Want to make creations as awesome as this one?

Materiały edukacyjne ze strony kinodzieci.pl

Transcript

Zima w dolinie Muminków

spotkanie z filmem

Filmowe piegi Pana Kleksazapraszają na

Scenariusz zajęć

Propozycja zajęć z filmem: dzieci w wieku przedszkolnym

wprowadzenie

1

Na kolejnym slajdzie znajduje się filmowe wprowadzenie do filmu, można z niego skorzystać przed wspólnym oglądaniem.

2

wiadomości o filmie

Tutaj znajdzieci podstawowe informacje o filmie. Poznacie jego reżysera, scenarzystę i aktorów.

3

Ćwiczenia

Zapraszam was do twórczej pracy z różnymi wiadomościami i tematami związanymi z filmem.

4

ZOBACZENIEFILMU

Niestety filmu Zima w dolinie Muminków z 1986 roku nie można zobaczyć w wolnym dostępie w internecie. Alternatywą może być zobaczenie filmuMagiczna zima Muminków z 2017 roku, który również jest filmem montażowym bazującym na tych samych animacjach, co film z 1986 roku.

Wstęp

Zima w dolinie Muminków

Informacje o filmie

Tytuł: Zima w dolinie MuminkówRok produkcji: 1986Reżyserzy: Lucjan Dembiński, Krystyna Kulczycka, Jadwiga Kudrzycka Scenariusz: Maria KossakowskaLucjan Dembiński

Gatunek

Scenariusz

Muzyka

Reżyseria

Muminki

Scenariusz

Animacja

Scenariusz filmu "Zima w dolinie Muminków" powstał na bazie wybranych opowiadań Tove Jansson zebranych w tomie Zima Muminków wydanej w Finlandii w 1957 roku w języku szwedzkim. Film jest filmem montażowym. Do jego stworzenia wykorzystano istniejące już wcześniej, nakręcone odcinki serii animacji o rodzinie Muminków powstającej w latach 1977-1982. Do filmu "Zima w dolinie Muminków" wykorzystano następujące odcinki serii: Zimowy sen, Wieczór wigilijny, Śnieg w dolinie, Mała Mi, Lodowa Pani, Oczekiwanie, Zimowi goście, Kto lubi Paszczaka, Ynk i jego bracia i Wiosenna kanonada. Zdjęcia z innych filmów o przygodach Muminków możecie zobaczyć na stronie fototeki TUTAJ.

Głównym reżyserem filmu był Lucjan Dembiński. Z zawodu był on lalkarzem pracującym w teatrze lalek. Po nawiązaniu współpracy ze Studiem Małych Form Filmowych Se-Ma-For zrealizował blisko 100 filmów animowanych wykonanych techniką animacji lalkowej. Być może oprócz Muminków znacie też inne zrealizowane przez tego animatora takie jak: Pyza, Przygody Misia Colargola czy Miś Uszatek?

Muminki wymyśliła fińska artystka i pisarka Tove Jansson. fot. WikipediaTove Jansson napisała kilka książek o Muminkach, jedną z nich jest zbiór opowiadań Zima Muminków, w skład którego wchodzą rozdziały: W zasypanym śniegiem salonie, Zaczarowana kabina kąpielowa, Wielki mróz, Tajemnicze istoty, Goście, Początek wiosny. Oprócz tekstu Tove Jansson stworzyła też rysunki Muminków i innych bohaterów swoich książek, które są podstawą do tworzenia ich rysunkowych i animowanych postaci w filmach. Porównajcie sami rysunek Tove i lalkę Muminka z filmu. Ilustracje do książek: Kadr z filmu "Zima w dolinie Muminków":

Propozycjeaktywności-ćwiczenia

Robimy lalkę do animacji

Szukamy bohaterów

Kręcimy odcinek serialu

Ćwiczenie - szukamy bohaterów

  1. Przeczytajcie w grupie na głos jeden wybrany rozdział z książki Tove Jansson "Zima Muminków".
  2. Wypiszcie wszystkich bohaterów jacy pojawiają się w opowiadaniu.
  3. Niech każdy z grupy wybierze sobie jednego z bohaterów.
  4. Jeśli się uda odnajdźcie go wśród zdjęć z filmu.
  5. Wybranego bohatera narysujcie na sztywnej kartce A5, tak by wypełnił ją całą.
  6. Pokolorujcie go i podpiszcie jego/jej imieniem/nazwą.

