Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Dzień Bezpiecznego Internetu

8 II 2022

Opracowanie: Agnieszka Maćkowiak

+info

Dzień Bezpiecznego Internetu

INTERNET - sieć wszystkich sieci, gdzie każdy może znaleźć wszystko i zamieścić wszystko. Jednak nad treściami, zdjęciami, filmami i tym, co zawierają serwisy i portale internetowe nie ma właściwie kontroli. Coraz więcej jest w internecie przemocy i materiałów, których zdecydowanie nie powinno tam być. Sieć jest wykorzystywana do coraz gorszych rzeczy - oszukiwania i okradania ludzi. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej z 2004. Jest on obchodzony w całej Unii Europejskiej. Dzień ten ma na celu propagowanie działań i zachowań na rzecz bezpiecznego korzystanie z internetu i jego zasobów. Jego obchody w roku 2022 przypadają 8 lutego.

+info

+info

+info

Programy szpiegujące

Wirusy komputerowe

Phishing (spoofing)

Zagrożenia w Internecie

Programy szpiegujące (ang. spyware)To programy komputerowe, których celem jest szpiegowanie działań użytkownika. Programy te gromadzą informacje o użytkowniku i wysyłają je często bez jego wiedzy i zgody autorowi programu.

Wirusy komputeroweKorzystając z komputera z dostępem do Internetu, jesteś narażony na ściągnięcie tzw. wirusów, czyli programów mających, w założeniu ich autora, uszkodzić twój komputer. Mogą one skasować dane, wyłączyć komputer, odgrywać niepożądane dźwięki, spowodować wolniejszą pracę komputera, kraść informacje znajdujące się na dysku. Jednym z groźnych wirusów jest wirus nazwany koniem trojańskim, będący programem śledzącym twoje działania i pozwalający na kontrolowanie twojego komputera innym osobom. Drugim, równie popularnym wirusem, jest tzw. robak, czyli program tworzący własne kopie. Jego działanie skutkuje, przede wszystkim, zmniejszaniem na dysku miejsca, które możesz wykorzystać na swoje potrzeby.

Phishing (spoofing)To wyłudzanie poufnych informacji osobistych (np. haseł lub szczegółów karty kredytowej) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję, której te informacje są pilnie potrzebne.

+info

+info

+info

Hejt

Cyberprzemoc

Seksting

HejtPozornie delikatniejszą formą cyberprzemocy jest hejt. Może polegać na umieszczeniu nienawistnego komentarza, obrazka, filmu czy udostępnieniu takiej treści. Hejtu i negatywnych komentarzy jest w sieci tak wiele, że czasem może się wydawać, że tworzy go większość osób korzystających z sieci.

Przykrym zjawiskiem, z jakim możesz spotkać się podczas użytkowania komunikatora jest cyberprzemoc, czyli zagrożenie polegające na wyrządzaniu krzywdy przez ludzi złośliwych i ordynarnych. Do takich działań zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, czy poniżanie kogoś w Internecie. Może to odbywać się na przykład poprzez robienie komuś zdjęć bez jego zgody, a następnie publikowanie ich i rozsyłanie w sieci.

SekstingJest to przesyłanie sobie nagich lub półnagich zdjęć. Popularne szczególnie wśród nastolatków, na etapie pierwszego zakochania. W pewnych sytuacjach takie zdjęcia mogą zostać zapisane, wykorzystane do szantażu czy opublikowane bez wiedzy i zgody osoby, która wysłała zdjęcia. To bardzo poważna forma internetowej przemocy, która może prowadzić do katastrofalnych skutków: począwszy od zniszczonej reputacji, przez choroby psychiczne, aż po próby samobójcze.

+info

+info

+info

Infoholizm

Netoholizm

Uzależnienia

InfoholizmInternet wciąga i uzależnia. Jednym z co raz bardziej widocznych uzależnień jest zjawisko infoholizmu, czyli niekontrolowanego przebywania człowieka w cyberprzestrzeni.

NetoholizmObok infoholizmu narasta również netoholizm, czyli uzależnienie od internetu. Jest to objaw psychicznej choroby XXI wieku objawiającej się nagminnym i niczym nie usprawiedliwionym pociągiem do korzystania z zasobów Internetu.

Korzystając z Internetu, musisz sobie zdawać sprawę z zagrożeń, jakie mogą pojawić się podczas korzystania z jego usług. Jednym z nich jest uzależnienie od Internetu, które może dotyczyć także i ciebie.Zastanów się czy:

 • Ktoś z twoich znajomych mówił ci, że za długo przesiadujesz przy komputerze?
 • Podejmowałaś/eś próby ograniczania korzystania z Internetu?
 • Rezygnujesz ze spotkań z przyjaciółmi, aby być dłużej w sieci?
 • Odczuwasz potrzebę coraz dłuższego przebywania w sieci?
 • Zdarza ci się spędzać w Internecie więcej czasu niż planowałaś/eś wcześniej?
Każda pozytywna odpowiedź udzielona na powyższe pytania powinna być dla ciebie ostrzeżeniem, które mówi, że musisz ograniczyć korzystanie z Internetu. Poszukaj innych sposobów spędzania wolnego czasu. Spróbuj utworzyć plan dnia, w którym czas korzystania z Internetu, będzie dokładnie określony.

+info

+info

+info

+info

+info

Zasady bezpieczeństwa w sieci

Chroń swoją prywatność!

Mów, jeśli coś jest nie tak!

Nie ufaj osobom poznanym w sieci!

Netykieta - Szanuj innych w sieci!

Korzystaj z umiarem z internetu!

Chroń swoją prywatność!Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy. Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.

Mów, jeśli coś jest nie tak!W sytuacji, kiedy ktoś lub coś zaniepokoi lub wystraszy Cię w internecie, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

Nie ufaj osobom poznanym w sieci!Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.

Szanuj innych w sieci!Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.

Korzystaj z umiarem z internetu!Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

"Tysiąc przyjaciół"

Rebus

"Bez kożuszka"

Zadania

Obejrzyj filmiki i rozwiąż rebus. W zamieszczonym formularzu prześlij morały wynikające z obejrzanych filmów oraz rozwiązanie rebusu.

Rozrywka

Połącz w pary

Krzyżówka

Ukryte słowa

Gra "Interlandia"

PEGI (Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier) PEGI to zestaw ikon, znajdujących się na opakowaniu każdej gry komputerowej, które doradzą nam, czy wybierany przez nas produkt będzie odpowiedni np. dla dziecka. Oprócz minimalnego wieku znajdziemy w nim również informację, czy dana gra zawiera nieodpowiednie elementy takie jak wulgaryzmy, sceny grozy, używki, nagość, itp.

Źródło:

 • https://www.specjalni.pl

 • https://www.saferinternet.pl

 • https://lozbjn.edu.pl/bi

 • http://www.superbelfrzy.edu.pl

 • https://zpe.gov.pl

 • https://bezpiecznyinternet.edu.pl

 • https://www.sieciaki.pl