Want to make creations as awesome as this one?

Пам'ятаємо про Крути

More creations to inspire you

Transcript

29 січня Україна відзначає 103 роки з дня Бою під Крутами.

В кінці січня 1917 року Українська Центральна Рада прийняла IV Універсал, який проголошував самостійність і незалежність Української Народної Республіки (УНР). Більшовицька Росія була згодна з цим тільки за низки умов, які дозволяли їй втручатися у внутрішню політику нашої країни і, звичайно, це все було відхилено. Тоді більшовики почали військовий наступ на Україну.

Тоді частина сучасних українських територій входила до складу Російської імперії. Після Жовтневого перевороту в 1917 році влада дісталася Леніну. Українська Центральна Рада відмовилася легалізувати військові загони більшовиків в Україні, тому Радянська Росія оголосила їй війну. Скориставшись нестабільністю влади в Росії після перевороту, Українська Народна Республіка проголосила свою незалежність.

Павло Тичина — Пам’яті тридцяти (1918) На Аскольдовій могилі Поховали їх – Тридцять учнів українців Славних, молодих… На Аскольдовій могилі Український цвіт! – По кривавій по дорозі Нам іти у світ. На кого посміла знятись Зрадницька рука? Квітне сонце, грає вітер І Дніпро-ріка… На кого завзявся Каїн? Боже, покарай! – Понад усе вони любили Свій коханий край. Вмерли в Новім Заповіті З славою святих. – На Аскольдовій могилі Поховали їх.

Протистояння між червоноармійцями та студентами тривало 5 годин. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який врятував молоду українську державність. Але коштувала вона надто дорого — більшість українських студентів загинули.

29 січня 1918 року більшовицька армія Михайла Муравйова вступила в нерівний бій проти студентів, школярів і 20 офіцерів, на озброєнні яких було 16 кулеметів і лише 1 гармата. За даними Українського інституту національної пам'яті, в підкріплення українських частин у Крути направили першу українську юнацьку школу ім. Б. Хмельницького. Крім цього туди вирушили студенти-добровольці. Всі ці юнаки билися цілий день проти підготовлених і добре озброєних більшовицьких військових.