More creations to inspire you
DAILY SPECIALS MENU HORIZONTAL INFOGRAPHIC
Personalized
REVIEW: THE FAULT IN OUR STARS
Personalized
GROUP 1
Personalized
INSPIRATIONAL EXAMPLE - JOB OFFER
Personalized
10 AWESOME MIDDLE SCHOOL PRIDE NOVELS
Personalized
INMUNE SYSTEM
Personalized
CHARLOTTE'S WEB BOOK PROJECT
Personalized
Transcript
Microsoft Word
Урок 19
Основни правила при въвеждане на текст
Competitive Adv
Проверка на правописа
Funding
Урок 20
Урок 21
Урок 22
Основни понятия и правила при компютърна обработка на текстове. Зареждане, редактиране и съхраняване на текстов документ
Форматиране на текст на ниво абзац
Въвеждане и редактиране на текстов документ
Когато създавате документ, основно правило е първо да въведете текста, а след това да го обработвате. По тази причина, с цел последващата обработка е важно да свикнете да спазвате основните правила за въвеждане на текст – не са много.
очаквайте скоро
очаквайте скороо
Урок 23
Урок 24
Да направим проверка на текста!
Работа с текстов документ. Упражнение
очаквайте скоро
Компютърна текстообработка /практическа проверка
Компютърна
тектообработка
С текстообработващите програми може да се създава и редактира текстова информация. Използват се инструменти за добавяне на таблици и картинки, за въвеждане, съхраняване и оформяне на текст. Тези програми позволяват да се подготвя документ за отпечатване на хартия.
Упражнение
Повечето препинателни знаци се въвеждат след думата, без да се въвежда интервал. Интервалът се поставя след тях. Изключения има: при въвеждане на тире: в текстообработката се използват два вида тирета. Късо тире се използва между представките за степенуване по, най и при полуслетите думи. Зписва се без да се оставят интервали преди и след него. Дълго тире се използва за разделяне частите на изречението. Задължително преди и след него се въвежда интервал. скоби и кавички: преди лява скоба (кавичка) се оставя интервал, а след нея - не. Преди дясна скоба (кавичка) не се оставя интервал, а след нея – задължително. Ако не сте сигурни как сте въвели вашият текст, може да проследите за “излишни” интервали и празни параграфи. Достатъчно е да включите функционалният бутон Show/ Hide от лентата Standard: . Интервалите се визуализират с точки, а край на абзац (параграф) – със знак ¶. Тези знаци са непечатуеми – само за ваша информация и последваща корекция. “Скриването” на знаците се извършва аналогично.Ако се налага да използвате специален знак в текста, най-лесният начин е да го вмъкнете: от меню Insert/ избирате Symbol/ избирате желания знак и бутон Insert. Изтриването на знаци се извършва с клавишите Delete (от текуща позиция надясно, към края на реда) и Backspace (от текуща позиция наляво, към началото на реда). Главни букви – по подразбиране, винаги когато започвате ново изречение след изписване на първата дума от него и въведен интервал се визуализира главна буква. За главна буква в средата или края на изречението (напр. за име) използвайте клавиш Shift – за една, или Caps Lock – за няколко последователни главни букви. С клавиш Tab можете да задавате отстъп за първият ред на абзац – недостатък обаче е, че използва вградените настройки за дължина на отстъпа. По-добрият вариант е на по-късен етап да зададете отстъпа – когато форматирате абзаца. Да обобщим! Основни правила за компютърен набор на текст в текстообработваща програма:1) Enter не се използва за преминаване на нов ред (това става автоматично), а към нов параграф;2) Между думите се поставя един интервал;3) След знаците . , ! ? : ... ; се поставя интервал (не преди!);4) Преди и след дълго тире се поставя интервал;5) Преди и след късо тире не се поставят интервали;6) Интервали се поставят преди отваряща кавичка, скоба или апостроф (не след) и след затваряща кавичка, скоба или апостроф (не преди).
