Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

To prażona w wysokiej temperaturze kukurydza (na maśle lub oleju). Ziarna kukurydzy w wysokiej temperaturze pęcznieją, po czym dochodzi do pęknięcia ziarna (po podgrzaniu zawarta w ziarnach woda zamienia się w parę wodną).

Poped corn - z języka angielskiego to WYSTRZELONA KUKURYDZA

Chociaż prażona kukurydza kojarzy się z amerykańskimi multipleksami, to jako pierwsi konsumowali ją Aztekowie, Inkowie i plemiona Indian północnoamerykańskich. Pozostałości popcornu odkryto w grobowcach i jaskiniach datowanych na 4 tysiące lat. A zatem kolebką popcornu są tereny dzisiejszego Meksyku. Historia popcornu sięga 3600 r. p.n.e., jednak pierwsze udokumentowane wzmianki o nim pochodzą z 1820 roku. Popcorn spopularyzował się dopiero w latach 90 XIX wieku (właściciel sklepu z cukierkami - Charles Cretos, wynalazł maszynę do produkcji tego przysmaku i zaczął na dużą skalę sprzedawać prażone ziarna kukurydzy w swoim sklepie).

Najpopularniejszym kształtem popcornu jest motylek, bo zajmuje więcej miejsca w kubeczku. Zatem sprzedawcy w kinach do przygotowania jednej porcji mogą zużyć mniej ziaren kukurydzy!

Przeciętny Amerykanin spożywa ok. 50 kg popcornu rocznie. Zatem są rekordzistami w spożywaniu tej przekąski :)

Popcorn najczęściej podaje się solony lub słodzony, jednak sposób jego podawania różni się w zależności od regionu. W Ameryce Północnej popcorn spożywa się solony, z masłem, toffi lub przyprawami. W Peru popcorn słodzi się cukrem lub mlekiem skondensowanym, zaś w Meksyku popcorn podaje się z ostrymi sosami, serem lub masłem. A Ty jak lubisz?

Telewizyjna reklama popkornu

Pierwszą wersją ekspresowej prażonej kukurydzy były EZ Pop i Jiffy Pop

Ówczesna "mikrofala" czyli patelnia przykryta folią aluminiową stawiana na kuchence