Want to make creations as awesome as this one?

Materiały edukacyjne ze strony kinodzieci.pl

Transcript

Czarne stopy

spotkanie z filmem

Filmowe piegi Pana Kleksa zapraszają na

fot. FINA

Scenariusz zajęć

Propozycja zajęć z filmem: klasy IV-V szkoły podstawowej

wprowadzenie

1

Na kolejnym slajdzie znajduje się filmowe wprowadzenie do filmu, można z niego skorzystać przed wspólnym oglądaniem.

2

wiadomości o filmie

Tutaj znajdzieci podstawowe informacje o filmie. Poznacie jego reżysera, scenarzystę i aktorów.

3

Ćwiczenia

Zapraszam was do twórczej pracy z różnymi wiadomościami i tematami związanymi z filmem.

4

ZOBACZENIEFILMU

Filmu Czarne stopy nie można zobaczyć w wolnym dostępie.Pozostaje jedynie wydawnictwo DVDdostępne w bibliotekach.

Wstęp

Czarne stopy

Informacje o filmie

Tytuł: Czarne stopyRok produkcji: 1986Reżyser: Waldemar PodgórskiScenariusz: Waldemar Podgórski, Seweryna SzmaglewskaOperator: Tomasz Tarasin

Gatunek

Scenariusz

Muzyka

Scenariusz

Aktorzy

Operator światła

Scenariusz do filmu "Czarne stopy" powstał na podstawie książki Seweryny Szmaglewskiej "Czarne stopy" wydanej w 1960 roku. Na zdjęciu poniżej widzicie autorkę rozdającą autografy.

Operatorem światła w filmie był Tomasz Tarasin. Operator światła zajmuje się odpowiednim do danej sceny ustawieniem świateł. Na planie filmowym mamy światło sztuczne lamp i światło naturalne pochodzące od słońca. W przypadku filmu "Czarne stopy" sceny w większości były realizowane w świetle dziennym o różnych porach. Do pomiaru i natężenia światła używa się światłomierza. Na poniższym zdjęciu Tomasz Tarasin trzyma w ręku światłomierz i mierzy światło. Od wskaźników światłomierza zależy jakiej przesłony użyje się w kamerze oraz jakie dodatkowe oświetlenie będzie potrzebne na planie. fot. FINAO swojej pracy przy filmie "Czarne stopy" Tomasz Tarasin opowie w dalszej części prezentacji w czasie wywiadu, który będziecie mogli odsłuchać.

Oprócz profesjonalnych aktorów w filmie zagrali prawdziwi harcerze. Byli to członkowie 28 Łódzkiej Drużyny Harcerzy im. Antoniego Olbromskiego. W filmie wystąpili także późniejsi Naczelnicy Harcerzy ZHR, Adam Komorowski i Radosław Podogrocki. Zdjęcia do filmu realizowane były w czasie trwania akcji letniej nad rzeką Szum w okolicach wsi Rebizanty. Mundury harcerskie, które nosili aktorzy były również najczęściej pożyczone od harcerzy z 28 ŁDH.

Światłoczułość

Ilość światła jest z punktu widzenia energetycznego niezwykle istotna, gdyż dopiero po przekroczeniu pewnego jej poziomu możliwa jest rejestracja obrazu.Ilość ta zależna jest od czułości taśmy filmowej, jasności obiektywu i prędkości filmowania zmieniającej efektywny czas naświetlania pojedynczej klatki – np. przy dwukrotnym zwolnieniu ruchu na ekranie dwukrotnie krócej naświetlana jest każda klatka (standardowo 24 kl. na sek., czyli czas naświetlani jednej klatki wynosi 1/48 sek.). Jasność obiektywu (parametr określający ilość światła przepuszczanego przez obiektyw) i czułość taśmy (parametr określający możliwość naświetlenia negatywu przez dany poziom natężenia światła) to dwa główne ograniczenia uniemożliwiające jeszcze do niedawna filmowanie w każdych warunkach oświetleniowych. (edukacjafilmowa.pl)

Rodzaje oświetlenia na planie

dzień słoneczny

światło kluczowe

dzień pochmurny

funkcje światła

światłowypełniające

światłokonturowe

Ćwiczenie

To światło bezpośrednie, skierowane na obiekt. Oświetla kontrastowo, tworzy jasne i ciemne przestrzenie. Daje wyraźną różnicę między tym, co jasne, a ciemne.

To światło główne, dominujące na planie filmowym. Do niego dopasowywane są pozostałe formy oświetlenia.

To światło pośrednie, rozproszone. Daje to efekt bezcieniowego, miękkiego światła. Nie ma kontrastów, obraz jest mniej przestrzenny niż przy świetle dnia słonecznego.

