Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Pszczoły
Regina Ziąbka
Created on January 5, 2021
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Światowy Dzień Pszczół
Pszczoła miodna
BUDOWA PSZCZOŁY
KASTY
W każdym ulu najważniejszą rolę pełni królowa-matka, która może być tylko jedna. Składa ona dzienne nawet 1500 jaj i jest to jej najważniejsze zadanie. Co ciekawe, każda matka pszczela kopuluje tylko raz w życiu w trakcie lotu godowego, odbywającego się 5-8 dnia od osiągnięcia dorosłej formy. Łatwo rozpoznać ją po większym, nieco spiczastym odwłoku, owalnej głowie i braku narządów do zbierania pyłków czy gruczołów zapachowych i woskowych. Matka pszczela rozwija się w komórce nazywanej matecznikiem Królowa matka żyje średnio od 3-5 lat, jednak w nowoczesnych pasiekach zaleca się jej częstszą wymianę. Hodowla matek pszczelich umożliwia dokonanie tego procesu.
Królowa- matka
Truteń
Truteń czyli pszczoła niepracująca Trutnie pojawiają się w rodzinie pszczelej wiosną zazwyczaj w liczbie kilku tysięcy. Są one bezczynne, nie pełnią żadnej roli społecznej, nie zbierają pyłku, mają jedynie unasiennić królową w czasie jej lotu godowego. Te, które wezmą udział w działaniach, zginą zaraz po nich, a pozostałe będą wegetować w gnieździe do wczesnej jesieni. Następnie pszczoły przepędzają je z ula, a poza nim giną z powodu chłodu. Trutnie żyją średnio 50 dni.
Robotnice
Robotnice żyją na stałe w ulu razem z matką pszczelą, a ich liczba waha się wraz z porą roku, o czym pisaliśmy już wcześniej. Robotnice żyją latem ok. 38 dni, a zimą 6 miesięcy. Wykonują one zadania przekazywane przez matkę za pomocą feromonów: – czyszczenie komórek, do których matka składa jaja, – wypacanie wosku i budowa plastrów, – dbanie o larwy, – pełnienie funkcji strażniczek, – wentylowanie ula, – odbieranie nektaru od zbieraczek, – zbieranie pokarmu i wody.
CIEKAWOSTKI
Od pyłku do miodu
Poczwarka
Larwa
Imago
Jajo
CYKL ŻYCIOWY PSZCZÓŁ
Co zagraża pszczołom?
Rój
PYŁEK
PIEGRZA
MIÓD
Pszczele produkty
MIÓD pszczeli to naturalny produkt, wytwarzany z nektaru kwiatowego lub spadzi. Pszczoły zbierają soki nektaru bądź spadzi, przerabiają w ulu i wzbogacają w enzymy. Pod względem składu chemicznego miód to stężony wodny roztwór cukrów o mocno higroskopijnych właściwościach.Miód składa się głównie z wody (20 g w 100 g) i węglowodanów (79,5 g w 100 g). Cukry w miodzie to głównie cukry proste – fruktoza i glukoza. Pozostałe składniki to minerały – m.in.: potas, fosfor, sód, wapń, magnez i w mniejszej ilości cynk, żelazo, jod, miedź i mangan, witaminy – C oraz witaminy z grupy B (tiamina – B1, ryboflawina – B2, niacyna – PP, B6) oraz enzymy.
Pszczele produkty
PIERZGA to podstawowy pokarm pszczół. Ma postać twardych grudek o nieregularnym kształcie i ciemnobrązowej barwie. Pierzga powstaje z pyłku kwiatowego, transportowanego do ula przez pszczoły zbieraczki, który mieszany jest z miodem i śliną pszczół. Mieszanka jest ubijana w komórkach plastrach, a następnie ulega fermentacji mlekowej, to najzdrowszy ze wszystkich produktów pszczelich. Składa się z mleczka pszczelego, miodu i pyłku pszczelego. Jest bogata w witaminy C,A, PP, K, E, H, D, B1, B2, B3, B6, B12 a w jej składzie znajdziesz również magnez, żelazo, fosfor, sód, miedź, czy potas. Regularnie spożywana poprawia pracę układu trawiennego, zwiększa odporność a nawet pomaga przy stanach depresyjnych! Zanim włączysz pierzgę do swojej diety sprawdź, czy nie występuje reakcja alergiczna.
Pszczele produkty
PYŁEK PSZCZELIto pyłek, który został zebrany przez pszczoły, ale nie został całkowicie przetworzony przez pożyteczne owady. Pyłek kwiatowy zbierany jest przez pszczoły w celu nakarmienia młodych owadów i trafia do ula pod postacią maleńkich kuleczek. Pomaga przy wielu schorzeniach, takich jak niedokrwistość, poprawia koncentrację i pamięć, usprawnia procesy metaboliczne. Sprawia, że Twoja skóra wygląda zdrowiej - można go stosować również jako dodatek do kosmetyków!
Pszczele produkty
Niestety zapylacze są w niebezpieczeństwie. Ich liczba drastycznie maleje przez nadmierną chemizację rolnictwa oraz zanikanie naturalnych siedlisk. Aby ratować pszczoły niezbędny jest zakaz stosowania szkodliwych środków, ale pomóc można również dokonując odpowiedzialnych wyborów podczas zakupów w sklepie spożywczym i ogrodniczym.
CO GROZI PSZCZOŁOM?
Dziękujemy za uwagę!