L_Dimitrova_2017@abv.bg
В този раздел:
Да припомним
Как се съхранява текстов документ?
Клавиатура
Редактиране на текст
Маркиране на елементи на текст
Маркиране (селектиране) на елементи от компютърен текст чрез щракване може да стане по следните начини: Дума - двукратно щракване върху думата Ред - еднократно щракване пред реда Абзац -трикратно щракване върху абзаца; двукратно щракване пред абзаца
Елементи на компютърен текст
Екран
Как се отваря текстов документ?
а стартираме MS Word с двойно щракване върху иконата или със Start->All apps->Offiсe 2016. С левия бутон на мишката щракваме върху Blank document. На екрана се появява основният прозорец на програмата. В заглавния му ред е изписано Document1 – Word. Document1 е името на файла за новия документ, който се отваря автоматично при стартиране на програмата.
- Стартиране на програма
- Стартиране на файл
- символ
- дума
- изречение
- абзац
- страница
- раздел
В компютърния текст се различават следните основни структурни единици: знак (символ), дума, изречение, абзац. Знак/символ (Symbol) е най-малката структурна единица на компютърен текст. Въвежда се с един клавиш от клавиатурата или със специална команда. Дума е последователност от символи между два интервала. Ред е редица от символи, разположени на една хоризонтална линия в текстовия документ. Редът, в който се намира текстовият маркер, се нарича текущ ред. Изречение е последователност от думи, разделени с един интервал, завършваща с препинателен знак – точка, удивителен или въпросителен. Абзац (Paragraph) е поредица от думи, завършваща със знак за край на абзац (натискане на клавиш Enter). Страница – текст, който се разполага от едната страна на печатен лист. Раздел (секция) – няколко тематично свързани и еднакво оформени страници. Документ – всички раздели (секции) на даден текст.
Това е прозорецът на една от най-популярните програми за компютърна текстообработка Word. В него има вече познати елементи за заглавие, лента с инструменти, лента за придвижване.
Да заредим текстов файл и да изброим колко думи, изречения и абзаци има в него.Последователно посочваме и щракваме върху File --> Open --> Browse. В прозореза трябва да изберем необходимите папка и файл.
Да съхраним файла в нашата папка, като му дадем име.
С командата Save As можем да променим името на файла и да го запишем на друго място. Командата Save записва файла под съществуващото име.
Клавишите на клавиатурата се разделят на няколко групи според функциите си: Клавиши за въвеждане – букви, цифри, препинателни знаци и символи (- + * § % $ № @ ! ?) и др. Управляващи клавиши – самостоятелно или в комбинация с други клавиши извършват определени действия. Най-често използваните контролни клавиши са Ctrl, Alt, клавишът с логото на Windows и Esc.
Курсор
Съвети за безопасно използване на клавиатурата
Поставете клавиатурата на нивото на лактите. ✔ Разположете клавиатурата така, че клавишът за интервал да е на равни разстояния между двете ви ръце. ✔ Когато въвеждате текст, натискайте леко клавишите и дръжте китките си изправени. ✔ Когато не въвеждате, отпуснете ръцете надолу. ✔ Правете кратки почивки на всеки 15 – 20 минути.
Видът на мишката е мигаща вертикална черта в областта за редактиране. Тя указва мястото, където може да се въвежда или редактира текст. В този си вид тя се нарича показалец (курсор, маркер, точка на вмъкване).
- Маркиране на несъседни фрагменти от текстов документ
- Други начини за маркиране на текст:
Маркиране на несъседни фрагменти от текстов документ се извършва със задържан клавиш Ctrl. Други начини за маркиране на текст: Щракваме в началото на фрагмента, задържаме клавиш Shift и щракваме в края на фрагмента.
Въпроси и задачи
Основни понятия и правила при компютърна обработка на текстове. Зареждане, редактиране и съхраняване на текстов документ
Текстов редактор
Софтуерът, предназначен за работа с компютърен текст, се нарича текстов редактор.
