Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

opracowała Iwona Pawłowska

Życie to najbardziej zdumiewająca bajka

H. CH. Andersen

Baśnie

Czy znasz te baśnie?

Nauka i praca

Postać pisarza

Początki pisania

Dzieciństwo i młodość

Hans Christian Andersenbaśniopisarz

in. Calineczka

Dziecię Elfów

Imbryk

babuleńka

Bzowa

ze śniegu

Bałwan

Wybór baśni

Dom rodzinny

1. Postać H. Ch. Andersena

Pisarz urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense. Jego ojciec, Hans Andersen był biednym szewcem, zaś matka Anna Maria Andersdatter pracowała jako praczka. Christian lubił szyć sukienki dla lalek, które wystawiał potem w kukiełkowym teatrze zrobionym przez swojego ojca. Jako dziecko Andersen zwracał na siebie uwagę wysokim wzrostem, długim nosem, blisko osadzonymi oczami i dużymi stopami. Wspominał o tym w swoich pamiętnikach: ”Byłem zawsze zamyślony, podobno jakiś dziwny, zupełnie inny niż zwykli chłopcy, a dzieci tego nie lubią. Byłem niezdarny i nie chciano się ze mną bawić. - Ty Guliwer, nóg nie pogub – krzyczały łobuzy, a ja się czerwieniłem i nie wiedziałem jak te nogi olbrzymie ukryć”. Hans Christian Andersen zmarł 4 sierpnia 1875 roku w Rolinghed koło Kopenhagi.

Miasto Andersena

Hans Christian stracił ojca w wieku 11 lat. Matka wyszła ponownie za mąż, lecz wkrótce również opuściła ziemski padół, gdyż popadła w alkoholizm. W młodości przyszły pisarz spędzał wiele czasu z babcią, która zajmowała się ogrodem miejscowego przytułku dla chorych. To ona wprowadziła go w świat baśni, snując wspaniałe opowieści. Na swoje utrzymanie pracował Andersen fizycznie – początkowo uczył się różnych zawodów, aż w końcu został krawcem.

Dzieciństwo i młodość

Muzeum H. Ch. Andersena

Początki

W 1819 r. Andersen podjął decyzję o wyjeździe do Kopenhagi, gdzie chciał zostać aktorem. Przyjęto go do Teatru Królewskiego ze względu na doskonały głos – sopran. Jednak po mutacji utracił swój talent.W latach 1820-1821 uczęszczał do szkoły baletowej. Wkrótce znajomi z teatru zasugerowali mu, by spróbował sił jako pisarz. Andersen poważnie potraktował ich pomysł, lecz początkowo jego dzieła były odrzucane ze względu na znaczną ilość błędów.

Lista baśni

Bajki nie tylko dla dzieci

W 1822 roku, w momencie, w którym znalazł się na bruku, uśmiechnęło się do niego szczęście. Jeden z dyrektorów Teatru Królewskiego umożliwił mu naukę w szkole w Slagelse, a później studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu w Kopenhadze. Uczył się, pisał wiersze, powieści i sztuki teatralne, które jednak w większości zostały zapomniane. Pomagała mu dzika fantazja, olbrzymia ambicja i marzycielstwo. Początkowo był wyśmiewany, jednak Andersen wciąż pisał. Niezrażony Andersen dalej pisał bajki, które pomyślane były i dla dzieci, i dla dorosłych. Andersen tworzył baśnie pomiędzy 1835 a 1872 rokiem, w sumie napisał ich 156. Do najbardziej znanych należą: “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Królowa śniegu”, “Słowik”, “Dziewczynka z zapałkami”, “Nowe szaty cesarza”, “Brzydkie kaczątko”, “Świniopas”, “Calineczka”. Pisarz dużo podróżował po Europie, Azji Mniejszej i Afryce, opisując swoje wrażenia z wypraw w książkach podróżniczych. Jego baśnie trafiły w daleki świat i tam znalazły uznanie, to stamtąd przyszła do pisarza sława. Z czasem przycichli tez złośliwi krytycy, a cała Dania zaczęła Andersena czcić i otaczać opieką.

Wycinanki autorstwa H. Ch.Andersena

Znany pisarz nie rozstawał się z nożyczkami. Wycinanki to jego druga, nieznana światu pasja. Jego biografowie podkreślają, że Christian Andersen, już nawet jako znany pisarz, chodził z nożyczkami w kieszeni. Wycinał wszystko i ze wszystkiego. Bardzo często umiejętność tę wykorzystywał do tego, by zabawiać przyjaciół. Robił wycinanki i improwizował opowieść o tym, co wycinał. Tworzył również książki z obrazkami dla dzieci przyjaciół, w których umieszczał wycinki z gazet, własne rysunki, wycinanki i zabawne komentarze czy wierszyki. Powtarzają się w nich często motywy obecne także w jego baśniach literackich: łabędzie, bociany, tancerki. Andersen również bardzo dużo rysował. Zamiłowanie do wycinania zaszczepił Christianowi jego ojciec Hans, który był szewcem. Wówczas szewc robił buty również za pomocą nożyczek. Ojciec bardzo często zabierał swojego syna i żonę do teatru. Rodzinna fascynacja Andersenów teatrem była tak ogromna, że sami stworzyli sobie w domu teatrzyk. Andersenowie bardzo często bawili się w teatr, odtwarzając obejrzane sztuki oraz te, które razem czytali wieczorami. Zabawa w teatr polegała również na tym, że trzeba było stworzyć postacie, a dokładnie - wyciąć je z różnych materiałów. Tak zaczęła się przygoda Christiana Andersena z nożyczkami.

Wycinanki

Ogród widziany z okien domu Andersenów

Baśnie

Next

Ciekawostki o sniegu

Odgadnij znaczenie słów:„Wszystko na co patrzysz może stać się bajką, ze wszystkiego czego dotkniesz możesz wydobyć historię.”

Ułóż zdanie i odpowiedz na pytania:

Bałwan ze śniegu

Next

Ciekawostki o czarnym bzie

Dokończ zdanie: Zrozumiałam/ Zrozumiałem, że..

Bzowa babuleńka

Next

Ciekawostki o herbacie

Dokończ zdanie: Zrozumiałam/ Zrozumiałem, że..

Imbryk

Calineczka i książę zaprosili Was na wesele. Przeczytaj zaproszenie.

Jaka była dla innych?

Kogo Calineczka spotkała na swej drodze?

Kim była Calineczka?Dlaczego nadano jej takie imię?