Want to make creations as awesome as this one?

Центральна міська бібліотека для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменко

Transcript

Робінзонада: три століття цікавих пригод

Інтерактивна обкладинка до 290 річниці "Робінзонади" Центральна міська бібліотека для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменко

Робінзонада — піджанр пригодницької літератури, який слідом за романом Д. Дефо «Робінзон Крузо» (1719) описує перипетії виживання одного або декількох людей на безлюдному острові. Приклади — «Кораловий острів» Р. Баллантайна, «Таємничий острів» Ж. Верна, «Острів доктора Моро» Г. Уеллса, «Володар мух» В. Голдінга, «Острів напередодні» У. Еко. Серед інших робінзонад існує і українська — пригодницька повість Ігора Федіва та Вал. Златопольця (Валентина Отамановського) «Син України», видана 1919 року. Сам термін "Робінзонада" вперше був використаний в передмові до філософської утопії «Острів Фельзенбург» (1731). Робінзонаді виповнилося 290 років. Тема виживання людини на безлюдному острові була відома світовій літературі задовго до публікації роману Дефо. Арабський автор Ібн Туфайль ще в XII столітті описав життя людини, що з народження живе на дикому острові. Схожі ситуації змальовані в «Правдивії історії» Лукіана та в Шекспіровій «Бурі». У більш широкому сенсі під робінзонадою розуміються всі твори (не тільки літературні, а й фільми, як, наприклад, «Залишитися в живих»), які малюють життя і пригоди «відокремлених особистостей поза суспільством» (А. Анікст). При такому підході під визначення робінзонади підпадають розповіді про «дітей джунглів» — Мауглі і Тарзана, а також, романи «Семеро братів» Алексіса Ківі і «Пан» Кнута Гамсуна. Серед науково-фантастичних творів існує піджанр «космічної робінзонади».

«Робінзон Крузо» (англ. «Robinson Crusoe») — роман Даніеля Дефо, вперше опублікований у квітні 1719 року і коротко названий за іменем головного героя. Роман описує життя британського моряка Робінзона Крузо, котрому після корабельної аварії довелося 28 років прожити на безлюдному острові. Зіткнувшись із дикою природою, Крузо проявляє винахідливість, облаштовує господарство, а пізніше долучає до цивілізації дикуна П'ятницю та зрештою повертається додому. Другий роман — «Подальші пригоди Робінзона Крузо» (англ. The Farther Adventures of Robinson Crusoe) — менш відомий. У ньому старий Робінзон, відвідавши свій острів і втративши П'ятницю, доплив по торговельних справах до берегів Південно-Східної Азії і змушений добиратися до Європи через всю Росію, щоб з Архангельська відплисти в Англію. Існує і третя книга Дефо про Робінзона Крузо, вона має назву «Серйозні роздуми Робінзона Крузо» (англ. Serious Reflections of Robinson Crusoe) і являє собою збірник есе на моральні теми; ім'я Робінзона Крузо вжито автором для того, щоб привернути інтерес публіки до цього твору.

«Життя Пі» (англ. «Life of Pi») — пригодницький роман-притча канадського письменника Янна Мартеля. Історія про юнака Пісцина (Пі) Пателя, який вижив після шторму в Тихому океані та протримався 227 днів у шлюпці з бенгальським тигром, зеброю, гієною та орангутаном. Роман приніс письменнику Букерівська премію (2002) та світове визнання. Опублікований в Канаді видавництвом «Knopfу» у 2001 році. «Життя Пі» видано більше ніж у 50-ти країнах, продано понад 10 млн примірників у всьому світі. Роман протримався 61 тиждень у Списку бестселерів за версією The New York Times (2002—2003).

«Марсіянин» (англ. The Martian) — дебютний та перший опублікований роман американського письменника Енді Вейра. Спочатку автор самостійно опублікував його в 2011 році, а в 2012 видавництво «Crown Publishing» придбало права на публікацію і повторно опублікувало роман у 2014 році. Прем'єра однойменної екранізації Рідлі Скотта з Меттом Деймоном у головній ролі відбулася у жовтні 2015 року. Головний герой, вигаданий американський астронавт Марк Вотні, через збіг несприятливих обставин залишається сам на Марсі і змушений імпровізувати, щоб вижити.

«Селище» (рос. Посёлок) — науково-фантастичний роман російського радянського письменника Кира Буличова. Роман входить у цикл літературних творів про лікаря космічного корабля Павлиша. Перша частина роману під назвою «Перевал» уперше опублікована у 1980 році у журналі «Знання — сила» у номерах від 7 до 11 у 1980 році. Друга частина роману — «За перевалом» — опублікована у 1984 році. Повністю роман опублікований уперше у 1988 році у видавництві «Дитяча література» у 1988 році тиражем у 300 000 екземплярів. На фоні сюжету робінзонади — опису колонії людей на малопридатній для життя планеті, які врятувались після аварії космічного корабля, у творі гостро висвітлена проблема збереження духовних цінностей людства в умовах боротьби за виживання.

«Таємничий острів» (фр. L’Île mystérieuse) — науково-фантастичний пригодницький роман-робінзонада Жуля Верна. Заключний роман трилогії, куди входять також романи «Діти капітана Гранта», «Двадцять тисяч льє під водою». Описує життя п'ятьох північноамериканців на безлюдному острові в Тихому океані.а. Заключний роман трилогії, куди входять також романи «Діти капітана Гранта», «Двадцять тисяч льє під водою». Описує життя п'ятьох північноамериканців на безлюдному острові в Тихому океані.