В този урок:
Вече се запознахме с възможностите за обработка на изображения, звук и видео. Компютърът може да се използва и за обработка на други видове информация. Най-често срещаната и използвана в ежедневието е текстовата информация.
Избираме File --> Save As --> Browse. Отваря се диалоговият прозорец Save As. Програмата ни предлага за име на файла първия ред от нашия текст, а за разширение – .docx. По подразбиране документите, създадени с програмата Word, се съхраняват на диска във файлове с разширение .docx. Когато в текстово поле има маркиран текст, въведеното от клавиатурата се записва на негово място, като го изтрива.
Функционални клавиши – изпълняват специфични задачи в различните програми (F1, F2, F3 и т.н. до F12). Клавиши за навигация – използват се за придвижване в документ и за редактиране на текст. Те включват всички клавиши със стрелки, Home, End, Page Up, Page Down, Delete и Insert. Цифрова клавиатура – за бързо въвеждане на числа. Включва се и се изключва от клавиша NumLock.
Основни правила при компютърна текстообработка Правила при компютърна обработка на текстове. Форматиране на текст на ниво символи и на ниво абзац. Създаване и форматиране на текстов документ.
Ще научите какво е: символ; дума; изречение; абзац. Ще можете да: зареждате документ, създаден с текстообработваща програма; маркирате основните структурни единици в текст.
Всеки текст, създаден и обработван с помощта на компютър, се нарича текстов документ. Той представлява текстов файл със свое име, местоположение, размер и тип. Софтуерът, предназначен за работа с компютърен текст, се нарича текстов редактор.
Част от компютърен текст маркираме чрез влачене от първия знак до последния знак на желания фрагмент. Ако искаме да маркираме целия текст в текстовия документ, използваме командата Home/Select/Select All или Ctrl + A.
Цел на урока:
Овладяване на основни правила за въвеждане на текст от клавиатура
Правила за въвеждане на компютърен текст
Редактиране на текст
Въпроси и задачи
File- Save as
Знаете ли, че....
- Между две думи трябва да има точно един интервал (Space).
- Препинателните знаци трябва да са слети с думите, които отделят.
- Клавишът Enter се натиска само при нов абзац.
- Когато визуално редът свършва, текстът автоматично преминава на нов ред в рамките на абзаца. Когато искаме да преминем на нов ред в рамките на абзаца, може да натиснем Shift + Enter. Това не се препоръчва, защото се получават проблеми при форматирането на абзаца.
има професия редактор? Какво правят редакторите на списания, книга, вестник?
Когато въвеждаме текст от клавиатура, се случва да натиснем грешен клавиш. Това може да се поправи чрез клавишите Delete или Backspace.
Отворете файла CitiesBG.docx. В него на отделни редове са написани имена на градове в България на български език. При писането обаче авторите са въвеждали буквите с различен регистър (и с малки, и с главни). Редактирайте текста така, че всички градове да са изписани само с малки букви, а само първата буква да е главна. Използвайте Shift + F3.
Трикове за професионалисти
Съхраняване на текстов документ става чрез командата File/Save As, когато искаме да зададем ново име на файла. Когато съхраняваме новите промени във вече именуван файл, използваме командата File/Save.
Отворете файла. В него има текст на едно от първите стихотворения на Христо Ботев. Редакторът е допуснал грешка и е разменил текстове. Поправете текста!
- Клавишни комбинации
Формиране на умения за редактиране и съхраняване на текстов файл
Нови понятия:
скрити символи, редактиране на текст
20
Правила
при компютърна обработка на текстове
За да проверим дали сме спазили правилата за въвеждане на текст, трябва да знаем къде сме поставили интервал, къде сме натиснали Enter за нов абзац. Това може да видим, като включим опцията Show ¶ от раздел Home. Символите, които се визуализират след активиране на тази команда, не се отпечатват и се наричат скрити или непечатащи се.
