis ka teisi geomeetriliste kujunditega maale, mis on neil kujutatud? Futuristlik on futurismile omane. Futurism on Itaalias 20. sajandi alguses tekkinud kunstivool, mis eitas agressiivselt mineviku kultuuritraditsioone ja esteetilisi norme ning ülistas tulevikku, uut tehnitsistlikku ühiskonda, kaasaegset suurlinna, kiirust, elektrit jne.

Edasi

Tagasi

06 Karin Luts. Figuurid mustas. 1939. Eesti Kunstimuuseum

TUBLI! Siit on üks nägu puudu.

¡Proovi uuesti!

TUBLI! Siit on üks nägu puudu. 20. sajandi esimese poole naiskunstnik Karin Luts ei püüdnud sobituda meeskunstnike maailma – ta lõi hoopis oma maailma. Ta oli ka üks väga eneseteadlik kunstnik, kellele meeldis lõputult portreteerida iseennast. Ta ilmub pea kõikidel oma piltidel. Ka sellel maalil on üks nägu väga sarnane Karin Lutsule. Kas märkad sarnasust? Vaata neid figuure tähelepanelikult. Kes nad võiksid olla? Kas tegemist on naiste või meestega? Miks sa nii arvad? Portree on inimest kujutav kunstiteos. Sellel võib olla terve keha või ainult nägu.Figuur on kuju. Siin pigem isik, tegelane.

Edasi

Tagasi

07 Felix Randel. Naised rannal. 1940. Eesti Kunstimuuseum

TUBLI! Siit on üks nägu puudu.

¡Proovi uuesti!

TUBLI! See jooksja on üleliigne Felix Rendeli maalil ühendab neid naisi peale jooksmisrõõmu ka ühesugused maikalaadsed spordikostüümid. Maikast sai meestele ja naistele ühine nooruslikkust märgistav ese, mis peagi kasvas üle tubli, füüsiliselt heas vormis ja osava nõukogude inimese sümboliks. Nõukogude Liidus saab alles 1960. aastatest alates rääkida rannariiete suurtootmisest. Enne seda oli aluspesu aktsepteeritud rannariietus. Kujuta nüüd neid naisi meie kaasaega, kuidas pilt muutuks? Maika tuleneb venekeelsest sõnast майка ja tähendandab alussärki, särgikut. Sümbol on tähendusega ese, kujund või märk. Sümboli abil edastatakse sõnumit.

Tuvastasidki kõik seitse krutskit. Palju õnne!

ALGUSESSE TAGASI