Ich rozróżnienie powstaje poprzez uwzględnienie zależności pomiędzy miejscem usytuowania źródła światła wobec filmowanego obiektu i skierowanej na niego kamery. Łatwo wyobrazić sobie trójkąt, którego wierzchołkami są punkty: kamera, źródło światła i obiekt (w filmie, najczęściej aktor). W zależności od kształtu tego trójkąta zmieniać się będzie sposób oświetlenia obiektu względem kamery, głównie różniąc się charakterem powstającego światłocienia. (edukacjafilmowa.pl)

Pełni głównie rolę „technologiczną”, zwłaszcza w oświetlaniu we wnętrzach.

Nazwa pochodzi od pozycji jego ustawienia – naprzeciw względem kamery, tj. z tyłu obiektu, częściej z góry, ponad i poza nim. Z powodu skierowania strumienia światła w kierunku kamery, to z jej punktu widzenia zostaje podświetlony kontur obiektu otrzymującego „obrys światłem”. Z tego powodu bywa nazywane światłem konturowym. Dzięki niemu fotografowane obiekty zostają odcięte od tła, co skutkuje powiększeniem wrażenia przestrzenności na płaskim ekranie. (edukacjafilmowa.pl)

Ćwiczenie - rozpoznaj rodzaje światła na planie

Ćwiczenie - rozpoznaj rodzaje światła na planie

Temperatura światła

Barwa ciepła – zmierza w stronę koloru mocno „żółtego”. Światło jest słoneczne, bardziej nastrojowe, przyjemniejsze dla oka, ale postrzegane jest jako słabsze. Wprowadza nastrój relaksu, uspokaja, rozluźnia i wywołuje pogodny nastrój. Barwa zimna – światło jest wyraziste, ostre, dość niemiłe dla oka. Zmierza w kierunku niebieskiego. Pobudza do działania, motywuje do pracy, wspomaga koncentrację. Barwa neutralna – praktycznie często określana może być również jako „zimna”, gdyż odbieramy tę barwę jako „chłodną”.Barwa wpływa na postrzeganie postaci. Ciepłe sprawa, że ludzka skóra wygląda naturalnie, wręcz przeciwnie prezentują się w barwie zimnej.

Temperaturę światła mają wszystkie źródła światła. Podana jest ona na danej żarówce lub można ją zmierzyć za pomocą światłomierza. Kontrola koloru i balans barw (dla osiągnięcia efektu rzeczywistości istnieją dwa standardy balansu (temperatury kolorów): światło dzienne (5500K) i sztuczne (3200K). To jakie żarówki, lapy i inne źródła światła użyjemy na planie taki będzie efekt u odbiorcy, dlatego tak ważne jest świadome oświetlenie planu.

Rozmowa z Tomaszem Tarasinem-operatorem światła na planie filmu

Materiały dla edukatorek i edukatorów

Przygotowałam też dla Państwaanalizę kadrów filmowych, którą możnawykorzystać do pracy z filmem.Licencja dostępna jest na licencji:CC BY-NC-SA 4.0

Znajdą Państwo tutajodnośnik do źródeł, z których korzystałam tworząc ten edukacyjny materiał.

Materiały źródłowe

Materiały wideo

Informacje

Podstawa programowa

wiek-klasa II-IV szkoły podstawowejprzedmiot/czas trwaniajęzyk polski, plastyka / 45 min

temat/podstawa programowa -wiedza o filmie

metody pracy na lekcji -ćwiczenia z analizy filmu uwagi: potrzebny dostęp do tablicy multimedialnej lub projektora, głośniki

Filmy

10 opracowanych tytułów

Prezentacje

10 prezentacji do wykorzystania na lekcjach

Materiały

do pobrania i korzystania na licencji CC BY-NC-SA 4.0

O projekcie

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt Filmowe piegi Pana Kleksa jest poświęcony działaniom z zakresu edukacji filmowej. Realizuję go JA - Agata Hofelmajer-Roś jako autorską, niezależną, niekomercyjną inicjatywę twórczą dzięki wsparciu stypendialnemu z MKiDN.Strona projektu z materiałami:kinodzieci.info

Podstawa prawna

ięcej informacji o podstawie prawnej:https://www.legalnakultura.pl/pl/strefa-edukacji/strefa-dla-uczniow/warto-wiedziec/dozwolony-uzytek

Informacja o zasadach korzystania z materiałów umieszczonych w prezentacji

Projekt „Filmowe piegi Pana Kleksa” i jego efekt, tj. cykl prezentacji stworzonych z fragmentów polskich filmów i innych materiałów legalnie upublicznionych, opiera się na podstawie prawnej jaką jest prawo dozwolonego użytku oraz prawo cytatu (Art. 23-35 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Prezentacje są krytyczną analizą kina polskiego, mają walor edukacyjny, a przykłady funkcjonują jako unaocznienie wywodu, którego zasadniczą częścią jest możliwie kompleksowe, autorskie omówienie zaprezentowanego tematu. Autorka projektu nie pobiera wynagrodzenia z tytułu udostępniania treści w internecie.