Bohaterki i bohaterowie

Ynk

Mała Mi

Totiki

Tata Muminka

Mama Muminka

Buka

Goście

Muminek

Bohaterki i bohaterowie

Zimowa Pani

Filifionka

Włóczykij

Paszczak

Gryzilepek

Wiewiórka

Wilki

Robimy lalkę do animacji

Title here

Lorem ipsum dolor sit amet

Title here

Lorem ipsum dolor sit amet

Title here

1

2

Jak ją przygotować?

Jak to zrobić?

Jeśli już macie wybraną/wybranego bohaterkę/bohatera czas go złożyć do animowania. Ewa Borysewicz reżyserka filmów animowanych przygotowała dla Was instrukcję krok po kroku jak złożyć lalkę do animacji płaskiej. Zobaczcie sami TU.

Jeśli już macie wybraną/wybranego bohaterkę/bohatera czas go złożyć do animowania.Ewa Borysewicz reżyserka filmów animowanych przygotowała dla Was instrukcję krok po kroku jak złożyć lalkę do animacji płaskiej.Zobaczcie sami!

Jak złożyć lalkę do animacji?

Animacja poklatokowa

Film "Zima w dolinie Muminków" jest wykonana w technice półpłaskiej animacji poklatkowej.Oznacza to, że:-film został złożony z pojedynczych klatek fotograficznych-postaci w filmie były lalkami z wypukłymi elementamiJeśli chcielibyście w tej samej technice wykonać jeden odcinek z waszym bohaterem ze świata Muminków to polecam przeczytać jak to zrobić i jak nagrać wasz film w publikacji "Pamiątka filmowa - krok po kroku".

Lalka do animacji - Muminek

Tak naprawdę potrzebujesz kilku wersji tej samej lalki.Dlaczego?Wybrany przez ciebie bohater/bohaterka może być przecież pokazywany z przodu, boku lub tyłu. W zależności jak chcesz jego/ją pokazać potrzebujesz jej różnych widoków.Najlepiej wszystkie narysować w tym samym rozmiarze.Czasem będzies też potrzebować postaci w dużym lub mniejszym zbliżeniu.

Muminek - przód

Muminek - tył

Muminek - prawy bok

Muminek - lewy bok

Wieloplan i spotkanie z Krystyną Kulczycką - asystentką reżysera

Posłuchajcie rozmowy z Krystyna Kulczycką

Na zdjęciu widzicie reżysera Lucjana Dembińskiego stojącego przy stole do animacji płaskiej zwanym wieloplanem. Taki stół pozwalał zrobić wiele warstw tła z różnymi elementami, które później na zdjęciu nakładały się na siebie tworząc jeden obraz.Popatrzcie na kadr z filmu, który został wykonany tą techniką: Mała Mi jest na pierwszym planie, piec i drewno na drugim planie, a podłoga i blat kuchenny na trzecim planie. Technika ta pozwalała na uzyskanie głębi widzianego obrazu.Nieco więcej o tej technice opowie o asystentka reżysera Krystyna Kulczycka.

fot. FINA

WywiadzKrystynąKulczycką-asystentką reżysera Lucjana Dembińskiego na planie filmuZima w dolinie Muminków

Znajdą Państwo tutajodnośnik do źródeł, z których korzystałam tworząc ten edukacyjny materiał.

Materiały źródłowe

Zdjęcia

Infromacje

Filmy

10 opracowanych tytułów

Prezentacje

10 prezentacji do wykorzystania na lekcjach

Materiały

do pobrania i korzystania na licencji CC BY-NC-SA 4.0

O projekcie

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt Filmowe piegi Pana Kleksa jest poświęcony działaniom z zakresu edukacji filmowej. Realizuję go JA - Agata Hofelmajer-Roś jako autorską, niezależną, niekomercyjną inicjatywę twórczą dzięki wsparciu stypendialnemu z MKiDN.Strona projektu z materiałami:kinodzieci.info

Podstawa prawna

więcej informacji o podstawie prawnej:https://www.legalnakultura.pl/pl/strefa-edukacji/strefa-dla-uczniow/warto-wiedziec/dozwolony-uzytek

Informacja o zasadach korzystania z materiałów umieszczonych w prezentacji

Projekt „Filmowe piegi Pana Kleksa” i jego efekt, tj. cykl prezentacji stworzonych z fragmentów polskich filmów i innych materiałów legalnie upublicznionych, opiera się na podstawie prawnej jaką jest prawo dozwolonego użytku oraz prawo cytatu (Art. 23-35 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Prezentacje są krytyczną analizą kina polskiego, mają walor edukacyjny, a przykłady funkcjonują jako unaocznienie wywodu, którego zasadniczą częścią jest możliwie kompleksowe, autorskie omówienie zaprezentowanego tematu. Autorka projektu nie pobiera wynagrodzenia z tytułu udostępniania treści w internecie.