Градове в България София ВАРНА СоЗОПол айтос кЪрДжАли мЕЛНИК КаВАрна Балчик ЯМбоЛ сопоТ бУрГаС ШУМЕН Враца Силистра Ме зДра ДОбрич Самоков
L_Dimitrova_2017@abv.bg
ХАЙДУТИ Баща и синКой не знай Чавдар войвода, кой не е слушал за него? Чорбаджия ли изедник, или турските сердари? Овчар ли по планината, или пък клети сюрмаси! Водил бе Чавдар дружина тъкмо до двайсет години и страшен беше хайдутин за чорбаджии и турци; ала за клети сюрмаси крило бе Чавдар войвода! Затуй му пее песента на Странджа баир гората, на Ирин-Пирин тревата; меден им кавал приглаша от Цариграда до Сръбско и с ясен ми глас жътварка от Бяло море до Дунав - по румелийски полета... Я надуй, дядо, кавала, след теб да викна - запея песни юнашки, хайдушки, песни за вехти войводи - за Чавдар страшен хайдутин, за Чавдар вехта войвода - синът на Петка Страшника! Да чуят моми и момци по сборове и по седенки; юнаци по планините, и мъже в хладни механи: какви е деца раждала, раждала, ражда и сега българска майка юнашка; какви е момци хранила, хранила, храни и днеска нашата земя хубава! Ах, че мен, дядо, додея любовни песни да слушам, а сам за тегло да пея, за тегло, дядо, сюрмашко, и за свойте си кахъри, кахъри, черни ядове! Тъжно ми й, дядо, жално ми й, ала засвири - не бой се, - аз нося сърце юнашко, глас имам меден загорски, та‘ко ме никой не чуе, песента ще се пронесе по гори и по долища - горите ще я поемат, долища ще я повторят, и тъгата ми ще мине, тъгата, дядо, от сърце! Пък който иска, та тегли - тежко му нима ще кажа? Юнакът тегло не търпи - ала съм думал и думам: Блазе му, който умее за чест и воля да мъсти - доброму добро да прави, лошия с ножа по глава, - пък ще си викна песента! I Един бе Чавдар войвода - един на баща и майка, един на вярна дружина; мъничък майка остави, глупав от татка отдели, без сестра, Чавдар, без братец, ни нийде някой роднина - един сал вуйка изедник и деветмина дружина!... Хлапак дванайсетгодишен, овчар го даде майка му, по чужди врата да ходи, на чужд хляб да се научи; но стоя Чавдар, що стоя - стоял ми й от ден до пладня! Проклет бил човек вуйка ми! Проклет е, майко - казвам ти, не ща при него да седя, копилето му да бавя и крастите да му завръщам. Яли ги свраки и псета! При татка искам да ида, при татка в Стара планина; татко ми да ме научи на к’ъвто иска занаят." Зави се майка, замая - камък и падна на сърце; гледа си в очи Чавдара, във очи черни, големи, глади му глава къдрава и ръда клета, та плаче. Чавдар я плахо изгледа, и с сълзи и той на очи, майка си бърже попита: "Кажи ми, мале, що плачеш? Да не са татка хванали, хванали или убили, та ти си, мале, остала сирота, гладна и жъдна?"... Прегърна майка Чавдара, в очи го черни целуна, въздъхна, та му продума: "За тебе плача, Чавдаре, за тебе, дете хубаво, писано още шарено: ти ми си, синко, едничък, едничък още мъничък, а лоши думи хортуваш; - как ще те майка прежали, да идеш, синко, с татка си, хайдутин като ще станеш! И какво да ми спечели? Голям армаган на майка - тез тежки думи отровни: "Що ме си, майко, продала на чуждо село аргатин: овци и кози да паса, да ми се смеят хората и да ми думат в очите: да имам баща войвода над толкозмина дружина, три кази да е наплашил, да владей Стара планина, а аз при вуйча да седя - при тоз сюрмашки изедник! копилето му да бавя; час по час да ме нахоква, че съм се и аз увълчил, че човек няма да стана, а ще да гния в тъмница, и ще ми капнат месата на Кара баир на кола!... Татко ти й снощи доходял, за тебе, синко, да пита - много ме й съдил и хокал, що съм те, синко, пратила при вуйча ти, а не при него - да види и той, че има хубаво дете юначе; далеч ли да го проводи, на книга да се изучи, или хайдутин направи, по планината да ходи. Триста й заръци заръчал, в неделя да те проводя на хайдушкото сборище... Ще идеш, синко Чавдаре, едничко чедо на майка! Ще идеш утре при него; ала те клетва заклинам, ако ти й мила майка ти, да плачеш, синко, да искаш, с дружина да те не води, а да те далеч проводи, на книга да се изучиш - майци си писма да пишеш, кога на гурбет отидеш..." Рипна ми Чавдар от радост, че при татка си ще иде, страшни хайдути да види на хайдушкото сборище; а майка ядна, жалостна, дете си мило прегърна и... пак заръда, заплака!...
Основни правила за компютърен набор на текст в текстообработваща програма:1) Enter не се използва за преминаване на нов ред (това става автоматично), а към нов параграф;2) Между думите се поставя един интервал;3) След знаците . , ! ? : ... ; се поставя интервал (не преди!);4) Преди и след дълго тире се поставя интервал;5) Преди и след късо тире не се поставят интервали;6) Интервали се поставят преди отваряща кавичка, скоба или апостроф (не след) и след затваряща кавичка, скоба или апостроф (не преди).
Ще научите какво е: шрифт; размер на символ; цвят на символ; подравняване; отстъп; междуредие.
В този урок
Форматиране
Основни характеристики на компютърен текст на ниво символи
Основни стъпки при форматиране на текст
Въпроси и задачи
Форматиране на текст на ниво символи
Форматиране на текст на ниво абзац
промяната на характеристиките на текста – цвят и размер на символите, взаимно разположение на редовете и абзаците, оформление на страницата.
Символите, които ще форматираме, трябва да са маркирани.
Някои от характеристиките на абзаците може да променяме от инструментите в групата Paragraph, но в диалоговия прозорец Paragraph имаме много повече възможности.
- шрифт,
- размер,
- цвят
- стил
Маркираме фрагмент от текста. Избираме характеристика. Клавишни комбинации за форматиране Ctrl + B Ctrl + I Ctrl + U
Трикове за професионалисти
Командата Format Painter дава възможност да се запомни комбинацията от параметрите на форматиране и да се приложи на други текстове.
Отворете файла и форматирайте всички глаголи със зелен цвят, подчертани с две прави линии, размер 14; всички прилагателни – с червен цвят, подчертани с вълнообразна линия, размер 12; всички съществителни – със син цвят, подчертани с една права линия, размер 13.
Форматиране на текст на ниво символ и на ниво абзац
21
Ще можете да: ◽ форматирате текст на ниво символи и на ниво абзац по предварително зададени параметри; ◽ разчитате указания за форматиране на символи и абзац; ◽ разграничавате промени, направени в текста на ниво символи и на ниво абзац.
Когато дейностите са свързани с промяна на шрифта, размера, цвета, стила, ефекта, е форматиране на ниво символи.
Шрифт (от немски Schrift) означава специфично художествено оформени символи (букви, цифри, препинателни знаци, специални символи). Примерни шрифтове са Arial, Times New Roman, Courier, Verdana, Georgia и др. Второто значение на шрифт (font) е едностилно оформени букви, цифри и препинателни знаци с фиксиран размер, цвят и стил. Размерът (кегелът) е височината на символа, измерена в пунктове (pt). Цветът на символите може да се избира от палитра с цветове подобно на избор на цвят при създаване на графично изображение. Стилът на знаците може да бъде: нормален (Regular), получерен (удебелен) (Bold), курсивен (наклонен) (Italic), подчертан (Underline). Символите имат и ефекти – зачертани, вдлъбнати, изпъкнали, горен индекс, долен индекс и др.
L_Dimitrova_2017@abv.bg
Най-често използваните инструменти за форматиране на символи се намират в групата Font на лентата Home. За всеки символ може да избираме:1. Шрифт (Font). Toвa e начинът на изписване на символите на екрана и при отпечатване на документа. Компютърният шрифт е подобен на почерка на човек.2. Размер (Font Size). Това е големинатана символите при отпечатването им. Задава се с число, а мерната единица се нарича пункт (pt). Три пункта са малко повече от един милиметър. 3. Стил – определя начертанието на символите. Стандартният стил се нарича Normal. Можем да изберем и удебелен (Bold), наклонен (Italic) и подчертан шрифт (Underline).4. Цвят на символа.5. Бутон, с който можем да отворим диалогов прозорец с още настройки.
Можем да променяме:1. Подравняване (Alignment) – може да бъде центрирано (Centered), двустранно (Justified), ляво (Left) и дясно (Right).2. Отстъпи (Indentation) отляво (Left) и отдясно (Right) на абзац. Това са разстоянията на абзаца отляво и отдясно от страницата. 3. Отстъп на първи ред в абзац (Special). Колко навътре в абзаца ще започне текстът. 4. Междуредие (Line spacing) – разстояние между редовете.5. Разстояния (Spacing) преди (Before) и след (After) абзац. Използва се за по-голяма четливост, за да може човешкото око по-лесно да следи текста.Основните характеристики на абзац (Paragraph) в компютърната текстообработка са: подравняване, разстояние между редовете и отстъп на първия ред. Подравняването може да бъде: отляво (Left), центрирано (Center), отдясно (Right), двустранно (Justify).
Веднъж в края на пролетта заваля градушка. От небето започнаха да падат парчета лед. Някои бяха малки като дребни камъчета, но имаше и по-големи – колкото орех или малка ябълка. Листата на дърветата скоро бяха обрулени и съборени на земята, Всичко: покривите на къщите, градините и улиците побеляха от ледените топчета. Градушката продължи няколко минути. После заръмя лек дъждец. Скоро облаците се разнесоха.
В този урок
Ще се упражните да: създавате, редактирате и форматирате текстов документ.
Задача1
Задача 3
Задача 4
Задача 5
Въпроси и задачи
Задача 2
Стартирайте програмата Word и започнете нов празен файл. Въведете в него имената на месеците, като спазвате стила, в който са написани:
Стартирайте програмата Word и започнете нов празен файл. Въведете в него текст със следното съдържание:
Въведете текста. Форматирайте го с шрифтArial Narrowq размер 16,ptq стил-получерен курсив. Заглавието да бъде подчертанос с отстъп от ляво 1 cm и състояние 10pt от стиха. Името на автора да е с отстъп 0,4cm и отстояние 0,6pt от стиха
Отворете файла. Въведете текст 1 като втори абзац в текста. Редактирайте, където е необходимо.
Самопроверка
Въвеждане и редактиране на текстов документ
- създават нов текстов документ
- маркират дума, изречение, абзац
- въвеждат текст с главна буква
- разчитат указания за форматиране на символи
- разграничават промени, направени в текста на ниво символи и на ниво абзац
- откриват грешки и правят корекции в текста
- експериментират
222324
Учениците знаят и могат:
Отворете файла. Въведете текст 2 като втори абзац в текста. Редактирайте, където е необходимо.
Форматирайте текста по показания начин.Оцветете със зелен цвят верния, а с червен – грешните отговори.Запишете файла под името Which_number? във вашата папка.Успяхте ли да запишете файла? Програмата оцветява името и отказва да го приеме. Какво означава това?Направете необходимото, за да запишете файла.
стр.49 РАЖДАНЕТО НА ЗЕВС Кронос не бил сигурен, че властта ще остане завинаги в негови ръце. Той се страхувал, че и срещу него някой ден ще се вдигнат децата му и ще го обрекат на същата участ, на каквато той обрекъл баща си Уран. Страхувал се от децата си. И заповядал на жена си Рея да му донася децата, които се раждат, и безмилостно ги поглъщал. Рея изпадала в ужас, като виждала съдбата на децата си. Вече пет бил погълнал Кронос: Хестия, Деметра, Хера, Хадес (Аид) и Посейдон. Рея не искала да загуби и последното си дете. По съвета на родителите си Уран –Небето, и Гея – Земята, тя се оттеглила на остров Крит и там, в дълбока пещера, ѝ се родил най-малкият син Зевс. В тая пещера Рея скрила сина си от жестокия баща, а нему дала да погълне вместо сина си един продълговат камък, повит в пелени. Кронос не подозирал, че е така измамен от жена си. А в това време Зевс растял на остров Крит. Нимфите Адрастея и Идея треперели над малкия Зевс, те го отгледали с мляко от божествената коза Амалтея. Пчели носели мед на малкия бог от склоновете на високата планина Дикта. А пред входа за пещерата млади курети удряли щитовете с мечовете си всеки път, когато малкият Зевс заплаквал, за да не чуе плача му Кронос и да не постигне и Зевса участта на братята и сестрите му. По Николай Кун, „Старогръцки митове и легенди“
МИЛА РОДИНО Горда Стара планина, до ней Дунава синей, слънце Тракия огрява, над Пирина пламеней. Припев: Мила Родино, ти си земен рай, твойта хубост, твойта прелест, ах, те нямат край. Паднаха борци безчет за народа наш любим, майко, дай ни мъжка сила пътя им да продължим.
Януари Февруари Март Април Май Срещу всеки месец напишете имената на използваните стилове на български и английски език. На местата, където са използвани по два стила, разделете имената им с +. Запишете файла във вашата папкапод името Styles.docx.
L_Dimitrova_2017@abv.bg
стр. 51 Развитие на науките Месопотамия и Египет. В месопотамия и египетсе развили науките, които били свързани с всекидневната дейност – астрономиятя, математиката , медицината. В дворците и храмовете имало библиотеки, където се пазели придобитите знания. Земеделските работи трябвало да се извършват в определено време, затова бил изработен точен календар. Движението на небесните тела било изучавано и записвано наред с промените в речните нива, в температурите и др. По-късно тези данни са използвани за основа на астрономията. С помощта на знанията по математика се извършвали изчисленията в строителството, за прокопаване на канали. Тъй като разливите на реките размивали границите на нивите, се налагало земеделските площи да се пресмятат наново, и то точно, за да не се ощетяват собствениците. Умножението и делението били използвани всекидневно.ю Откъс от Е. Михайлова, М. Димова, И. Чолаков, Г. Иванов, История и цивилизация 5. клас, “Просвета Плюс”, 2016 г.
стр.51 Котаракът Наставник, или Котаракът в чизми Слугите се заели да извадят нещастния маркиз от реката,а котаракът се приближил до каляската и казал на царя, че крадци задигнали дрехите на господаря му, докато се къпел. Викали те по тях с все сила, но напразно. А той, хитрецът, бил скрил дрехите под един голям камък. Царят веднага заповядал на слугите си да отидат и донесат от най-хубавите царски дрехи за господин маркиз дьо Караба. Когато го облекли, царят любезно заговорил с маркиза, който с хубавите дрехи изглеждал още по-красив, защото той и без това си бил красив и строен.Царската дъщеря го харесала много. Маркиз дьо караба я погледнал само два -три пъти почтително и тя се влюбила в него. Царят го поканил да се качи в каляската и да се разходи с тях. Котарак бил във възторг, понеже всичко се нареждало тъй, както го бил намислил.